Malá Evropa v kanadském stylu, to je Montreal

Cestování / 23.4.2014

Východní pobřeží, 3 miliony obyvatel, 2 jazyky, 2 řeky, kulturní metropole a mix národností na jednom ostrově. Před odjezdem jsem nevěděla o moc víc.

Co stačí vědět, než si zabalíte kufry

 • Let z Prahy trvá 8 hodin
 • Úředním jazykem je francouzština, ale domluvíte se bez problémů i anglicky
 • Časový rozdíl je -6 hodin
 • Průměrná teplota v létě je 27 °C, v zimě tu může být běžně i -20 °C
 • Pro cestování do Kanady za účelem turismu již nejsou třeba víza

Montreal je bránou do Kanady a městem mnoha tváří. Pokud míříte do severní Ameriky, vaše letadlo pravděpodobně poprvé dosedne na letišti právě zde. Malým paradoxem však je, že toto místo má k typické Americe hodně daleko. Rozhodla jsem se na vlastní pěst vyzkoušet, jaké tedy toto město vlastně je a jak se v něm žije.

Osobně bych popsala Montreal jako malou Evropu v Americe. Na světě je jen jedno větší město, kde na každém rohu uslyšíte francouzštinu – Paříž. Té se taky Montreal podobá mnohem více, než například téměř sousednímu New Yorku. Nezpochybnitelný francouzský vliv je vidět na každém kroku. Není to ale jen ten, který zde vytváří rozmanitou atmosféru a otevřenou a tolerantní společnost. Pro představu, žije tu společně na jednom místě více než 220 národností!

Od všeho kousek, pro každého něco

Takový výhled jen tak jinde neuvidíte Zdroj: Foter.com, RobinJP

Takový výhled jen tak jinde neuvidíte Zdroj: foter.com, RobinJP

Přesto je znát, že nejsem v Evropě. Budovy jsou vyšší, ulice jsou širší a delší, bloky domů hranatější. Nezaměnitelná atmosféra vás rychle pohltí. Každá čtvrť je trochu odlišná. Na kostel, který jako by vypadl z nějaké francouzské vesničky, se odrážejí paprsky slunce z jednoho ze skleněných mrakodrapů, které se šplhají k modré obloze hned za ním. O kousek dál jsou domky z červených cihel s barevnými střechami a neskutečně křivolakými schůdky, vedoucími snad až do podkroví. V další části města si připadám jako na anglickém venkově a pár kroků odtud zase jako v Číně, obklopená pagodami a nečitelnými nápisy. K tomu všemu neutichající troubení aut, houkání majáků, cinkání kol a několikajazyčné rozhovory kolemjdoucích.

Vždy víc, než se dá stihnout

Domky ve čtvrti Plateau Zdroj: Foter.com, François Hogue

Domky ve čtvrti Plateau  Zdroj: foter.com, François Hogue

Největší město kanadské provincie Quebec je rušný, moderní a dynamický svět s přívětivostí maloměsta. Fakt, že Montreal je sídlem mnoha institucí a zároveň druhým nejdůležitějším přístavem v Atlantském oceánu, přináší městu prosperitu a bohatství. To ale zdaleka není všechno! Hledáte místo s vyšší koncentrací galerií, muzeí, street art, divadel, kin, festivalů a mnoho dalšího? Netřeba hledat dál.

Ani v případě že vás architektura, historie ani kulturní akce neoslovují, není jednoduché se tu nudit. Přítomnost mnoha parků a samotná hora Mont Royal s dechberoucím výhledem na mrakodrapy v centru města nabízí mnoho příležitostí k různým druhům sportu. Stejně tak jako obě řeky, které obklopují ostrov, na němž se Montreal rozprostírá.

Nemůžu nezmínit noční život. Tohle město nikdy nespí. Vždy bylo místem zábavy a noční život tu má hluboké kořeny. Začal se rozvíjet v době, kdy ještě neexistovalo Las Vegas a prohibice znesnadňovala život pořadatelům večírků pouze v USA.

Montreal je malý barevný svět, který se nepřestává točit a bavit své obyvatele a návštěvníky. Nejlepší je přijet na jaře nebo v létě, kdy po dlouhé zimě město doslova ožívá. Tak hurá zabookovat letenky a o tom, jak si Montreal užít co nejlépe, zase příště.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Andrew.O

Tereza Daňková

Tereza Daňková

Na světě je vlastně všechno za rohem.

Zanechte komentářVaše názory

 • Míra

  Ahoj Terezo,
  díky za rady z Montrealu,v pondělí 30.7. tam odlétáme, tak se budou velice hodit.
  Už se velice těšíme a Tvých rad velmi rádi využijeme.
  Díky a AHOJ Mirek