10 rad, jak být šik po milánsku

Krása a móda / 15.4.2014

Také obdivujete Italky pro jejich šarm, cit pro módu a umění konverzace? Přinášíme vám žhavé tipy přímo z Milána – města stylu a módy.

1) Miláňanka má svůj styl

Přestože velmi dbá o svůj vzhled, nepodléhá módním trendům a snaží se zachovat si svůj vlastní styl oblékání. Typickou „uniformou“ jsou v Miláně balerínky, které v městě plném kočičích hlav zaručí oproti lodičkám bezpečnou chůzi, kombinované s cigaretovými kalhotami a upnutou polokošilí. Dalším neopominutelným kouskem jsou saka všech barev a střihů a samozřejmě ikonická kožená bunda lehce obnošeného rázu. Vcelku se jedná o základní kousky šatníku, které by neměly chybět každé z nás. A balerínky jsou důmyslnou náhradou lodiček, jež skvěle poslouží i slečnám, které jsou nuceny denně zdolávat hrbolaté pražské chodníky.

Miláňanky mají vytříbený vkus. Zdroj: Ilustrace z knihy Šik po milánsku

Miláňanky mají vytříbený vkus. Zdroj: Ilustrace z knihy Šik po milánsku

2) Potrpte si na kvalitu, ale nenaparujte se s nápisy značek

V Miláně není hřích utratit nehoráznou sumu za velmi kvalitní a nadčasový kousek, který jednou dokonce možná zdědí i vaše dcery. Kvalita se zde upřednostňuje nad kvantitou, tedy nad horou oblečení, které za půl roku vyhodíte, protože už vyšlo z módy. Miláňanky proto mají své oblíbené návrháře (často se může jednat i o neznámého stylistu), u kterých nakupují. Značky však nikdy nedávají na odiv světu a vystavují je pouze decentně. S tričkem, na němž se blyští flitrový název „Prada“, byste zde zkrátka neuspěly.

3) Vše musí perfektně sedět

Miláňanka by si na sebe nevzala džíny, v kterých by její postava vypadala směšně. Stejně tak se nebude rvát do blůzky, u níž každou chvíli hrozí odlétnutí knoflíku. Samozřejmě dbá i na to, aby dobře sedělo spodní prádlo, které však nikde nesmí vykukovat. A to se týká i podprsenky, která musí být za všech okolností „neviditelná“.

4) Nepřehánět to

Obecně pro milánské krásky platí pravidlo spíše méně než více. Nevyžívají se v přezdobeném oblečení a doplňcích, na kterých se houpe nespočet křišťálových ozdob a jiných výstředností. Také se zde stále řídí starou dobrou radou: „Než odejdu z domu, podívám se do zrcadla, sundám minimálně jeden šperk a odložím jeden doplněk.“

5) Střídmé líčení

Ano, Miláňanka si na líčení moc nepotrpí, to však neznamená, že nemusí za všech okolností vypadat upraveně. V kabelce vždy nosí kompaktní pudr či kosmetické ubrousky, aby tak zabránila lesknoucímu se obličeji. Výrazně nalíčené oči volí jen na slavnostní události a ještě se pro jistotu svěří do rukou profesionála. Na rty dává přednost raději lesku na rty v přirozené barvě než klasické rtěnce a konturovací tužku používá jen tělovou.

„Miláňanka ví, že make-up vás v mládí dělá starší a po padesátce působí ještě hůř. Také ví, že muži nesnášejí, když si od něho umažou obličej, pusu a (ještě hůř) límeček u košile.“ Zdroj: Šik po milánsku.

6) Správná manikúra

Dámy z Milána si lakují nehty na nohou, které si pěstí, nicméně nehty na rukou si udržují a nechávají je spíše přirozené. Nenosí je dlouhé, umělé ani zdobené a křiklavé barvičky nechávají mladším ročníkům.

7) Přirozený hairstyle

Miláňanky nejsou zvyklé používat mnoho laku na vlasy, který z každé dívky udělá usedlou dámu a zamezí efektu svůdného hození hřívou. Přesto o své vlasy s láskou pečují. Velké úsilí vkládají do nalezení toho pravého kadeřníka, u kterého se pak nechají s radostí hýčkat. Nejraději volí kratší střih vlasů, který vždy vypadá dobře a upraveně, dlouhé vlasy vyžadují přece jen více práce a času.

„Miláňanka každého věku má až nezdravou závislost na čelenkách. Nikdo nechápe proč.“ Zdroj: Šik po milánsku.

8) I tělo vyžaduje péči

A proto se v Miláně těší oblibě nejrůznější kurzy pilates, jógy, ale i tance, které zdejší ženy navštěvují, aby se udržely v kondici a zároveň si odpočinuly od každodenního shonu. Zároveň si potrpí i na všelijaké lázně, masáže či aromaterapie – zkrátka vše, co jejich tělu prospěje. Ano, dědictví římského ideálu Kalokagathia, tedy harmonického souladu mezi duševní a tělesnou krásou, je zde velmi patrný.

Miláňanka miluje kavárenský život. Zdroj: Fotografie Aneta Kuchařová (Generace 21)

Miláňanka miluje kavárenský život. Zdroj: Ilustrace z knihy Šik po milánsku

9) Miláňanky jsou sečtělé

Předtím, než se stal Milán městem módy, byl městem tištěného slova. A dodnes je zde vše, co se týká literatury, velmi oblíbené. Zapadlé staré antikvariáty jsou na denním pořádku, protože vůně několik let staré knihy tady ještě neztratila na půvabu. Miláňané také s radostí navštěvují kavárny, aby si pochutnali na odpoledním caffé a mohli se přitom začíst do knihy či magazínu.

10) Kavárny a jiná potěšení

Jak z předchozího bodu vyplývá, Miláňané s oblibou chodí do kaváren a nejrůznějších barů, restaurací či klubů. Jsou to ideální místa k setkávání se s přáteli, k rodinným večeřím, ale i obchodním schůzkám či poledním přestávkám na oběd mezi prací. Miláňané mají své prověřené podniky, které navštěvují zas a znova, protože vědí, že se jim zde dostane toho nejlepšího potěšení v podobě vynikajícího cappuccina či panini.

Zaujal vás milánský způsob života? Více se o něm dozvíte v knize Šik po milánsku, kterou vydalo nakladatelství JOTA. Kromě tipů, jak být neodolatelnou milánskou bytostí, vás autorka Fabiana Giacomotti v knize provede celým městem a doporučí vám například obchod, kde seženete ty nejlepší baleríny, salón, kde vám udělají tu nejlepší masáž obličeje, kavárnu, kde ochutnáte to nejlepší cappuccino  a mnoho dalších úžasných míst Milána.

xSikpomilansku.jpg.pagespeed.ic.DNX995XNHe

Šik po milánsku (La milanese chic. Guida alla città dello stile)

autor: Fabiana Giacomotti

nakladatelství: JOTA, 2014

Zdroj perexové fotografie: jota.cz

Aneta Kuchařová

Aneta Kuchařová

Milovnice módy, kavárenský povaleč, studentka práv, nadšená cestovatelka, nenapravitelný labužník, obdivovatelka krásy všeho druhu a věčná naivka...

Zanechte komentář