5 důvodů proč si psát „deník“ i v dospělosti

V obraze / 27.4.2014

Vzpomínáte, jak jste si chtěli vzpomenout na to, co se dělo na tom super večírku, ale zaboha jste se nemohli rozpomenout?

Nedávno jsem narazila na svůj starý deník a přimělo mě to k přemýšlení. Deník je vlastně dost skvělá věc. (Pokud vám ho tedy někdo nenajde, to není nic moc.) A i kdyby se vám nezdál skvělý teď, za pár let určitě bude.

1) Emoce

Když vás něco trápí, ale nechcete nebo nemáte se s tím komu svěřit, je ideální vypsat se z toho. Třeba když vás naštval seriál Hra o trůny, protože Joffreyho v roli nenáviděného krále jen tak někdo nepřekoná, a teď už tam máte jenom Sněha. A Tyriona. A toho lovce, co je s Tyrionem. Ulevíte svému myšlení a svědomí, namísto hádání se s případnými hatery (a že jich je) mladého krále.

TIP 1.: Pokud byste si rádi zaznamenali nějaké pikantnosti, ale v případě nálezu „nevhodnou“ osobu byste tím mohli takříkajíc utrpět, pište tyto pasáže cizím jazykem, o kterém víte, že jej potenciální hrozby (rodiče) neovládají. Alespoň se budete jazykově zdokonalovat!

Tak už jste si pořídili svojí osobní knížečku?  Zdroj: Foter.com

Už jste si pořídili svoji osobní knížečku?
Zdroj: Foter.com

2) Momenty

Pokud jste to na večírku přehnali s pitím, deník vám v navrácení cenných vzpomínek nepomůže. (Jestliže jste si je tedy nezapsali hned po příchodu z oslavy, to by byla jiná!) Jinak si ale můžete zapsat úplně cokoliv. A hlavně, až vám bude třeba 80 a budete si chtít zavzpomínat na skvělé časy, máte z čeho čerpat. Protože i když už dobrá paměť třeba nebude vaší nejsilnější stránkou, budete mít veškeré okamžiky zachycené ve svojí skoro uvěřitelné podobě, a to už za to stojí. I za to, že vám ho třeba jednou někdo najde. Když ho vrátí, je to v suchu. Aspoň další událost ke zmínění!

TIP 2.: Můžete si psát i Deník v počítači. Záhodno je ale patřičné zaheslování a zálohování. Holt papírové podobě se nic nevyrovná.

Při vzpomínání na události můžete využít i paměť přátel. Zdroj: Foter.com

Při vzpomínání na události můžete využít i paměť přátel.
Zdroj: Foter.com

3) Názory

Zábava na tom je, přečíst si je znovu za pár let. Možná nad sebou budete lámat hůl, nebo se naopak budete chtít vrátit k názorům toho obdivuhodně smýšlejícího jedince. A nezapomeňte – může to být úplně cokoliv. Od citátů Roberta Fulghuma, Baracka Obamy, až po recepty oblíbené foodblogerky. Nebo Ládi Hrušky. Fantazii se meze nekladou.

TIP 3.: Pod polštářem není dobrá skrýš. Přijdete na to, až k vám bude mít někdo z blízkých promluvy, které jako by na vás pasovaly, a vy si nebudete moct zaboha vzpomenout, jak na ty věci mohli přijít. Teď už to víte.

4) Cíle

To je pravda, založit si firmu na výrobu domácích džusů nakonec nebyl tak špatný nápad! Ani nevím, proč jsme to neuskutečnili. A vlastní oděvní značka? Sice jsme to vymysleli v opilosti, ale co na tom. V mládí jsou plány nás všech většinou hodně smělé. S dospělostí potom bohužel dostáváme strach. Začneme myslet racionálně, hledat důvody místo způsobů, a to se holt na riskantní plánování nehodí. Víte, proč jsou severské země o tolik lepší v podnikání? Protože se nebojí riskovat. Nechť nám deník připomene plány, které k něčemu směřovaly, a naše domácí džusy ať se skví v rukách mnoha milovníků zdravé výživy!

TIP 4.: Pokud se vám nechce psát, stačí si vylepovat vstupenky, jízdenky, fotky a k tomu připsat pár poznámek. Věřte tomu, že za to jednou budete vděční.

Lístky, Vstupenky, jízdenky. Sem s tím! Zdroj: Foter.com

Lístky, vstupenky, jízdenky. Sem s tím!
Zdroj: Foter.com

5) Osoby

A jak už to tak bývá, osoby jsou v našich životech velmi důležitou kapitolou. Dokážete ale přesně vyjmenovat všechny lidi, kteří pro vás dříve něco znamenali? Všechny svoje nejlepší kamarádky, milence, soky? A jak to s nimi vlastně bylo?  Neříkáte si náhodou, měl jsem si to tehdy zapsat?

Konečně, třeba v sobě najdete i spisovatelský talent. Případně při použití polštářové skrýše jej za vás najde někdo jiný!

Zdroj perexové fotografie: Thomas Leuthar, Foter.com

Zuzana Horáková

Zuzana Horáková

Některé mandarinky smrdí a jiné ne. Sledujte mě i na Instagramu http://instagram.com/zuzanks/

Zanechte komentářVaše názory

  • Ivo

    Zkuste online deník na pistesi.cz