Nekonečná láska: Univerzální příběh, co přežívá generace

Film Kultura / 24.4.2014

Drama první lásky jak od Shakespeara běží od 24. dubna v kinech. Je to jen průměrná romance nebo má Nekonečná láska něco navíc?

Nekonečná láska

Drama/Romantický, 2014

Režie: Shana Feste

Scénář: Shana Feste a Joshua Safran

Hrají: Alex Pettyfer, Gabriella Wilde, Bruce Greenwood, Joely Ri- chardson, Rhys Wakefield a další

Nekonečná láska, film režisérky Shany Feste, přináší divákům a divačkám příběh první lásky, která otřásá zemí, na níž stojíte. První lásky, za kterou je potřeba bojovat, první lásky, při které máte pocit, jako kdybyste se poprvé v životě z plných plic nadechli, lásky, která vezme celý váš život a obrátí ho vzhůru nohama.

William Shakespeare napsal první romantický příběh o milencích, kteří šli za láskou přes zábrany společnosti a svých rodin. Tento příběh je univerzální a funguje napříč dějinami již několik století. Důkazem toho může být i fakt, že film je vlastně moderní verzí stejnojmenného snímku z 80. let. Předlohou byl oběma filmům román Scotta Spencera.

Alex Pettyfer a Gabriella Wilde jako milenci ve věčném příběhu první lásky. Zdroj: Cinemart.

Alex Pettyfer a Gabriella Wilde jako milenci ve věčném příběhu první lásky. Zdroj: Cinemart

Křehká blondýnka a fešák s temnou minulostí

David a Jade jsou spolužáci ze střední školy. Tedy – byli spolužáky. Právě odpromovali (rozuměj: odmaturovali) a čekají je sladké prázdniny mezi střední školou a univerzitou. David byl do Jade zamilovaný od prváku, Jade si ho po celé čtyři roky ani nevšimla. To se samozřejmě změní. Jiskra přeskočí a oni spadnou po hlavě do první lásky, která je stejně tak bláznivá, jako omračující.

Co je na příbězích o lásce univerzální? Rozdílnost hlavních hrdinů. Toto klišé se nevyhnulo ani Nekonečné lásce. Jade je taková skleníková růžička, neustále pod ochranou rodičů – především otce, který prakticky řídí celý její život. Není se čemu divit, celá rodina si prošla tragédií, když před několika lety Jadein nejstarší bratr onemocněl rakovinou a zemřel. Jadeina kariéra je jasně nalinkovaná, po prázdninách nastoupí na prestižní univerzitu a vystuduje medicínu.

Proti tomu David vysokou školu ani nezvažuje, pomáhá svému tátovi v autoopravně, a jak se můžete dozvědět už z traileru, nehledá pro život nic jiného než holku, ke které by se domů mohl vracet. Za sebou už má jeden kriminální škraloup, a tak trochu se v něm bouří cynický pohled na život s neutuchající vírou v životní lásku.

Gabriella Wilde jako Jade. Zdroj: Cinemart.

Gabriella Wilde jako Jade. Zdroj: Cinemart

Uvěříte postavám jejich příběh?

Gabriella Wilde v roli Jade funguje bezvadně. Drobná blondýnka s vlasy po pás vyvolává dojem, že zafouká vítr a odnese ji. Kombinuje ideální dávku naivity s touhou poznávat svět. Jako holčička, která se poprvé vymaní z péče rodičů, aby se bláznivě zamilovala a svou první lásku prožila naplno, je prostě uvěřitelná.

Naproti tomu Alex Pettyfer jako David nemusí každému sednout. Jeho postava je proti Jade trochu moc plochá, příliš ideální (je hezký, hodný, šikovný přes auta) – navíc s temnou minulostí, takže klišé nad klišé. I herečtí velikáni by měli problém z této role vykřesat jiskru života. O tom, jak se to podařilo Pettyferovi, rozhodněte sami. Mně osobně víc než jeho hraní vadily jeho neustále mastné vlasy s podivnou vlnou nad čelem.

Ale ani Wilde jako Jade ve mně nezanechala dokonalý dojem – scény, kdy běží, ať už na louce nebo na letišti, zůstanou v mé paměti zaryté ještě dlouho a ne zrovna pozitivně. Ta holka má prostě příliš dlouhé ruce a běhá tak podivně, že mě nenapadají žádná přirovnání.

Alex Pettyfer v roli Davida. Zdroj: Cinemart.

Alex Pettyfer v roli Davida. Zdroj: Cinemart

Z vedlejších postav bych vyzdvihla matku Jade, která byla přesně tou chápavou a laskavou maminkou, jakou si každý přeje, přitom zůstala přirozená a uvěřitelná. Nejlepší kamarád Davida zase příběhu dodává špetku humoru a sebeironie, která je v takových filmech nesmírně důležitá. Některé jeho scény ale lehce sklouzávají k přehrávání.

Romantická klišé s nadhledem a sebeironií

Příběh bychom měli, hlavní postavy taky. Ale funguje to? Ano i ne. Příběh je plný klišé – on a ona se potkají, je to láska jako trám, ale ona je bohatá, on chudý, její rodina vztahu nepřeje. Nuda? Ne.

Kouzlo je v tom, že film nic jiného nechce, nemá ambice přinést hlubokomyslnou filosofickou rozvahu. Naopak, předkládá nám romantický příběh, který byl napsán tisíckrát. Předkládá ho nenásilně, skromně a s jistou dávkou ironie. Předkládá ho tak, že pokud nejste zarytý cynik, budete se během filmu usmívat.

Představení partnera rodině není jednoduché ani ve skutečnosti, natož ve filmu. Zdroj: Cinemart.

Představení partnera rodině není jednoduché ani ve skutečnosti, natož ve filmu. Zdroj: Cinemart

Producent Josh Schwartz sám tvrdí: „Chtěli jsme natočit moderní romanci, která bude reálná a uvěřitelná, a přitom bude odkazovat k nesmrtelným romantickým příběhům, jako je Romeo a Julie.“ Pokud film budete vnímat jako pohádku o tom, že i velká láska, ta opravdová, může existovat v současném světě, nebudete zklamáni.

Najdeme zde hezkou hlavní hrdinku, příjemnou filmovou muziku, moderní prostředí, které se doopravdy blíží současnosti – i když občas zde kontrast luxusního sídla zazobané rodiny nebo jejich „chaty“ u jezera se zabahněnými hudebními festivaly, jaké známe i z českých luhů a hájí, působí nepatřičně. Autorům ale musíme uznat, že se doopravdy snažili zasadit univerzální příběh první lásky do prostředí blízkému skupině mladších náctiletých, kteří jsou skupinou cílových diváků.

Pro ty odrostlejší musím bohužel konstatovat, že je to romantika, romantika a romantika, navrch pocukrovaná naivními klišé. Kdo vůbec v dnešní době ještě věří na pravou lásku?

Nebylo by ale na druhou stranu pěkné na chvíli uvěřit?

Zdroj perexové fotografie: Cinemart

Jana Leichterová

Zanechte komentář