Jak se sestavuje tenisový žebříček ATP?

Sport / 4.5.2014

Autor:

Více než 40 let uplynulo od doby, kdy se žebříček ATP stal nedílnou součástí profesionálního tenisu.

Možnost být světovou jedničkou se tenistům naskytla poprvé v roce 1973. Do té doby bylo hlavní metou těch nejlepších vyhrát Wimbledon či jiný grandslam, neoficiální žebříčky sice existovaly již dříve, vycházely ale ze subjektivních výpočtů národních asociací a novinářů. 23. srpna 1973 byl vydán první oficiální žebříček ATP a během čtyřiceti let prošel systém pouze drobnými změnami.

Body za vítězství na různých typech turnajů

Grandslam          2000

Turnaj mistrů      1500

Masters              1000

ATP World Tour   250-500

Challenger          80-125

Futures              18-35

Systém obhajování bodů

Žebříček ATP neboli ATP Ranking je oficiálně určen ke kvalifikování a nasazování tenistů do turnajů. Čím dále se tenisté na jednotlivých turnajích dostanou, tím více bodů do žebříčku si připíší. Žebříček je zveřejňován každý týden, obvykle v pondělí. Důležité je, že zahrnuje body získané pouze za posledních 52 týdnů. V praxi to znamená, že tenisté na každém turnaji vlastně obhajují body z minulého roku. Dosáhne-li tedy tenista po roce na stejném turnaji stejného umístění, v žebříčku se to nijak neprojeví. Loňské body se mu odečtou a aktuální přičtou.

Nejvíc bodů z grandslamů

Nejvíce bodů lze získat na turnajích okruhu ATP, především na grandslamech a turnajích Masters. Dále je možné body získat na turnajích typu Challenger, které díky menšímu bodovému ohodnocení hrají hráči pohybující se mezi 100. až 500. místem žebříčku. Třetí kategorie turnajů, za které lze získat body do žebříčku, se jmenuje Futures a je určena především pro mladé hráče, kteří přechází z juniorského do profesionálního tenisu.

Ivan Lendl

Tenisová legenda Ivan Lendl.

Turnaj mistrů výjimkou

Body se započítávají z maximálně 18 turnajů. A to ze třinácti „povinných“ (4 grandslamy a 9 turnajů Masters) a pět nejlepších výsledků z ostatních turnajů. Výjimku tvoří účastníci závěrečného Turnaje mistrů, pro které je to devatenáctý bodově započítaný turnaj. Turnaj mistrů je výjimečný i v systémů kvalifikování tenistů. Dostane se na něj osmička nejlepších hráčů v žebříčku ATP Race, který se na rozdíl od ATP Ranking vynuluje na začátku každé sezony, podobně jako třeba ligová tabulka ve fotbale.

Federer drží rekordy

Rekordmanem v počtu týdnů na čele světového žebříčku je Švýcar Roger Federer, první místo opanoval celkem na 302 týdnů. Z toho 237 týdnů to dokázal bez přerušení, což je také rekordní zápis. Na třetím místě v této statistice je Ivan Lendl, který ovládal žebříček na 157 týdnů bez přerušení.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Štítky

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář