Rent našel domov v Divadle Kalich

Divadlo / 23.4.2014

Muzikál Rent se po necelém roce vrátil do Prahy a s ještě větší slávou.

Když se Rent vloni v srpnu představil v České republice poprvé, zvedla se lavina reakcí. Spousta lidí si Rent zamilovalo, zbytek ho nenávidí. Ale nikomu není lhostejný. Je to muzikál, který v každém vyvolá nějaký pocit, ať už pozitivní, nebo negativní.

Rent se ve světě hraje již od roku 1996, kdy měl svoji premiéru v New Yorku. Vedle dalších ocenění získal cenu Tony a Pulitzerovu cenu. Důvod je jednoduchý. Jonathan Larson (autor hudby, scénáře, námětu) se nebál a divákům představil příběh bezdomovců, prostitutek, transvestitů, homosexuálů, bisexuálů a dalších, jejichž nadějí je pouze přátelství a láska. Muzikál je to kontroverzní, ale o to pravdivější.

Muzikál vypráví příběh Marka (Jay DeYonker) a Rogera (Roman Tomeš), chudých bohémů, kteří bydlí v New Yorku a nemají ani na zaplacení nájmu (proto Rent). Peníze dluží svému bývalému spolubydlícímu Bennymu (Milan Malinovsky), který se oženil s bohatou dívkou a dům koupil.

Roger se zamiluje do Mimi (Markéta Procházková), kterou však kvůli její nemoci opouští. Nakonec ale přemůže svůj strach ze sledování umírání své milé a vrátí se k ní. Dále tu máme postavy Maureen (Barbara Chybová) a její přítelkyně Joanne (Lucie Bakešová), které se sice stále hádají, ale nakonec poznávají, že se vlastně přes všechny neshody milují.

Lukáš Pečenka jako Angel. Zdroj: www.facebook.com/RentTheMusicalPrague

Lukáš Pečenka jako Angel. Zdroj: www.facebook.com/RentTheMusicalPrague

 V neposlední řadě je zde Tom Collins (Oldřich Smysl) a Angel (Lukáš Pečenka), kteří uzavírají tuto partu přátel. Tom Angela potká a okamžitě se do sebe zamilují a plánují spolu krásnou budoucnost. Jejich plány však zhatí Angelova smrt. Angel je pro mě nejkladnější postava ze všech, protože během svého života i po své smrti dokáže své přátele usmířit vždy, když se rozhádají, a tak i díky němu příběh v podstatě končí dobře.

Obsazení se od letního uvedení příliš nezměnilo. Jedna z mála změn byla ve výměně představitele Marka, v jehož roli se poprvé představil Jay DeYonker a jeho Mark byl velice přirozený a suverénní. Jako Markův kamarád Roger se představil Roman Tomeš, který je výborný herecky i pěvecky a navíc z něj charisma přímo čiší.

Rogerovi skvěle sekunduje jeho muzikálová partnerka Mimi, kterou představuje Markéta Procházková (širší nominace na cenu Thálie za roli Mimi). Ani jí nejde něco vytknout, je naprosto bezchybná jak pěvecky, tak herecky i tanečně. Dokázala Mimi vystihnout ve všech jejích polohách – drsnou i křehkou, provokativní i nevinnou, odvážnou i zklamanou. A její píseň Our Tonight považuji za jeden z vrcholů představení.

Barbara Chybová jako Maureen. Zdroj: www.facebook.com/RentTheMusicalPrague

Barbara Chybová jako Maureen. Zdroj: facebook.com/RentTheMusicalPrague

Dále za zmínku stojí Barbara Chybová, představitelka Maureen. Její role není z těch největších v muzikálu, ale vždy když stála na jevišti, strhla na sebe veškerou pozornost a během písně Over the Moon byla přesně tak suverénní, jak si role Maureen žádá.

V neposlední řadě si pozornost zaslouží Lukáš Pečenka, který s naprostou přirozeností a grácií už od léta představuje transvestitu Angela. Je přesvědčivý jako Angel – muž, ale ještě přirozenější je snad jako Angel – žena. Vedle výborného zpěvu a přesvědčivého herectví je obdivuhodné, jak skvěle tančí na vysokých podpatcích.

Za vyzdvižení stojí kromě výkonů také kulisy, které jsou od léta mnohem propracovanější a dovolí tak protagonistům větší spektrum pohybových a tanečních kreací.

Přestože Rent trvá tři hodiny, nepůsobí dlouze. Od první minuty vtáhne diváky, kteří začnou prožívat příběh bohémů spolu s protagonisty na jevišti. Kromě již zmíněných zpěváků se v muzikálu dále představili Lucie Bakešová, Oldřich Smysl, Milan Malinovsky, Hedvika Tůmová, Bára Smejkalová, Lindsay Talyro, Filip Kotek, Jiří Kůdela, Karel Korsa a Milan Zítka. I oni jsou nenahraditelnou součástí obsazení Rentu, které je dokonale vyvážené tak, aby nikdo nikoho nezastiňoval, ale aby i tak exceloval a dal vyniknout své roli.

Přestože je již připravená česká verze muzikálu (autorem překladu je Milan Malinovsky), byla premiéra v českém jazyce přesunuta na další divadelní sezónu s tím, že se tato sezóna dohraje v anglickém jazyce s titulky.

Aby byl muzikál úspěšný, nestačí pouze dobrá hudba a texty, ale hodně tomu také přidá nadšení a energie představitelů. Rentu nechybí ani jedna složka a právě atmosféra, kterou protagonisté dokáží navodit, je naprosto bezkonkurenční. Proto pokud chcete vidět nejkvalitnější muzikál v Praze, běžte se podívat do Divadla Kalich.

Inscenace: Rent
Autoři: Jonathan Larson
Divadlo: Divadlo Kalich
Obnovená premiéra: 15. března 2014
Režie: Steve Josephson
Herecké obsazení: Tomáš Vaněk, Jay DeYonker, Roman Tomeš, Michael Kluch, Michaela Doubravová, Markéta Procházková, Zbyněk Fric, Oldřich Smysl, Martin Šemík, Lukáš Pečenka, Laco Hudec, Oldřich Anton Vojta, Barbara Chybová, Kateřina Nováková, Lucie Bakešová, Vendula Příhodová, Milan Malinovsky, Josef Guruncz, Veronika Bošjaková, Kateřina Herčíková, Lukáš Jedlička, Jamie King, Karel Korsa, Filip Kotek, Jiří Kůdela, Petr Ryšavý, Bára Smejkalová, Nikoleta Spalasová, Lindsay Taylor, Hedvika Tůmová, Milan Zítka
Cena: 199-699 Kč

Zdroj perexové fotografie: divadlokalich.cz

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář