Play vám ukáže hřiště s trochou adrenalinu

Divadlo Kultura / 20.4.2014

Cirk La Putyka postavil v La Fabrice dětské hřiště pro malé i velké diváky a už jen názvem je zve, aby si s nimi přišli hrát. Play!

Radost, kterou jsme si jako děti odnášeli z dětského hřiště, nikdy nezapomeneme. A buďme upřímní, kdo z nás se ještě dnes rád nezhoupne, nesklouzne a nezašplhá si na prolézačkách? Alespoň tajně, když nás nikdo nevidí?

Členové souboru Cirk La Putyka se rozhodně nestydí a před celým osazenstvem si užívají propriet, kterými jejich hřiště disponuje. Nutno ovšem dodat, že na takové hry má málokdo z nás. Nový cirkus je nový cirkus.

Kdo si hraje, nezlobí?

Houpačka se téměř nezastaví, jen je v jednu chvíli zaměněna za její větší a pro akrobaty využitelnější verzi – ruskou houpačku. Díky ní mohou létat téměř až ke stropu a dělat ve vzduchu salta, během nichž se tají dech. V klidu není ponechána ani klasická houpačka pro dva, kterou všichni dobře známe, neboť se stala příčinou mnoha dětských sporů o to, kdo bude nahoře, kdo dole, stejně tak se často objevila otázka, co dělat, když se parťák urazí a odejde. Šlamastyky podobného druhu řeší i „návštěvníci hřiště“ v La Fabrice.

Prolézačka ve tvaru koule visí nenápadně v pozadí a skýtá útočiště pro ty, co si nehrají, či jsou z hřiště vyhoštěni. Třeba pro holčičku (Zuzana Havrlantová), kterou rozdivočení kluci (Vojtěch Fülep, Jiří Weissmann, Michael Boltnar, Daniel Komarov a Alexandr Volný) doslova vyhodili z houpačky, čímž naprosto vyvrátili staré známé „kdo si hraje, nezlobí“. Dojde i na akrobacii na šále, chůzi na chůdách, skákání gumy… Jednoduše řečeno se tu všechno hýbe, všechno šlape. A s jakou lehkostí!

Výkony na ruské houpačce graduje celé představení. Zdroj: laputyka.cz

Výkony na ruské houpačce graduje celé představení. Zdroj: laputyka.cz

Na akrobatech není znát ani špetka námahy. Vše provádí s takovou samozřejmostí, jako by bylo zcela přirozené jen tak z houpačky někomu skočit na ramena, jako by přemet byl prostinká věc, kterou lze po ránu zařadit mezi čistění zubů a česání vlasů. Zbývá čas i na vtipné momenty, drobné scénky, zábava plyne ve svižném tempu.

Bez věkového omezení

O bezpečnost je postaráno, dění na hřišti kontroluje správce v podání Jiřího Kohouta. Hodný a přívětivý strýček, který pečlivě dbá na dodržování pravidel a na správný chod hřiště, zprostředkovává kontakt mezi hřištěm a diváky, mile je zapojuje do dění a obstarává tak přechody mezi scénami. Sám se také chvílemi zapojuje do řádění na hřišti. Sice v umírněnější podobě, ale dokazuje tak, že i dospělí a starší si mohou hrát. A užít si to!

Před očima se nám odehrávají výjevy z lidského života od batolat přes puberťáky po dospělé. Jsou plné pošťuchování a veselých hrátek, ze kterých nelze spustit oči. Této linky se La Putyka drží po většinu představení, ve třetí třetině ji ale částečně opustí a dojde až k jakési exhibici akrobatů. Ta však není na škodu, představení díky ní graduje a největšího vrcholu dosáhne právě u obdivuhodných salt.

Chvílemi si divák připadá jako na fotbalovém stadionu. Tleská, povzbuzuje své favority, drží jim palce a se zatajeným dechem sleduje jejich kousky, doufaje, že vše dobře dopadne. Vybírá si své idoly a probouzí se v něm touha si také na hřišti podobně zařádit. Atmosféra je plná adrenalinu a nadšení. Máme navíc pro fanoušky dobrou zprávu, toto hřiště nenavštěvují žádní rowdies, je proto zcela bezpečné pro vás, pro děti i starší ročníky. A možná si nakonec opravdu zahrajete i vy!

Inscenace: Play
Koncept: Maksim Komaro, Rostislav Novák
Choreografie: Marta Trpišovská, Michael Vodenka
Divadlo: Cirk La Putyka (La Fabrika)
Premiéra: 19. března 2014
Režie: Maksim Komaro
Herecké obsazení: Jiří Kohout, Vojtěch Fülep, Jiří Weissmann, Michael Boltnar, Daniel Komarov, Alexandr Volný a Zuzana Havrlantová
Cena: 450 Kč

Zdroj perexové fotografie: laputyka.cz

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář