Po jaké cyklostezce se vydat? Máme několik tipů!

Cestování / 17.4.2014

Rádi byste cyklistické radovánky prožili netradičně? Co třeba v okolí vinných sklípků? Anebo si zajeďte na nákupy z Brna do Vídně. Lehká nadsázka, ale reálná.

Při pohledu z okna ven vám září slunce do tváří a v tu chvíli si říkáte, že už je čas vytáhnout kolo. Rychle jej očistíte, namažete, provedete závěrečnou kontrolu a můžete vyjet. Tentokráte si ale nechcete dát jen kolečko kolem domu a rádi byste našli zajímavou cyklostezku. Kde ji hledat a kam vás dovede?

Jedna z českého UNESCA

Oceněním se pyšní Lednicko–valtický areál, který mimo jiné patří do světových památek UNESCO. Nachází se na nejjižnějším cípu jižní Moravy. Je to kraj s největším dochovaným zbytkem lužního lesa v Evropě, množstvím rozmanitých zámků a hradů, kolonád, soch a mnoho dalšího. Je zde postaráno o zábavu všeho druhu. Nechybí ani několik stezek, které vás provedou přírodou lužního lesa na pravém břehu Dyje, společně s vůní květin z lednických zahrad, a v neposlední řadě ani architektonické památky jako například Belveder, Janův hrad či samotný zámek Lednice.

Lednické zahrady

S kolem přes Lednické zahrady, stojí za to. Zdroj: foter.com, Pitel

Kolem areálu vedou dvě hlavní trasy. Kratší trasou projedete nejužší okolí Lednice. S delší trasou načichnete tamější přírodou a řádně se zapotíte.

Na kole se sklenkou vína

Projeďte se na kole krajinou za výborným vínem. Tuhle možnost vám nabízí rozsáhlá síť moravských vinařských cyklotras. Projekt vinařských cyklostezek je realizován od roku 1999 ve spolupráci s 280 vinařskými obcemi jako projekt ochrany kulturního dědictví a rozvoje vinařské turistiky. Obce jsou zařazeny do deseti oblastí s vlastní cyklostezkou, všechny jsou pak propojené do jedné moravské vinné stezky o délce 300 km spojující Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm, která nabízí putování krajem vína, bohatou historii a mnoho živých tradic. Během roku probíhají na jižní Moravě výlety a společné cyklojízdy pro širokou veřejnost i zajímavé hodové i vinařské slavnosti.

Za ochutnávkou vína po vinařských cyklostezkách. Zdroj: Foter.com, Tribp

Za ochutnávkou vína po vinařských cyklostezkách. Zdroj: foter.com, Tribp

Na kole z Prahy do Vídně

Trasa dlouhá 450 km vedoucí z Prahy do Vídně vznikla pod křídly sdružení Greenways – Zelené stezky a je opravdovou lahůdkou pro všechny milovníky jízdy na kole. Byla postavena tak, aby se vyhnula hustému silničnímu provozu, ale neopomenula nejdůležitější turistické atrakce. Poznáte okolí Prahy, projedete husitským Táborem, městem památek Jindřichovým Hradcem, Českou Kanadou s hradem Landštejnem, náměstím Slavonic a Národním parkem Podyjí. Po vinných sklípcích můžete zhlédnout mikulovské náměstí a přes hraniční přechod ve Valticích se octnete v Rakousku. Pokračujete po rakouské cyklostezce Weinviertelweg, ze které se napojíte na Leiserbergweg do Ernstbrunnu, potom se touto stezkou dostanete kopcovitým terénem do Stockerau. Volně navážete na Dunajskou stezku, která vás dovede po obou březích Dunaje až do Vídně.

Trasa Praha - Vídeň na kole? Ano, je to možné. Zdroj: Foter.com,  East Capital

Trasa Praha – Vídeň na kole? Ano, je to možné. Zdroj: foter.com, East Capital

Zároveň to je cesta, kterou zvládne každý, byť by to byl jeho první delší výlet na bicyklu.

Od pramene k moři – bez bariér

Labská stezka vás nebude nudit, patří mezi nejatraktivnější a nejpestřejší cyklostezky v Evropě se svou délkou 1260 km. Výchozí bodem je Roudnice nad Labem, jejíž dominantou je hora Říp. Pokračujte po levém či pravém břehu Labe. Na pravém břehu projíždíte přes místní louky, kdežto levý břeh vede skrz zajímavá místa Čech. Během jízdy můžete navštívit Galerii kraslic či pokračovat dál do Litoměřic, kde najdete hrad nebo nejrozsáhlejší podzemí v Čechách. Dále po levém břehu pokračujete do Terezína, který je významným historicko-vojenským objektem. Nejkrásnější úsek začíná v údolí Porta Bohemica, kudy sjíždíte až do Ústí nad Labem. Za návštěvu stojí i hrad Střekov. Trasa pokračuje k Děčínu, odkud lze sjíždět lesy německého Saska až do Drážďan.

Labská cyklostezka

Cyklostezku po břehu Labe si zapamatujete. Zdroj: foter.com, Gnilenkov Aleksey

A jakou cyklostezkou se vydáte vy? Máte nějaké, které nám můžete doporučit? Napište nám!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Dagmar Řepková

Zanechte komentář