5 slavných románů a 5 divadelních inscenací

Divadlo Kultura / 2.5.2014

Na počátku bylo prozaické dílo. Na konci je divadelní inscenace.

Dramatizace literárního díla. Stručná, ne příliš odborná, ale výstižná definice by zněla asi takto: „Převedení prozaického textu do dramatické podoby tak, aby se dal předvádět na divadle.“

Co je to ale za práci! Je velmi důležité vystihnout tu nejdůležitější myšlenku mnohdy spletitého a dlouhého románu. O to víc v případě, když se v textu vyskytuje mnoho dějových linií. Proto některé romány snad ani nejsou vhodné k dramatizaci.

V dnešní době však není nic neobvyklé a i když to na první pohled vypadá, že to nejde, vždy se najde někdo, kdo věří, že to jde, a zkusí to. Proto vídáváme na prknech našich divadel ožívat postavy z knih Dostojevského nebo Němcové. A i to, co Čapek nezamýšlel jako dílo pro divadlo, tam můžeme vídat. (Jako například nedávno poprvé uvedený Krakatit ve Švandově divadle.) Nakonec když už je z toho film, tak proč by nemohla být i divadelní hra.

Vybrali jsme pro vás 5 nejzajímavějších divadelních adaptací románů, které můžete momentálně vidět v českých a moravských divadlech.

Petrolejové lampy

Skvělý psychologický román Jaroslava Havlíčka o Štěpce Kiliánové, její touze po spokojeném životě a konečně také o jejím manželovi Pavlovi, který je snad možná i příčinou jejího neštěstí.

Petrolejové lampy momentálně svítí v Divadle Petra Bezruče. Pro tuto inscenaci byla použita dramatizace Martina Velíška a Ivana Rajmonta. V jejich podání bylo zcela vypuštěno Štěpčino dětství a dospívání. Přeskočili rovnou k oslavě Nového roku a Štěpčinu vztahu s Pavlem Malinou. Malinko je i poupraven sled událostí. Například smrt Štěpčiných rodičů.

Petrolejové lampy

Fotografie z inscenace v Divadle Petra Bezruče.
Zdroj: bezruci.cz

Bratři Karamazovi

Kdo četl Dostojevského román Bratři Karamazovi, ví, že je to obrovská bichle protkaná vyprávěnými příběhy a filozofickými úvahami. Kdo by řekl, že se to vše dá vměstnat do dvou hodin. Skvěle se to podařilo v Dejvickém divadle. Posloužila jim dramatizace Evalda Shorma. Děj se točí striktně kolem vraždy starého Karamazova, ale zbylo i něco z vyprávění a filozofie, právě tyto pasáže dodávají hře důležité emoce. A pokud nemáte možnost zajít na Bratry Karamazovy do divadla a máte strach z té knihy o 747 stranách, zkuste film Petra Zelenky Karamazovi, ve kterém herci Dejvického divadla hrají svou úspěšnou hru v prostředí polských železáren.

Ivan Trojan v roli starého Karamazova.  Zdroj:

Ivan Trojan v roli starého Karamazova.
Zdroj: dejvickedivadlo.cz

Ostře sledované vlaky

Kdo by neznal Hrabala? Kdo by neznal jeho Ostře sledované vlaky? V této novele se můžeme setkat s osudem dospívajícího Miloše Hrmy, který se zaškoluje na výpravčího. Bohumil Hrabal by letos oslavil 100. narozeniny, a tak se i dramaturgové divadel rozhodli, že je na čase zařadit do repertoárů opět Hrabala a jeho příběh z malé vlakové stanice. Miloše Hrmu tak můžeme potkávat na prknech Městského divadla v Mladé Boleslavi či v brněnském Národním divadle.

Anna Karenina

S Annou Kareninou máme možná všichni spojenou nesnesitelnou zimu v Rusku, vlaky a hlavně dobu, ve které se příběh odehrává. Pokud od Anny Kareniny očekáváte právě toto, budete z její divadelní adaptace v brněnské Redutě (možno vidět i v Divadle na Zábradlí) trochu na vážkách. Ovšem pokud jste příznivci modernizované klasiky, nesmíte si Annu Kareninu v režii Daniela Špinara nechat ujít. Tolstého román je uváděn v nové dramatizaci předního německého dramatika a režiséra Armina Petrase.

Zmodernizovaná verze Anny Kareniny v brněnské Redutě. Tereza Vilišová a Jiří Vyorálek. Zdroj: ndbrno.cz

Zmodernizovaná verze Anny Kareniny v brněnské Redutě. Tereza Vilišová (Anna) a Jiří Vyorálek (Vronský).
Zdroj: ndbrno.cz

Markéta Lazarová

Vrcholné Vančurovo dílo odehrávající se někde ve středověku. Ovšem čas a místo nejsou podstatné informace. To podstatné ve Vančurově románu jsou emoce, city a osobní prožitky postav. Mohlo by se říct, že právě Markéta Lazarová je zajímavé dílo pro divadelní dramatizaci. Ovšem tady nejde ani o to sesumírovat správně text do podoby dramatu. Větším oříškem je vystihnou surovost a násilnost středověku právě tak, jak ho popisuje Vladislav Vančura, což je práce především pro schopného režiséra. Divadelní adaptaci můžeme vidět v Divadle ABC. Sami posuďte, jestli se autorům podařilo zachytit atmosféru či city Mikuláše a Markéty přesně tak, jak můžeme číst.

MarketaLazarova

Záběr z inscenace Markéta Lazarová v Divadle ABC.
Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

 

Zdroj perexové fotografie: ndbrno.cz

Veronika Svobodová

Zanechte komentář