5 nejoblíbenějších letovisek českých turistů

Cestování / 21.4.2014

Jaké mají Češi cíle letních cest a co je tam čeká? Jezdíme do neznámých krajin? Možná některé krásy i těch nám již známých míst jenom přehlížíme.

Znáte to, přijdou prázdniny, těšíte se, jaké nové zážitky zase přinesou, kam se podíváte, kde jste ještě nebyli. Pak ale přijde skutečný moment plánování dovolené a maminka nadšeně řekne: „Tak co, pojedeš s námi letos do jižních Čech na chatu, nebo chceš raději do Chorvatska na Makarskou?“

V tento moment zapřemýšlíte, jestli maminka skutečně myslí tu stejnou chatu v jižních Čechách, kde už jste byli minule, předminule, a dokonce i dalších pět let před tím. A Chorvatsko? To vám v tu chvíli přijde jako schůdnější možnost, přestože víte, že vás opět čeká ten stejný hotel s tou stejnou restaurací u té stejné pláže jako v letech minulých.

Přístav v chorvatském městě Makarska. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Přístav v chorvatském městě Makarska. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Chorvatsko je neustále ve vedení

Ano, zdá se to trochu jako stále omílaná básnička, ale Češi skutečně pořád nejradši jezdí do bývalé „Jugošky“, tedy do Chorvatska. A všeobecně nejraději jezdí na místa, která už někdy navštívili. Zkoušet stále nové a nové destinace, to pro náš národ není nic lákavého.

To potvrzuje i statistika Českého statistického úřadu vydaná v roce 2013, kde se ukazuje, že nejvíce navštěvovanou destinací v roce 2012 se stalo právě Chorvatsko. Za ním se – v ne až tak těsném závěsu – drží sousední Slovensko, poté následují dva jižní státy ItálieŘecko a na pátém místě statistika uvádí Rakousko. Pojďme se tedy podívat, co v těchto pěti Čechy nejoblíbenějších destinacích můžeme navštívit.

1. Chorvatsko

V této zemi se nachází hned několik oblastí, kde lze strávit prázdniny válením se u moře. Za všechny bych uvedla Makarskou riviéru ve Střední Dalmácii, kde je nejznámějším letoviskem právě město Makarska, ale nachází se zde i oblíbená Baška Voda či Baško Polje. Dalším doporučovaným místem je poloostrov Istrie, jehož území je rozděleno na pomezí Itálie, Slovinska a Chorvatska. A pokud nejste zrovna skalními fanoušky opalování se na pláži, Chorvatsko nabízí i několik památek ve městech, která rozhodně stojí za navštívení. Těmi jsou například Split, Zadar, přístav Dubrovník či hlavní město Záhřeb.

Centrum města Split - Diokleciánův palác. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Historické centrum města Split – Diokleciánův palác. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

2. Slovensko

K našim sousedům jezdíme nejčastěji do hor a kvůli termálním pramenům, což je pochopitelné, protože ani jedno v naší zemi nedosahuje takové úrovně – na Slovensku jsou hory vyšší a termální prameny léčivější a teplejší. V Nízkých Tatrách rozhodně stojí za to vystoupat na druhou nejvyšší horu Chopok (2023 m), či tu úplně nejvyšší – Ďumbier (2043 m). Pokud vám ale více než výšky vyhovují nížiny, navštivte některý z jeskynních systémů, které tato krajinná oblast nabízí (Demänovská ľadová jaskyňa či Demänovská jaskyňa Slobody).

Demänovská ledová jeskyně na Slovensku. Zdroj: Wikimedia Commons, Jojo

Demänovská ledová jeskyně na Slovensku. Zdroj: Wikimedia Commons, Jojo

3. Itálie

Kdo by se nechtěl podívat do proslulých, romantickými historkami ověnčených měst v Itálii. Řím nebo Benátky, obě tato města mají své kouzlo a posloužila jako kulisa nejednomu zamilovanému filmu. Chystáte-li se tedy na letní dovolenou v páru, rozhodně byste nad zvolením slunné Itálie měli popřemýšlet. V Itálii je také velkou výhodou, že pokud vám vadí slaná voda, můžete léto strávit u vody sladké, a to u jednoho z oblíbených italských jezer – Lago di Garda či Lago di Como.

Italské Lago di Como z pohledu od Varenny. Zdroj: Wikimedia Commons, Aconcagua

Italské Lago di Como z pohledu od Varenny. Zdroj: Wikimedia Commons, Aconcagua

4. Řecko

Navštívení země, jež má kolem 400 ostrovů a asi 170 z nich je obydlených, v jejímž srdci sídlí Athény, město všech filosofů a velkých myslitelů, tam, kde se položily základy evropské civilizace, by ve vašem cestovním deníku rozhodně nemělo chybět. Mezi turisticky nejnavštěvovanější ostrovy patří samozřejmě Rhodos, Kréta, či „ostrov modrých střech“ Santorini.V posledních letech se však oblibě dostává i méně známým ostrovům. Například ostrov Evia (Euboia) je druhým největším ostrovem Řecka, přesto je navštěvovaná hlavně Řeky s rodinami právě proto, že není tolik turisticky atraktivní. Ceny jsou zde příznivé a ostrov není o nic méně zajímavý než ty ostatní. Plusem také je, že do hlavního města Athén se dostanete za celkem krátkou dobu (3–4 hodiny cesty autobusem).

Hlavní chrám antických Athén - Parthenón.

Hlavní chrám antických Athén – Parthenón. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

5. Rakousko

Cesta do Rakouska je ideální způsob, jak skloubit přírodu s historií, umění s nakupováním, sport s relaxem. Země s podobnou rozlohou jako ta naše je opravdu rozmanitá na zážitky nejrůznějšího druhu. Můžete zavítat například do Salzburku obdivovat rodný dům a muzeum jednoho z největších skladatelů všech dob, W. A. Mozarta, a cestou se pokochat jezery Mondsee či Wolfgangsee, jimiž je tento kraj protkaný. Nadšenci pro náročnou pěší či cyklo turistiku rozhodně nepohrdnou návštěvou alpského pohoří. A milovníci umění mohou zavítat do kolébky umělců – Vídně a navštívit zde třeba galerii Albertinu, kde jedna zajímavá expozice míjí druhou, či stále nekonvenční Hundertwasserhaus.

Mozartův rodný dům v rakouském Salcburku. Zdroj: Wikimedia Commons, Markuszhang

Mozartův rodný dům v rakouském Salzburku. Zdroj: Wikimedia Commons, Markuszhang

Nutno podotknout, že ačkoli Češi údajně navštěvují místa stále stejná, jsou to místa rozhodně zajímavá. Proto bychom se určitě neměli řídit myšlenkou, že čím dál od domova, tím větší dobrodružství. To pravé dobrodružství může totiž klidně číhat za nejbližším rohem. Stačí se jenom umět rozhlížet.

Zdroj perexové fotografie: Eliška Vrbová, Generace 21

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář