Chmel: kulturní rostlina součástí moderní gastronomie

Na talíři / 8.5.2014

Když se řekne chmel, většině z nás se vybaví surovina, ze které se vyrábí pivo. Faktem ale je, že se tato rostlina dá využít i úplně jinak.

Chmel se řadí mezi kulturní rostliny. Věřilo se i v jeho léčivé účinky. Pěstování chmelu je v České republice datováno přibližně od roku 859 a o jeho rozšíření se zasloužil sám Karel IV. (i přes to, že známá písnička tvrdí něco jiného). Jedná se o vytrvalou rostlinu vyskytující se v lužních lesích a na jejich okrajích, ale i u řek a potoků. Zde se tak vytvářejí mohutné porosty. Pro pěstování je nejvhodnější mírně nakyslá půda.

Ve středověké kuchyni nesměl chmel chybět téměř na žádném ze stolů tehdejších šlechticů. Bílé výhonky chmelu se připravovaly úplně stejně jako chřest a kromě toho velkou pochoutkou bylo konzumovat jej s pepřem, olejemoctem. V současné gastronomii se tato surovina používá do zeleninových salátů, polévek a mimo jiné jej můžeme i nakládat.

V minulosti se praktikovalo i kouření chmele, které může způsobit nepříjemné vedlejší účinky a je i velice pravděpodobné, že vyvolá závislost.

Zdraví prospěšný chmel

Sušené chmelové šištice je nutné spotřebovat do 12 měsíců. Poté už nemají žádné potřebné účinky.

Chmel se řadí mezi zdraví prospěšné rostliny. Zpomaluje odplavování vápníku z kostí a vzhledem k tomu, že má stejné účinky jako pelyněk, používá se při onemocnění žlučníku. Má desinfekční účinky a ženám je také nápomocen v regulaci menstruačního cyklu. Mužům naopak utlumuje pohlavní pud. Je vhodný pokud trpíte nespavostí, nadýmáním či neklidem.

Chmel obsažený (nejen) v pivu je zdraví prospěšný. Zdroj: photorack.net

Chmel, obsažený (nejen) v pivu, je zdraví prospěšný. Zdroj: photorack.net

V lidovém léčitelství se chmel používá na hojící se rány nebo do posilňujících koupelí. Má pozitivní vliv na psychiku, napětí a koncentraci. Kromě pití piva můžeme chmel konzumovat dalšími dvěma způsoby, a to jako čaj nebo jako nálev. Nálev z chmele se používá například při kožních infekcích.

Čaj z chmele si připravíme tak, že vroucí vodou zalijeme malou lžičku usušených chmelových šištiček a necháme vylouhovat přibližně 10 minut. Tento čaj je dobrý i na trávení.

Nejznámější využití chmele je při výrobě piva. Jinak se mladé chmelové výhonky dodnes využívají v gastronomii jako zelenina. Z těchto výhonků můžeme připravit omelety, polévky nebo je jen naložit.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář