Dost už bylo talentových soutěží

V obraze / 19.4.2014

Televize nám každý rok dává možnost obdivovat nejrůznější zpěváky či tanečníky. A co si budeme povídat, úbytek skutečných talentů je více než patrný.

Jsme malá země, která jednoduše nemůže chrlit stovky televizních talentů ročně. Záměrně užívám slovo „televizních“, protože talentu je všude okolo nás plno. Ti dotyční už ale nechtějí účinkovat v soutěžích, které někoho vhodí do moře a nechají ho utopit ve stokách českého pseudošoubyznysu.

Stejné soutěže s jiným jménem

Člověk aby si pořídil manuál k tomu, aby rozeznal jednu soutěž od těch dalších. Hlas, Superstar, Česko Slovensko má Talent, X Factor či Talentmania dávají dost prostoru k tomu, aby nám všechny splynuly v jednu velkou televizní estrádu. Krom názvu a některých detailů je však princip všude stejný. Vyhrát, sebrat peníze, začít žít svůj sen o velkých pódiích a shořet v nenávratnu.

Pro zajímavost si udělejte malý test. Zkuste ke správné soutěži přiřadit jména jejich vítězů: Ivanna Bagová, Lukáš Adamec, Jiří Zonyga a Zbyněk Drda.

Počáteční pobláznění vystřídalo kruté vystřízlivění

S první Superstar náš národ zažil něco nového. Místo Rozjezdů pro hvězdy zde totiž byla nová soutěž skutečně světového formátu. Ještě teď si vzpomínám, jak ji TV Nova v počátcích nasazovala až od půl desáté večer. Jako by snad ani naše nejpopulárnější televize nevěřila, jak obrovský potenciál se v ní skrývá.

Netrvalo dlouho a najednou byla v hlavním vysílacím čase, informovali o ní i seriózní noviny – třeba Mladá fronta jí věnovala celou dvoustránku a my po milionech u obrazovek trnuli, kdo že se to stane tou novou celebritou, která změní svět k lepšímu.

Vyhrála Aneta Langerová a myslím, že většina z nás by si vybavila minimálně dalších pět soutěžících z finálové desítky. Své jméno si v Superstar udělali i moderátoři Ondřej Brzobohatý a Laďka Něrgešová.

A teď? Nejen, že si nepamatujeme, kdo že to vyhrál naposled a jak se ona soutěž jmenovala, ale my si nevybavíme ani jména moderátorů, jestli to vysílala Nova, nebo Prima, kdo byl v porotě a co že se s tím výhercem vlastně stalo. Talentové soutěže už nás prostě přestávají zajímat.

Televize nedbají na kvalitu, ale na kvantitu

Oni ti producenti nejsou hloupí a vidí, že už to není, co bývalo. Jen sází na to, co funguje. Kvůli sledovanosti se jim to totiž stále vyplatí dělat. Navíc se nám každou řadu skrze ústa porotců snaží vysvětlit, že talentů je tu stále hodně, byť i sami hodnotící se tomu v duchu musí smát. Ale když to ten Habera říká…

Kvalita soutěžících už značně pokulhává. Zatímco v prvních řadách jich bylo nejméně 100, v těch dalších už dá dost práce, aby to dalo alespoň na kvalitní finále. Televizím jde však především o kvanta diváků důležitých pro sponzory. Ti pak svou reklamou vyplňují čtyři až pět reklamních bloků v každém dílu.

A co chudáci vítězové?

Výherci svou největší slávu zažívají hned v počátku a trvá 3 měsíce. Po skončení soutěže už po nich neštěkne pes, protože zmizí z očí veřejnosti. Televize je tak využije k propagaci, dá jim šek, zaváže si je k roční věrnosti, kterou pak stejně nevyužije a odhodí do propadliště dějin. No není tohle na palici?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Václav Komárek

Václav Komárek

Netrpím předsudky, rád říkám své názory. Na věci nahlížím z více stran. Svět totiž není černobílý, ale krásně barevný!

Zanechte komentář