Alexis Rouvre si diváky Cirkopolis Festu omotal kolem prstu

Divadlo Kultura / 24.4.2014

Jako pavouk si mladý Belgičan vystavěl svou síť v Paláci Akropolis a svými kousky ohromil publikum.

Praha se na jaře hemží představiteli nového cirkusu, jen co skončil jeden festival, přišel další. Palác Akropolis a Cirqueon daly hlavy dohromady a svět spatřil ve dnech 6.-16. dubna první ročník Cirkopolis Festu.

Vystoupily na něm zahraniční hvězdy Fet á MaSubliminati Corporation, načež francouzský režisér Florent Bergal splnil výzvu a za pouhých 7 dní nazkoušel s umělci z Francie, Česka a Belgie jedinečné představení Cirkopolis vol. II. To bylo k vidění jen a pouze 16. dubna, kdy zakončilo celý úspěšný festival.

Alexis Rouvre a jeho Cordes

My jsme si ovšem z programu vybrali jiného umělce. Zavítali jsme na představení Belgičana Alexise Rouvra, který přivezl divákům ukázat svou inscenaci Cordes. Francouzsky hovořící čtenáři již zajisté uhodli, o co půjde.

Zdroj: Filip Jandourek, facebookové stránky Cirkopolis Festu

Hra s míčky a lanem. Zdroj: Filip Jandourek, facebookové stránky Cirkopolis Festu

Rouvre platí ve světě nového cirkusu za inovativního umělce. Během studia na profesionální cirkusové škole L´ESAC zběhl od klasické žonglovací techniky a zaměřil se na práci s lanem. Právě tím uhranul pražské obecenstvo během svého představení.

Pár kupek z lan, jedno pohodlné křeslo a řídká lanová síť v rohu jeviště. Představení začíná ranami a bušením, to si Alexis Rouvre za křeslem připravuje a seká lana k vystoupení. Začíná zlehka, jako by poznával nového přítele.

Když se do lan zaplete míček

Pohrává si s kousky lana, krátkými i dlouhými. Jeho ruce nezahálí a vzniká první uzel, druhý. Zatímco obyčejný člověk by skončil u prostého uzlíku, Rouvrovi se pod rukama míhají smyčky, lano mu probíhá kolem ramen, paží. Známost byla navázána.

Když tu se z jedné hromady lan vykutálí míček! Podle Rouvrova výrazu není rozhodně vítaným hostem. Však také brzy skončí schovaný pod polštářem na křesle. A druhý míček taktéž. Jenže co to? Schované míčky nedávají žonglérovi pokoj, ošívá se a třetí míček vyzývá na souboj!

Zdroj: Filip Jandourek, facebookové stránky Cirkopolis Festu

Zdroj: Filip Jandourek, facebookové stránky Cirkopolis Festu

Z lana si doslova uháčkuje manéž a s dalším lanem v ruce roztančí sebe i míček. Ten si přehazuje z jedné smyčky lana na druhou, pak ze smyčky na hlavu. Míček se kutálí, jak lano velí, a divák jenom ohromeně sleduje. Jak je tohle možné?

Pevný uzel

Zkrocený míček mizí a jeviště už opět patří jenom lanům a Rouvrovi. Jeho hrátky neznají mezí, žongluje s krátkými kousky lana, na dlouhých lanech šikovným zaškubnutí dělá uzle a následně je rozvlní do neskutečných oblouků. Náhle mu však vše přeroste přes hlavu, jeviště se plní lany – krátkými, dlouhými, tenkými i tlustými. Zmatený umělec si hledá cestu ven, ale končí uvězněn v síti svých vlastních pavučin. Pohlcen svým vlastním světem.

Představení bylo vskutku dechberoucí. Samozřejmě se občas něco nepovedlo na první pokus, ale zaváhání bylo okamžitě smazáno dalším trikem. Alexis Rouvre si svými kousky omotal kolem prstu celé publikum, čímž se pevným uzlem svázal s Prahou. Ta se už nyní těší, až ho bude moct znovu uvítat s další inscenací.

Představení: Cordes
Autor a účinkující: Alexis Rouvre
Premiéra: 19. března 2014, článek psán z představení v rámci Cirkopolis Festu (14. dubna 2014)

Zdroj perexové fotografie: Filip Jandourek, facebookové stránky Cirkopolis Festu

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář