Wachau

Navštivte vínem provoněné Wachau

Cestování / 3.5.2014

Nemusíte být gurmánem, abyste ocenili půvab magického kraje na Dunaji.

Rakousko je zemí mnoha tváří, ale většina turistů zná pouze dvě – VídeňAlpy. Jednou z mnoha nepoznaných tváří je právě údolí Wachau, které leží takřka za humny. Wachau by se dalo přirovnat k jižní Moravě – mírně zvlněná krajina a vinohrady všude, kam jen oko dohlédne. Oba tyto regiony mají ale své nezaměnitelné kouzlo, které je činí jedinečnými. Možná proto jsou obě oblasti zapsány (alespoň zčásti) na seznamu dědictví UNESCO.

údolí Wachau

Údolí Wachau má své jedinečné kouzlo. Zdroj: foter.com, Cha già José

Údolí Wachau se rozkládá ve spolkové republice Dolní Rakousko a kopíruje tok Dunaje. Počátky osídlení sahají až do dob pravěku, což dokazují četné archeologické nálezy, mezi nimi i vzácná Venuše z Willendorfu.

Barokní skvost na Dunaji

Za pomyslnou vstupní bránu do Wachau bývá považováno městečko Melk, které se může pyšnit skutečnou raritou. Na skále nad městem se tyčí impozantní barokní klášter, který dominuje nejen blízkému okolí, ale i mnoha rakouským pohlednicím. Během své téměř tisícileté historie se původní hrad rozrostl v největší benediktinský klášter Evropy a významné poutní místo celého Rakouska. Za zmínku stojí také zdejší klášterní gymnázium, které je nejstarší fungující školou v Rakousku.

klášter v Melku

Klášter v Melku je barokní perlou Rakouska. Zdroj: sxc.hu

Vydáme-li se dále po proudu Dunaje, dostaneme se až do vesničky Dürnstein k dalšímu turistickému cíli. Ten je znám díky dvěma pozoruhodnostem. Jednou z památek je zdejší klášter s modrou věží, která je spolu s klášterem v Melku nekorunovaným symbolem Wachau. Za další památkou se budeme muset vypravit opět do kopce. Jde totiž o zříceninu hradu Dürnstein, který je známý jako vězení anglického krále Richarda Lví Srdce. Spojení historie s dechberoucím výhledem na meandr Dunaje, v němž se Dürnstein rozkládá, snad už být nemůže romantičtější.

Dürnstein

Malebné městečko Dürnstein musí okouzlit každou romantickou duši. Zdroj: foter.com, Martin Haesemeyer

Kraj provoněný vínem

Při návštěvě Wachau je jakousi povinností navštívit nějakou vinnou hospůdku či sklípek, kde vedle prvotřídních rakouských vín, která se poslední dobou stávají čím dál tím oblíbenějšími, můžete ochutnat i místní speciality. Jednu z nich, kterou jistě dobře znáte, můžete okusit v městě Krems (česky Křemže) – jedná se o kremžskou hořčici.

Pokud jste fanoušky spíše aktivnějšího způsobu dovolené, můžete vzít kolo a projet celé Wachau po Podunajské cyklostezce, která se táhne napříč celým Rakouskem a byla vybudována mnohem dříve, ještě před vynalezením jízdního kola.

víno

Rakouské víno se poslední dobou těší čím dál větší oblibě. Zdroj: foter.com, Jakob Hürner

Ať už máte rádi historii, cyklistiku či jste kulinářskými nadšenci, Wachau by nemělo uniknout vašemu hledáčku. Jedná se o nám poměrně blízké místo, které je rájem nejen pro naše chuťové buňky.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, gSquare

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentářVaše názory

  • Kati

    Cyklovýlety a vinné sklípky to je neodmyslitelné spojení – jen pak pozor na cestu