Nové začátky se maskují za bolestivé konce

Osobní rozvoj Vztahy / 14.4.2014

Pokud i vy rádi stavíte vzdušné zámky, možná víte, co pak následuje, když sem tam zafouká vítr. Proč se tak bojíme konců a nových začátků?

Kdopak si nerad maluje budoucnost v těch nejpestřejších barvách? Pokud i vy rádi stavíte vzdušné zámky, možná víte, co pak následuje, když sem tam zafouká vítr. Ano vaše plány se mohou z ničeho nic sesypat jako domeček z karet. Určitě i vám se někdy stalo, že jste se ocitli v životní situaci, kdy prostě nevíte, jak dál. Někdo vám zkrátka udělal tlustou čáru přes rozpočet.

Je to jako facka, která přijde často ze strany, z níž to člověk nejméně čeká.

Znáte stav, kdy myslíte sever, ale říkáte jih? Tuhne vám úsměv na rtech a v očích se lesknou slzy zklamání, protože už nemáte sílu se dál přetvařovat. Říkáte si: proč já, opravdu to muselo takhle dopadnout? Proč se tak bojíme konců? Richard Krajčo v jedné své písni zpívá: Protože bez konců přece nejde začít od začátku! A má recht!

Umíte si říct a dost?

Jak asi správně rozpoznat, kdy je čas odejít? A že směr, kterým jsme se ve své dobré víře vydali, nemá vůbec žádnou budoucnost? Najeli jsme do slepé uličky? Co dál?

Nezbývá nic jiného než se vrátit a vydat na své cestě trochu jiným směrem. Někdy se bojíme udělat rázná rozhodnutí, protože se bojíme samoty, ale není lepší být sám, než obklopen nesprávnými lidmi?

Nic není tak horké, jak na první pohled vypadá! Zdroj: foter.com

Nic není tak horké, jak na první pohled vypadá! Zdroj: foter.com

Když ze svého života vytrhnete člověka, který pro vás hodně znamenal, najednou i ty nejzářivější dny zevšední. Všechno, co jste doposud dělali, ztratí svůj smysl. Dny se neskutečně táhnou a jediným vašim cílem je to „nějak přežít“. Copak je tohle nějaký život? Takhle přece nejde fungovat věčně.

Možná až moc často stepujeme u zavřených dveří s nadějí, že se ještě někdy otevřou, ale nejspíš až časem pochopíme, že je vlastně dobře, že se tak nestalo. Každý konec je přece začátkem něčeho nového. Myslím, že všechno, co se děje v našem životě, má svůj důvod.

Jsou životní situace, které nás buď nakopnou, ženou dál nebo zkrátka zlomí.

Ne každý za sebou umí jen tak pálit mosty, ale neustále se ohlížet za minulostí opravdu nemá žádný smysl. K úspěchu vede vytrvalost. Poučme se proto z vlastních chyb, nenechme se zlomit a věřme, že všechno, co se děje v našem životě má smysl. A hlavně neříkejme věci, které nechceme, aby se staly. Vyřčená slova prostě nejdou vzít zpět. Zkuste řešit vše s chladnou hlavou a zachovat klid za každých okolností.

Není jednoduché začínat stále znovu a znovu. Zdroj: foter.com

Není jednoduché začínat stále znovu a znovu. Zdroj: foter.com

Nově začít můžete i s někým, s kým to vypadalo na definitivní konec. Ono totiž umět odpouštět a dávat lidem druhé šance je svým způsobem i osvobozující. Možná, že když má člověk možnost uvědomit si, co všechno ztrácí, dokáže se pak změnit. Už jen proto, že otevřel oči a mnohem víc si váží všeho, co má!

Jednejte s klidnou hlavou

Hlavně zachovejte klid. Nic není tak horké, jak na první pohled vypadá. A ani bezmoc, kterou možná cítíte, nebude trvat věčně. Nedívejte se na svět černě jen proto, že se (zase) něco nepovedlo. Není jednoduché začínat neustále znova, ale je zbytečné utápět se v sebelítosti, ohlížením se za minulostí a věcmi, které nelze vrátit zpět.

Zkusme se z každé situace ponaučit, vzít si ze všeho jen to dobré a mít se opravdu rádi. Místo malování vzdušných zámků se příště pokuste stavět na pevnějších základech!

Zdroj perexové fotky: foter.com

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář