Jak si správně vybrat zavazadlo?

Cestování / 5.5.2014

Jaké zavazadlo je nejideálnější pro váš typ cestování? Které zavazadlo přežije veškeré útrapy? Co by takové zavazadlo mělo mít?

Vybrat si správné zavazadlo na cestu je poměrně oříšek. Bude lepší batoh, taška nebo kufr? A když kufr, tak pevný, nebo radši měkký?  Nebo bude nejlepší volbou taška na kolečkách? Kolikrát je snadnější vybrat celou dovolenou včetně programu než se sbalit. Navíc výběrem správného zavazadla můžete předejít mnoha drobným nepříjemnostem, které by mohly nastat. V následujícím článku vám poradíme, podle kterých kritérií se rozhodovat, jaký typ, velikost, tvar zavazadla bude pro vaše plány nejideálnější.

Tip Generace 21: Nechte si poradit, jak se rychle a efektivně sbalit. 

Typ zavazadla

Škála odlišných typů zavazadel je skutečně pestrá. Základními jsou vesměs batoh, kufr a taška. Je třeba zvážit, jaké jsou vaše plány pro dovolenou. Pokud se chystáte na aktivní turistiku či další out-doorové aktivity, je rozhodně praktičtější vybrat si batoh, nejlépe s vyztuženými zády a popruhy. Tašky by mohly mnoha lidem asociovat spíše posilovnu než cestování, ovšem i tento typ zavazadla je již vyráběn tak, aby co nejlépe vyhovoval i cestovatelům. Na kratší vzdálenosti se s nimi snadněji manipuluje než s kufry, protože jsou podstatně lehčí. A díky dlouhému popruhu je možné je přenášet na rameni. Mnoha turistům vyhovují nejen ty klasické velké tašky, ale i jejich menší provedení, která splňují podmínky příručního zavazadla.

letiště zavazadla kufry

Čekání na to, zda váš kufr „přežil“ cestu, může být nekonečné. Zdroj: foter.com, TheeErin

Tradiční kufry jsou dnes vyráběny ve dvou základních prototypech – měkké a tvrdé. Rozdíl je v tom, z jakého materiálu jsou stěny kufru. Tvrdé kufry, lidově nazývány skořepiny, jsou vyráběny obvykle z umělé hmoty, zatímco měkké kufry jsou celé z textilie. Měkké kufry bývají mnohem tvárnější a mají více bočních kapes. U tvrdých kufrů máte zase větší jistotu, že až budete čekat na váš kufr u pohyblivého pásu na letišti, dorazí nepoškozen.

Všechny typy cestovních zavazadel se již vyrábějí jednak s extra popruhy a úchyty pro snadnější přenášení a manipulaci, jednak je možné vybrat si zavazadlo s kolečky – jednoduchými či pohyblivými, také s výsuvným držadlem.

Velikost

Při vybírání velikosti zavazadla je třeba brát v potaz povolené míry. Každá letecká společnost a někdy i autobusoví dopravci mají vlastní předepsané rozměry, které vaše zavazadlo musí splňovat, v opačném případě budete doplácet extra poplatky za nadměrnou velikost či váhu zavazadla. Samozřejmě se nelze zajímat pouze o povolené míry jednotlivých dopravců. Za zvážení stojí také vaše vlastní fyzické dispozice – přeci jen to budete vy, kdo se se zavazadlem bude tahat.

Tip Generace 21: Naučte se cestovat pouze s příručním zavazadlem

Několik tipů na závěr

zavazadlo, kufr, letiště

Mít pestrobarevný kufr není jen modní záležitostí, ale je to i praktické. Zdroj: foter.com, Giuseppe Martino™

Není snadné vybrat si správnou velikost a druh zavazadla, ale jak si ještě usnadnit cestování? Určitě je výhodné, aby bylo zavazadlo pestré barvy, bude se vám snadno hledat mezi všemi černými a hnědými kufry ostatních cestujících, čímž ušetříte čas i nervy při čekání u pásu v letištním terminálu. Dále se doporučuje dávat si na kufry zámek, ovšem je klidně možné, že vám kufr dorazí s rozstřiženým zámkem a nálepkou „checked“, zkontrolováno. Na druhou stanu není ojedinělým případem, kdy se z kufru během cesty ztratily věci. Stává se také, že se ztratí i celý kufr, k nalezení pomáhá cedulka s cílovou adresou destinace a vaší domácí adresou připevněná na kufru.

Co je tedy nejdůležitější ze všeho? Zcela zásadní je stanovit si plány cesty, podle kterých se pak odvíjí nejpříhodnější typ zavazadla. Hned druhé nejdůležitější při výběru vhodného kufru, batohu či tašky jsou povolené rozměry zavazadla. Pokud tohle vše již máte ujasněné, pak stačí jen zvážit své možnosti a touhu po pohodlí, na základě kterých si vyberete právě to zavazadlo, se kterým bude vaše cesta pokud možno nejpříjemnější.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář