PSG Zlín je ve finále Extraligy 2013/2014, play-off

Zlín zázračně otočil, Sparta se trápí

Sport / 15.4.2014

Semifinálové série hokejové extraligy jsou jako na houpačce. Zlín otočil vývoj a vyřadil favorizovaný Třinec. Sparta se trápí s Kometou. Jak bude vypadat finále?

Nečekaný obrat a konec kariéry Varadi

V první semifinálové dvojici věřili bookmakeři jednoznačně víc Třinci, který šel do play-off z druhého místa. Však také Oceláři vedli nad zlínským PSG 2:0 na zápasy a vývoj vypadal jednoznačně, přestože Berani snížili v prvním domácím zápase na 2:1, když vydřeli dvougólové vítězství.

Čtěte o vývoji play-off ZDE

Pak ale nastal obrat o 180 stupňů. V neuvěřitelně vyrovnané přestřelce, kdy se oba týmy střídaly ve vedení, odpověděl na vyrovnávací gól Radka Bonka v 53. minutě zlínský Ondřej Veselý. Devatenáct vteřin po třinecké radosti vstřelil vítězný gól a rozhodl zápas ve prospěch Zlína 4:3. Stav série se tak vyrovnal na 2:2. Byl to ale právě tento zápas, který posunul psychickou výhodu na stranu PSG.

PSG Zlín, HC Oceláři třinec, play-off extraliga 2013/2014

Souboj mezi Třincem a Zlínem bolel. Zdroj: hokej.zlin.cz, Jiří Zaňát

Když pak na ledě Třince vydřeli stejný výsledek brankou Kotvana v prodloužení, věděli hráči Zlína, že v dalším domácím zápase mohou rozhodnout. Atmosféra na stadionu Luďka Čajky připomínala karneval v Riu, a to nejen díky barvám PSG. Hnáni davem extatických fanoušků vedli hráči Zlína po dvou třetinách už 3:0. Třinec se vzmohl až v poslední třetině na čestnou branku, ale jelikož ještě dvakrát inkasoval, zvítězili domácí 5:1 a zaslouženě postoupili do finále.

Třinecký Václav Varaďa, posila ze zámoří na semifinále, vyhlásil po vypadnutí Ocelářů oficiálně konec kariéry. Následuje tak plzeňského Martina Straku a libereckého Petra Nedvěda.

Nekonečná série Sparty s Brnem se rozhodne v pondělí

To série pražské Sparty s Kometou je z dosavadního průběhu play-off nejvyrovnanější. Už od začátku se týmy pravidelně střídají v tom, kdo vyhraje zápas. Po překvapivém prvním vítězství v Praze Brněnští následující zápas prohráli. Na domácí půdě vybojovali těsné vítězství 3:2, kdy Sparta měla jednoznačně navrch, ale školáckými chybami se připravila o body.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha, 2:5, 12.04.2014, play off, extraliga 2013/2014

Tomáše Pöpperleho ne vždy podrželi spoluhráči – zejména, když Sparta měla navrch. Zdroj: hc-kometa.cz, Michal Eger

Ve čtvrtém zápase série už ale sparťanský stroj opět udeřil a vyrval na ledě brněnského Ronda domácím možnost vedení o dva zápasy. Série se tak za stavu 2:2 stěhovala opět do Prahy. Fanoušci pražského klubu volali po vítězství, díky kterému by se Sparta dostala vůbec poprvé v sérii do vedení. Jenže hráči nenabídli tak aktivní hokej jako v předešlých zápasech. V normální hrací době i prodloužení padla pouze jedna branka na každé straně a v samostatných nájezdech posunul Kometu blíž k postupu Jozef Kováčik, když rozhodl o vítězství Brna 1:2.

S vědomím, že musí vyhrát, nastoupila Sparta v sobotu 12. 4. opět ve vyprodaném Rondu. A dodržela vývoj série přesně. Po vítězství 2:5, kdy hráči Komety propadli hned v první třetině, v níž inkasovali 4 góly, se poslední zápas odehraje v pondělí 14. 4. Kdo bude protivníkem Zlína ve finále, se necháme překvapit. I když je dle vývoje série řada na Kometě.

Zdroj perexové fotografie: hokej.zlin.cz, Jiří Zaňát