Obálka knihy X

Kniha X přináší poselství mladé generace grafických designerů

Design / 17.4.2014

Deset mladých umělců z pražské UMPRUM se představuje v knize X, která vám dovolí nahlédnout pod pokličku českého grafického designu.

Deset současných či bývalých studentů Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Přesně ti tvoří jádro celé knihy X. Kristina Fišerová, Adam Uchytil, Helena Jiskrová, Jan Kloss, Matěj Činčera, Ondřej Brom, Lucie Valerová, Michal Sloboda, Tomáš Procházka a Marta Maštálková – tyto grafické designéry spojuje nejen studium téhož oboru či řada prestižních ocenění (Národní cena za studentský design, nominace na Czech Design či vítězství v european Design Awards), ale také spolupráce na úspěšných projektech, zanícené diskuze i vzájemné konzultace vlastních prací.

Kniha X - průvodce českého grafického designu

Ukázka z diplomové práce s názvem Common Sign, jejíž autorkou je Helena Jiskrová.

Žádná školní práce, ale vlastní projekt

Publikace není typickým výsledkem studijní práce, naopak vznikla zcela nezávisle na škole a také typických nakladatelských procesech.Projekt X vznikl z vnitřní touhy něco tvořit a trochu rozčeřit vody českého grafického designu. Oslovil jsem devět kamarádů, jejichž práci sleduji a líbí se mi jejich přemýšlení,“ říká iniciátor a autor projektu Ondřej Brom a dodává, že veškerou práci – od podkladů až po distribuci – řešil se svými kolegy sám. Nutno podotknout, že se jim tento projekt skutečně vydařil. Výsledkem je nabitá publikace, která vyzdvihuje český grafický design v celé jeho šíři –  od korporátních identit firem, knižních designů, návrhů aplikací či webových projektů přes sociální plakáty, designy magazínů až po volné práce či úvahy nad současnou podobou grafického designu.

Když se sejdou umělci, vzniká něco velkého. Kniha X je důkazem.

Když se sejdou umělci, vzniká něco velkého. Kniha X je toho důkazem.

Bezbřehá volnost aneb ukaž světu, co umíš

Autoři měli ve své práci volnou ruku. V samostatných osobitě pojatých portfoliích v rozsahu 30 stran mohli prezentovat takřka cokoliv je jim blízké. Výsledkem není jen samotná prezentace vlastních prací či krátkých rozhovorů, mezi řádky vás zvou i do svého nitra a odkrývají způsob myšlení a vnímání grafického designu. Tato bezbřehá tvůrčí volnost dává publikaci punc jedinečnosti a velmi důstojně zaplňuje díru na našem trhu. Publikaci na téma českého grafického designu je totiž jako šafránu.

Kniha X přináší odraz tvorby mladých a nadějných designových tvůrců, kteří se nebojí tvořit a zanechat po sobě dobovou výpověď. Je jasným důkazem toho, že česká designová scéna má rozhodně co říct!

Bezbřehá inspirace na téměr 350 stranách.

Bezbřehá inspirace na téměr 350 stranách.

Co na to říká Generace 21?

„Možnost nahlédnout do knihy X jsem prostě musela využít. O grafický design se zajímám, práce grafických designerů je mi velmi blízká. Česká tvorba mě však prozatím trochu míjela. S o to větším nadšením jsem uvítala, že studenti i absolventi pražské UMPRUM se rozhodli vyjít na trh s takovým počinem. Výtečně, chtělo se mi vykřiknout!

Kniha mě zaujala samotným přebalem. Označení X nevnímám jen jako římskou číslici označující počet grafických designerů, kterým je tato publikace věnovaná. Vůbec ne. Cítím z něj mnohoznačnost a hravost – nejen z pohledu vizuálního. Minimalistická slupka je navíc výtečným protikladem toho, co se skrývá uvnitř. Talent. Inspirace. Zamyšlení. A hlavně velký úžas nad tím vším. I při letmém listování se v člověku rodí chuť tvořit a nechat se unášet světem umění. Nelze vyzdvihnout jediného autora, který se přičinil ke vzniku této publikace. Každý má něco, čím si vás získá. Příběh, který je schován v meziprostoru a dovolí všímavému člověku vidět to, co jiní přehlížejí. Myšlenku, kterou třeba objevíte až napotřetí. Budiž inspirací pro všechny kolegy z oboru, kteří rádi vnímají různé pohledy na tvorbu i svět. Perfektním přítelem bude i pro ty, kteří, stejně jako já, čerpají z podobných děl inspiraci do každodenního života.

Je krásné vidět, že mladá generace českých grafických designerů je schopna vytvořit společné dílo takové kvality. A děkuji všem, kteří se ke vzniku této publikace přičinili. Nejen za sebe, ale jistě i za další generace mladých tvůrců, kteří možná jednou i díky této publikaci proslaví naši krásnou zemi, náš domov.“

Silvie Trebatická, editorka sekce Design

 

Kniha X

Kniha X

Autor: Ondřej Brom
Editor: Kateřina Šlaufová
Tisk: BOOM TISK, spol. s r. o.
Papír: Mondi Bio Top 3
Vydal: Ondřej Brom, DiPublisher
Více na stránkách Kniha X  či na Facebooku.

Zdroj fotografií: knihax.cz

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentář