Francie není jenom Paříž

Cestování / 1.5.2014

Jak strávit dovolenou ve Francii jinde než v hlavním městě, kam se podívat a co navštívit v regionech Provence, Languedoc-Roussillon a Normandie.

Francie je zemí krásnou, rozmanitou a opravdu hodně bohatou na přírodní, kulturní a jiné památky. Přesto je nejčastějším cílem našich cest pouze její hlavní město, Paříž. Samozřejmě, že město ověnčené tolika poetickými přívlastky s bohatou historií se jeví jako největší turistické lákadlo a byla by chyba ho nenavštívit. Ale pojďme se společně podívat na tři další francouzské oblasti, které za poznání stojí ne-li víc, než právě hlavní město.

1. Provence

Region, který se celým jménem nazývá Provence-Alpes-Côte d’Azur (Provence-Alpy-Azurové pobřeží) je typický především obrovskými fialovými lány levandulových polí. V období od července do srpna je tedy tento kraj opravdu provoněn vůní levandule a teploty zde dosahují někdy až tropických hodnot.

Levandulové pole u kláštera Sénanque v Provence.

Levandulové pole u kláštera Sénanque v Provence.

Při cestě do Provence bychom neměli opomenout města jako Avignon, kde se každoročně v červenci už od roku 1947 koná velký divadelní festival a celé město jen hýří pouličními představeními všeho druhu. Z historických památek se zde nachází například Papežský palác či proslulý Avignonský most.

Další město, které čeká na vaši návštěvu, je Marseille – hlavní město celého regionu a druhé největší město Francie. Protože se jedná o přístav, vládne tu přímořská nálada a pořádají se zde tradiční rybí trhy s nejrůznějšími mořskými plody za docela příznivé ceny. Za zhlédnutí stojí určitě i Notre-Dame de la Garde – katedrála tyčící se na kopci nad celým městem.

Katedrála Notre-Dame de la Garde v Marseille.

Katedrála Notre-Dame de la Garde v Marseille.

V případě, že jste příznivcem spíše přírodních památek, nenechte si ujít Grand Canyon du Verdon. Projít jedním z nejhlubších kaňonů v Evropě trvá kolem šesti hodin a cesta je dlouhá přibližně 14 km, přičemž se několikrát prochází tunely.

Protože je v Provence památek nesčetně mnoho, uveďme za všechny už jen pár příkladů: městečko Gordes, amfiteátr v Orange, města Arles a Nice či opatství Sénanque.

Věděli jste, že…?Gordes restaurace

V městečku Gordes v regionu Provence se natáčel film Dobrý ročník, kde hlavní roli hraje Russell Crowe a zazářila zde i francouzská hvězda Marion Cotillard.

Místem natáčení byla i tato restaurace:

2. Languedoc-Roussillon

Tato část Francie se nachází hned vedle výše zmíněné Provence, a proto svou charakteristikou není nijak odlišná. Pyšní se však opravdovým unikátem a tím jsou okrové skály ve městě Roussillon, které jinde na světě najdeme snad jen ve Spojených státech. Okrovou barvou toto město nešetří ani na fasádách a střechách domů, proto když se do města vypravíte v parném letním dni, zdá se vám to teplo ještě větší.

Červené skály a fasády v Roussillonu.

Červené skály a fasády v Roussillonu.

Zajímavostí, která rozhodně stojí za vidění, je akvadukt Pont du Gard. Byl postaven za dob starověkého Říma, což znamená, že je starý kolem 2000 let, a původně sloužil k tomu, aby přiváděl vodu do města  Nîmes.  Jedná se o třípatrový most vysoký 48 metrů a až 360 metrů dlouhý. Dříve bylo možné projít i nejvrchnějším patrem, od této možnosti se však upustilo a pro turisty průchozí je dnes pouze patro spodní. To však na úžasném zážitku nic nemění.

Akvadukt Pont du Gard nedaleko města Nîmes.

Akvadukt Pont du Gard nedaleko města Nîmes.

Nejzachovalejší středověké pevnostní město v celé Evropě, tímto titulem se může pyšnit Carcassonne. Obklopeno vinicemi a opředeno bohatou historií ročně přiláká obrovské množství turistů nejen z Evropy. Návštěvník si může vybrat z několika oficiálních prohlídkových okruhů uvnitř hradu, či brouzdat uličkami města jen tak sám. Nachází se zde spoustu malých obchůdků s nejrůznějšími suvenýry, keramikou a výrobky pro Francii typickými – levandule, sýryvíno. Historickou a moderní část města spojuje most (le pont Vieux) přes řeku Aude.

Amfiteátr v Nîmes.

Amfiteátr v Nîmes.

Věděli jste, že…?

Látka, ze které jsou vyrobené džíny, se jmenuje denim. Je to vlastně zkratkové slovo pocházející ze spojení Serge de Nîmes (serž z Nîmes). V 19. století totiž začal Levi Strauss v USA prodávat džíny právě z této tkaniny odsud dovážené.

Město Nîmes jsme zmínili už v souvislosti s Pont du Gard, zajímavé je však samo o sobě. Hlavně místní amfiteátr Arènes de Nîmes, který dodnes slouží jako koncertní „stadion“. Vystupují zde umělci z celého světa, dokonce i rockové kapely jako Green Day nebo Metallica. V prvním století našeho letopočtu, kdy byl amfiteátr postaven, však sloužil k divadelním představením a gladiátorským zápasům. V Nîmes nesmíme opomenout také Maison Carée, jež byl v antice hlavní dominantou města.

3. Normandie

Je čas se vydat z jihu na sever, který není o nic méně zajímavý. Normandie se z administrativního hlediska dělí na dvě části, a to Haute-NormandieBasse-Normandie (Horní a Dolní Normandie).

Maják v normanském přístavu Le Tréport.

Maják v normanském přístavu Le Tréport.

Hlavním městem Horní Normandie je Rouen, město spjaté s velmi významnou historickou událostí. Roku 1431 zde totiž byla za kacířství upálena francouzská hrdinka Jana z Arku, která stála v čele francouzských vojsk za stoleté války v boji proti Anglii. Na místě jejího upálení stojí dnes zajímavě architektonicky řešený dřevěný kostel ve tvaru lodě.

Dřevěný kostel v Rouen postavený na místě upálení Jany z Arku.

Dřevěný kostel v Rouen postavený na místě upálení Jany z Arku.

Když už je řeč o kostelích, katedrála Notre-Dame v Rouen je slavná taktéž. Hlavně proto, že v 19. století ji francouzský impresionistický malíř Claude Monet zvěčnil na plátno ne jen jednou, ale hned třicetkrát! V různých denních dobách maloval portál či úbočí katedrály a pohrával si s barvami, jak na ni sluneční paprsky svítily. Ve světových galeriích se dnes vystavuje jen část z původního počtu těchto obrazů. Nejvíce z nich vlastní pravděpodobné pařížské Musée d’Orsay.

Protože se Normandie rozkládá podél severního pobřeží Francie, nachází se zde mnoho přístavů. Za všechny bychom mohli uvést například Étretat, Fécamp či Le Tréport. Atmosféra těchto přímořských městeček je nezaměnitelná a to věděli i francouzští impresionisté, jejichž štětce tuto krajinu často zaznamenávaly, nebo realistický spisovatel Guy de Maupassant, který sem zasadil děje některých svých příběhů.

Bílé skály na francouzském severním pobřeží v Étretat.

Bílé skály na francouzském severním pobřeží v Étretat.

Tyto tři kraje rozhodně nejsou jedinou alternativou, jak strávit nějaký čas ve Francii, pro nás jsou ale těmi nejzajímavějšími, které jsme měli možnost navštívit. Z Rouenu do Paříže to však není žádná dálka, takže kdybyste přeci jen neodolali hlavnímu městu, máte to při cestě.

Zdroj perexové fotografie: Aneta Vašatová

Zdroj fotografií: Eliška Vrbová, Generace 21

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář