Shakespeare slaví a Letní shakespearovské slavnosti s ním

Divadlo Kultura / 21.4.2014

Letní shakespearovké slavnosti budou mít letos dvě premiéry a do Prahy přijede i divadlo Globe. 

Letos uplyne 450 let od narození Williama Shakespeara, výjimečného dramatika, jehož hry jsou i po tolika letech stále aktuální a nejhranější na celém světě.

I letos se budou konat Letní shakesperovské slavnosti. Už tradičně v Praze, Brně, Ostravě a také v Bratislavě. Probíhat budou postupně v jednotlivých městech od 24. června až do 6. září a vstupenky jsou k mání už od 22.4.

Premiéry k narozeninám

Pořadatelé LSS se rozhodli věnovat dramatikovi k narozeninám premiéru hry Mnoho povyku pro nic. Tu režíruje Jiří Menzel, jehož Veselé paničky windsorské měly mezi diváky ohromný úspěch.

Komedie plná lásky a intrik odehrávající se v 16. století v sicilské Messině vypráví o dvou zamilovaných párech. Vidět v ní můžeme Miloše Vávru, Václava Jílka, Radúze Máchu, Jana Révaie, také Pavla Nového a další.

Mám pro tuhle Shakespearovu komedii – nekomedii zvláštní slabost. Je rozkošně ukecaná a nepředstírá nijakou zvláštní filosofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně. A taky nás poučuje, že na této planetě je ze všech božích tvorů člověk tvorem nejlegračnějším.

Jiří Menzel

Druhou premiérou je komedie z ostravské produkce PaS de Theatre – Jak se vám líbí. Připravuje ji Michal Lang a pod jeho vedením se představí přední ostravští herci jako jsou Vladimír Polák, Michal Kavalčík, Andrea Mohylová, Tomáš Savka nebo Michal Čapka. Do Ostravy se vrací i čerstvý držitel Ceny Thálie Marek Holý.

Na repertoáru LSS je také výše zmíněná komedie Veselé paničky windsorské Jiřího Menzela s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou v hlavních rolích, Sen noci svatojánské režijní dvojice SKUTR, Zkrocení zlé ženy nebo slovenská inscenace Dvaja páni z Verony, v níž hraje i Lukáš Vaculík. Letos naposled mohou diváci vidět Kláru Issovou a Jiřího Langmajera v historické hře Richard III. Derniéru bude mít po třech letech také Marná lásky snaha.

Klára Issová (Lady Anna) a Jiří Langmajer (Richard III.)

Klára Issová (Lady Anna) a Jiří Langmajer (Richard III.)
Zdroj: www.shakespeare.cz

Globe to Globe

Londýnské divadlo Shakespear’s Globe se rozhodlo uspořádat dvouleté turné a vyslat svou hereckou společnost do každé země světa, kde budou mít diváci možnost zhlédnout Hamleta, legendární drama o dánském princi,  který se snaží pomstít smrt svého otce. Jejich pouť začíná 23. dubna. Postavy této hry plné rozervanosti, násilí, ale také humoru ožijí i v Praze. A to na nádvoří renesanční budovy Nejvyššího purkrabství na pražském Hradě během Letních shakespearovských slavností 25. a 26. června.

Divadlo Globe. Zdroj: P.K.Niyogi, commons.wikimedia.org

Divadlo Globe. Zdroj: P.K.Niyogi, commons.wikimedia.org

Tento nápad vznikl během jiného projektu pořádaného divadlem Globe, kdy se 37 divadelních společností z 37 zemí rozjelo do Londýna, aby na prknech Shakespearova divadla předvedly celé  jeho dílo.

Na počest Shakespearových narozenin vystoupí 22. a 23. dubna Prague Shakespeare Company v Divadle Kalich. Na oba večery pozvali znalce Shakespearova díla. Američanku Tinu Packerovou, znalkyni a inscenátorku, překladatele Martina Hilského a hudebního skladatele Davida Dobiáše.

Shakespearova díla ve zfilmované podobě či záznamy divadelních představení můžete sledovat každé pondělí na ČT Art.

Zdroj perexové fotografie: www.shakespeare.cz, fotografie k inscenaci Mnoho povyku pro nic

Veronika Svobodová

Zanechte komentář