V květnu jděte do divadla za polovic nebo navštivte Zlomvaz

Divadlo / 1.5.2014

Venku už je sice krásné a slunečné jaro, ale divadla nezahálí a my jako diváci bychom také neměli.

Kam se tento měsíc chystáme my?

Barbora Švarcová: Byla to pro mě skoro Sophiina volba. Konečně jsem se dočkala, v Divadle v Dlouhé bude mít v polovině května premiéru další inscenace ze série Krátká Dlouhá, bez které by pro mě divadelní sezóna snad ani nebyla kompletní. Naneštěstí zrovna v ten den hostuje ve Stavovském divadle Slovenské národního divadlo, které do Prahy přiveze hru Bratia Karamazovci. Vyhráli Chrobáci v krabici, ale stále doufám, že se naučím být na dvou místech zároveň.

Jana Šajtarová: Květen stále ještě slibuje být rozmanitým. Ráda bych se podívala na další svéráznou premiéru Divadla Na zábradlí, která se tentokrát bude věnovat osobnosti Václava Havla, nebo navštívila premiéru projektu 4. svět v Divadle Archa.

Eliška Řeháková: Sice už teď je nádherné počasí a dá se očekávat, že bude i v měsíci následujícím, přesto mi nevadí občas se před sluníčkem schovat do divadla, a tak se těším na premiéru muzikálu Romeo a Julie, který se bude hrát v Divadle U Hasičů. Byla obsazena spousta nových tváří, což vypadá velice slibně.

Klára Václavíková: Já se v květnu chystám do HaDivadla na Modelka XXL aneb moje stehna v proklatým detailu a do Národního divadla na Apartmá v hotelu Plaza.

 

Dubnové premiéry

Erekce srdce

Divadlo DISK

Některé věci zůstávají skryty, protože je známe. Když náhle změníme úhel pohledu, tyto věci zásadně změní význam situace. Dost často se smějeme, nebo pláčeme jenom proto, že je to tak správné, že se to očekává. Toužíme po intenzitě prožitku, kterou mnohdy supluje jen to, co je opojné. Hledáme aplikace, návody a hlavně jistoty.

Premiéra: 5. května 2014

Režie: Petra Tejnorová

Hrají: Sára Arnsteinová, Anděla Blažková, Petra Kosková, Pavel Kozohorský, Jan Nedbal, Ivo Sedláček, Jiří Šimek, Michaela Švédová, Daniel Tůma

 

Bytná na zabití

Divadlo na Vinohradech

Plakát k inscenaci Bytná na zabití. Zdroj: www.divadlonavinohradech.com/

Plakát k inscenaci Bytná na zabití. Zdroj: divadlonavinohradech.com

 

Znamenitá situační komedie s napínavou kriminální zápletkou, založená na nezdolné vitalitě jedné herečky a gagové sehranosti „zlodějského kvintetu“ herců.

Premiéra: 16. května 2014

Režie: Juraj Deák

Hrají: Libuše Švormová, Ivan Řezáč, Václav Vydra, Filip Blažek, Martin Zahálka, Lukáš Příkazký, Jiří Čapka, Jana Jiskrová, Irena Šmídová, Alice Laksarová.

 

Akce měsíce května

Plakát k akci Zamilujte se do divadla. Zdroj: www.studiodva.cz/

Plakát k akci Zamilujte se do divadla. Zdroj: studiodva.cz

Studio DVA připravilo na květen pro diváky akci Zamilujte se do divadla. Na vybraná květnová představení, která jsou o vztazích a lásce, můžete zakoupit vstupenky s 50% slevou. Na každý květnový týden vybralo divadlo jedno představení, které mohou diváci navštívit za poloviční cenu, a jsou to tyto inscenace:

5. května od 19:00 – Hvězda
14. května od 19:00 – Ženy přežijí
25. května od 19:00 – Vše o ženách
28. května od 19:00 – Opačné pohlaví

Více informací na: www.studiodva.cz

 

Plakát k festivalu Zlomvaz. Zdroj: www.facebook.com/ZLOMVAZ

Plakát k festivalu Zlomvaz. Zdroj: facebook.com/ZLOMVAZ

21. ročník divadelního festivalu vysokých uměleckých škol Zlomvaz 2014 se představí od 7. do 10. května v prostorách pražské DAMU a uvede kromě tradičních hostů z České republiky, Slovenska a Polska poprvé inscenace londýnské The Royal Central School of Speech and Drama a utrechtské HKU Theatre University of the Arts. Letošní Zlomvaz díky spolupráci s Pražským Quadriennale přiveze do Prahy 8 exkluzivních workshopů, z nichž 6 povedou zahraniční lektoři.

Více informací na: www.zlomvaz.cz

 

Mimořádný projekt OFFline vznikl s cílem zprostředkovat setkání příznivců současného tance v podání českého souboru 420PEOPLE a jejich hostů OFFprojects z Holandska s příznivci alternativní rockové kapely Please The Trees. Projekt se představí v pražském divadle Archa 19. května.

Více informací na: www.archatheatre.cz

 

Co nás zaujalo v dubnu?

Barbora Švarcová: Minulý měsíc byl plný nádherných divadelních zážitků. Hned 1. dubna jsem zašla na premiéru taneční inscenace Informátoři. Druhý dubnový týden mě doslova dostali Hodní chlapci v Disku. A konec měsíce patřil mému milovanému novému cirkusu – v Praze probíhal Cirkopolis Fest a La Putyka mě zlákala na jejich nové představení Play. Kdyby takových měsíců bylo více, nezlobila bych se!

Jana Šajtarová: Duben byl pro mě ve znamení malých scén. Navštívila jsem Divadlo D21 nebo představení souboru Geisslers Hofcomoedianten, kteří přijeli zahrát do Prahy. Také jsem se byla podívat, jak vzniká projekt se sociální tématikou v rámci rezidence v Arše 4.svět.

Eliška Řeháková: Duben pro mě byl ve znamení muzikálů. Nedlouho po sobě jsem byla na Antoinettě – královně Francie, která mě nadchla především originálními a nápaditými choreografiemi Carli Jefferson. Jako druhý jsem navštívila muzikál Adam a Eva, který mě zaujal svou vtipností a lehkostí, která je tak typická pro autorku námětu Halinu Pawlovskou. No a abych nechodila pouze na muzikály, navštívila jsem (již podruhé) dokonalé představení Úplné zatmění v Mladé Boleslavi, kde excelují Petr Mikeska (vítěz Thálie za tuto roli) a Matouš Ruml (širší nominace na cenu Thálie za tuto roli).

Klára Václavíková: V nedávné době mě nejvíce potěšilo, že jsem sehnala lístky na „Cimrmany“. Ti hostovali v úplně vyprodaném Divadle Bolka Polívky a byli úžasní. Bezprostřední a vtipní. Dále jsem se byla podívat na další pražské divadlo, a to „Jezerku“ ve hře Práskni do bot, kde byl skvělý Radek Holub.

 

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář