8 tipů na filmy, které vám připomenou, proč slavíme Den Země

Film / 22.4.2014

22. dubna slaví celý svět významný den – Den Země. Rubrika filmu jej oslaví také, a to tipy na několik ekologických filmů.

Spousta lidí už se matičku Zemi naučila chránit a zacházet s ní ohleduplně, protože ví, že jiné jednání by se mohlo obrátit proti nim. Ať už jde o recyklaci, zavírání kohoutků při čištění zubů nebo ochranu přírody – tím vším lidé přispívají k zachování naší planety. Pro ně i pro ty ostatní, kteří si důležitost ochrany životního prostředí ještě neuvědomili, přinášíme několik tipů na filmy.

Některé vás mohou inspirovat k ekologické aktivitě, další pomoci uvědomit si, co se stane, když se o planetu nebudeme starat a ignorovat všechno kolem sebe. A ta poslední skupina… to budou zkrátka jen filmy bez hlubšího poselství. Nebo ne?

Mimozemšťani jsou pro ekologii na Zemi

Začneme s poměrně neznámým filmem – avšak to je relativní. Snímek Nádherná Zelená v sobě spojuje prvky francouzské komedie, originálního příběhu i jakéhosi ekologického poselství. Zpočátku se ocitáme na mimozemské planetě, kde mimozemšťani diskutují o tom, zda navštíví planetu Zemi. Nikdo z nich se o tu možnost nepere, a tak je nadšená mimozemšťanka Mila celkem bez problémů vyslána na výzkumnou misi.

Je to 200 let, co Zemi někdo naposledy navštívil, a když se Mila objeví v moderní Paříži, je trochu zmatená a především šokovaná znečištěným prostředím. Najednou se vyrojí spousta pro mimozemšťany nepochopitelných, ale pro obyvatele Země normálních věcí. V roli Mily se představila Coline Serreau, která celý film také zrežírovala. Tento film byl také dlouhou dobu zakázán v EU, údajně proto, jak otevřeně mluví o tehdejší společnosti.

Nepříjemná pravda vám otevře oči

Od mimozemšťanů se přesuneme do reality. Dokument Nepříjemná pravda se snaží vyřešit věčný souboj ekologických pravd a nepravd a poukazuje při tom na tu nepříjemnou pravdu, před kterou všichni přivírají oči. Tyto názory prezentuje politik a bývalý americký viceprezident Al Gore a dělá je ještě více přesvědčivými. Plynulým vyprávěním nám říká, co globální oteplování může dokázat.

Jedna skupina lidí se přiklání k tomu, že si pár věcí přimyslel, nemohou však popřít vědecká fakta. Silný a dynamický pocit se dostaví u každého, kdo tento dokument zhlédne – protože nejde jen o nějaký smyšlený příběh, ale o náš příběh, příběh o naší Zemi, který se za pár let může klidně odehrát. Takový je dokument Nepříjemná pravda – strhující, mocný, s pravdivým názvem – už jen to stačí k tomu, aby se člověk zamyslel, nakolik lhostejný může být.

Sci-fi komedie Pátý element

Od reality se opět přesuneme do světa filmu. Následující snímek je jedním z nejznámějších katastrofických snímků – jedná se o film Pátý element.

Děj tohoto snímku se odehrává v New Yorku 23. století – na svět se řítí ohnivá koule Zla, které se objevuje každých 5000 let. Klíčovou úlohu v obraně proti nebezpečnému Zlu hrají kameny 4 živlů a egyptský sarkofág známý jako pátý element, které mimozemšťani Mondošavané v roce 1914 ze Země odvezli do bezpečí se slibem, že se vrátí. Ve 23. století se Mondošavané vrací, jsou však napadeni jinými nepřáteli z vesmíru. Z pozůstatku končetiny pátého elementu lidé naklonují Leeloo, která by mohla být zbraní proti Zlu.

Po mnoha nesnázích se jim podaří zastavit postup ohnivé koule, která by mohla lidstvo zničit – překvapivým koncem je, že z koule se nakonec stane nový měsíc planety Země. Ačkoli zde ekologické téma nefiguruje, představená budoucnost není pro naši Zemi příliš růžová – nebo by se mělo říct zelená? V hlavních rolích můžeme vidět spoustu známých tváří: Bruce Willise, Garyho Oldmana či třeba Millu Jovovich.

Budoucnost v 23. století ve filmu Pátý element.

Budoucnost v 23. století ve filmu Pátý element. Zdroj: youtube.com

Báli jste se dne 21. 12. 2012?

U apokalypsy ještě chvíli zůstaneme. Ta další nás čeká – nebo spíš čekala – v roce 2012, kdy byl tento film aktuální. Mystické datum 21. 12. 2012, kdy Mayové předpověděli konec světa, se stalo tématem mnoha filmů i vědců, pozornost veřejnosti se však zaměřila zejména na film 2012.

Ačkoliv se tomu ještě snaží zabránit vládní vědci, lidé se dozví o konci světa, nastane chaos a nejenom to… zdá se, že se na lidstvo řítí všechny ekologické i neekologické katastrofy se silou ničivější než kdy předtím. Půjde to všechno ještě zvrátit nebo je lidstvo odsouzeno k zániku? Podívejte se na naše možné vyhlídky do budoucna.

Ničivá síla apokalypsy. Zdroj: falcon.cz

Ničivá síla apokalypsy. Zdroj: falcon.cz

Japonské postavičky bojují proti znečišťování zeměplanety

Z USA se nyní přesuneme do Japonska a ještě dál, do animovaného světa vytvořeného režisérem Hajao Mijazaki. Možná toto jméno znáte – je významným autorem mnoha japonských anime. Jedno z nejznámějších je Naušika z Větrného údolí z roku 1984 natočené podle mangy, jejímž autorem je tentýž režisér. Tento film byl v několika zemích zakázán pro údajné znepokojivé představení ekologické krize, avšak zákaz byl později uvolněn. Navazuje na něj další film, stejně úspěšný a od stejného režiséra – Princezna Mononoke.

Oba dva se pouštějí do tematiky ekologie, my si hlouběji představíme pouze první příběh. Naušika je statečná mladá dívka, která umí mluvit s obřím hmyzem Ten se objevil po globální válce, jež zničila celý ekosystém. V lese plném hmyzu je několik lidských osad, které bojují mezi sebou i živly – a rozhodnou se bojovat o zbraň, která je snad mýtem a naposledy se objevila při globální válce. Jak tohle všechno Naušika zastaví a dokáže vůbec nastolit mezi znepřátelenými národy mír?

Princezna Naušika. Zdroj: youtube.com

Princezna Naušika. Zdroj: youtube.com

Film přímo z prostředí lesa

Animované filmy nejsou jen doménou Japonska, a proto se na zoubek podíváme jednomu americkému – Království lesních strážců. Poměrně nový film z roku 2013 se nezabývá přímo tématem ekologie, ale je to příjemná pohádka v prostředí lesa o tom, jak je důležité žít v souladu s naším okolím a mít otevřené oči.

Hlavní hrdinkou je Mary, která se chce po návratu do rodného domu sblížit s otcem, kterého dlouho neviděla. Jejím otcem je však profesor Bomba, naprosto ponořený do zkoumání civilizace žijící v lese, takzvaných lesních mužíčků. Pomocí kouzla se pak Mary objeví přímo uprostřed této lesní divočiny a nemá na vybranou, musí se s zelenými postavičkami seznámit, protože se chce dostat domů. Zjišťuje, že jejich svět není vůbec idylický – v lese zuří boj a ten se nakonec promění i v boj o lidský svět. Odvážná Mary nakonec zachrání oba světy a ještě k tomu získá spoustu nových přátel, o kterých se jí ani nesnilo.

Animovaný film "Království lesních strážců". Zdroj: csfd.cz

Animovaný film „Království lesních strážců“. Zdroj: cinemart.cz

Myšlenky beze slov

Další dokument, který si představíme, má možná stejně tak složitý název, jako je jeho průběh. Koyaanisqatsi. Dějem snímku je myšlenkový tok režiséra Godfreye Reggio, který se snad nedá zachytit, rozebrat, ani popsat. A přesto se podařilo – za hudebního doprovodu Philipa Glasse a obrazů Země, přírody, lidí, techniky, vývoje, historie, významných okamžiků lidstva, myšlenek – beze slov. A právě tím je tento dokument výjimečný – člověk si u obrazu může utřídit vlastní myšlenky a utvořit si názor. V pravém smyslu slova to není film, ani dokument – jen spousta sestříhaných scén, které však dohromady vytvoří dechberoucí podívanou.

Nový živočišný druh?

Posledním filmem je studentský snímek natočený v roce 1988, který pochází z českého prostředí a nese název Ropáci. Napůl dokument, napůl fikce, krátkometrážní film trvající 20 minut nám představí nový živočišný druh, kterému vyhovují životní podmínky, jež škodí lidem. Režisérem je Jan Svěrák a tento krátký film obdržel studentského Oscara americké Filmové akademie.

Ať už slavíte nebo neslavíte Den Země, možná si vyberete z našich 8 filmových tipů – a třeba vás inspirují k tomu, abyste udělali něco pro Zemi a tím i pro sebe. Jaký film vám ve výčtu chybí?

Zdroj perexové fotografie: cinemart.cz

Ketrin Jochecová

Zanechte komentář