Fotbal: Největší favorité MS 2014 v Brazílii

Sport / 18.4.2014

Autor:

Za necelé dva měsíce startuje nejsledovanější turnaj ve fotbale. Jaké státy jsou potencionální favorité a může někdo překvapit?

Přesně 12. června začíná v Brazílii mistrovství světa a končí 13. července. Tudíž celý měsíc můžeme sledovat na našich televizních obrazovkách nejlepší hráče planety, kteří reprezentují svou rodnou zem. Na tomto turnaji nehrají důležitou roli peníze, ale naopak se poukazuje na to, jaký stát se může pyšnit těmi nejlepšími hráči. Klubová scéna je trochu nespravedlivá. Čím bohatší klub, tím si může dovolit lepší hráče. Tento turnaj je ale o něčem jiném. Tady se reprezentuje rodná zem, a proto je to turnaj všech turnajů.

Mistrovství světa se zúčastní 32 států

Mistrovství světa se zúčastní 32 států.

Obhájí vítězství z minulého mistrovství Španělsko? A co Anglie? Dlouho nic nevyhrála. Nebo můžeme čekat nějaké překvapení? Čím více se turnaj blíží, tím více takových otázek bude přibývat. Turnaj se koná jednou za čtyři roky. Sledovanost je neuvěřitelná (snad 90 % států na světě bude mít alespoň jednoho novináře v dění). Na místě činu budou tisíce novinářů, stovky televizních stanic a hlavně fanoušci z celého světa. Všichni budou chtít vidět hráče, jak reprezentují svoji rodnou zem a jak si budou vést v tak obrovské konkurenci, kterou mistrovství světa přináší.

Obhájí Španělsko triumf? Německo největší favorit

Španělsko bezpochyby patří k největším favoritům. Tým se od minulého triumfu minimálně změnil. Všichni důležití hráči stále reprezentují, navíc jim dospěli další výborní hráči jako Negredo, Soldado nebo Navas. Bude velmi záležet na tom, jak se ostatní týmy připraví na jejich specifickou hru podobnou Barceloně, které to ale v posledních letech nešlape jako dřív. Další důležitý faktor bude forma snipera Davida Villy. Po přestupu z Barcelony do Atlética Madrid sice ožil, ale v reprezentaci to není ono.

Tým Španělska se od roku 2010 minimálně změnil.

Tým Španělska se od roku 2010 minimálně změnil.

Německo přijede s výborným týmem. Mix hráčů s Bayernu Mnichov a Borussie Dortmund plus Schürrle z Chelsea a Özil z Arsenalu může přinést úspěch. Možná je dokonce největším kandidátem na vítězství. Na každém postu základní sestavy mají výborného hráče. Od brankáře po útočníky najdeme samá slavná jména. Na druhou stranu turnaj trvá měsíc a můžou přijít zranění a vše se otočí o 180 stupňů.

Brazílie hraje doma a argentinský hvězdný útok

Brazílie bude mít jednu obrovskou výhodu, a to převahu fanoušků v hledišti. Ne nadarmo se říká, že fanoušci jsou 12. hráčem na hřišti. Na druhou stranu budou mít před sebou velký úkol. Musí uspět, protože jakýkoliv neúspěch před zraky vlastních fanoušků jim nikdo neodpustí. A co se týče hráčů? Brazílie měla vždy výborné hráče. Od mala zde všechny děti hrají fotbal, tak není divu, že když jim jedna generace slavných jmen skončí, hned mají další generaci hvězd, která je bez problémů zastoupí.

Argentina disponuje hvězdnou ofenzivou.

Argentina disponuje hvězdnou ofenzivou.

Brazílie bude muset zapracovat převážně na psychice, protože ta bude u nich hrát důležitou roli. Ale Argentina? Když se podíváme na jejich útočnou sílu, Messi, Agüero Di María, Higuaín a Lavezzi, trochu nám běží mráz po zádech. Ale na soupisce obránců už tolik slavných jmen nenajdeme. Každopádně nejlepší obrana je útok, tak se necháme překvapit. Naposledy vyhráli MS v roce 1986, kdy vítězství zajistil tzv. boží rukou Diego Maradona. Už je to skoro třicet let. Je na čase zase vyhrát.

Je Anglie favorit?

S Anglií se dlouhá léta moc nepočítá. Že poslední turnaj vyhrála v roce 1966 za éry Bobby Charletona, je známý fakt, ale od té doby se nedokázala probojovat ani do semifinále. Přitom měli Britové v týmu vždy výborné hráče. I dnes je to stejné. Možná za to může velká rivalita mezi hráči, kteří hrají za kluby, kde žádné přátelské vztahy neexistují. V Anglii je známo, že rivalita mezi jednotlivými kluby je obrovská, ale toto do reprezentace rozhodně nepatří.

Arjen Robben na sebe převezme roli tahouna Nizozemska.

Arjen Robben na sebe převezme roli tahouna Nizozemska.

Nizozemsko bude spoléhat na své stálice Robbena, Sneijdera, Van Der Vaarta, Huntelaara a Van Persieho. K nim mají k dispozici poměrně mladý tým, který nemá mnoho zkušeností s fotbalem na nejvyšší úrovni. Jestli to bude stačit, nikdo neví. Moc se s nimi nepočítá, ale z minulosti dobře víme, čeho je Nizozemsko schopné a že jejich mladí hráči vždy mile překvapí. A není se čemu divit. Nejlepší fotbalové akademie pro mládež se nachází v Ajaxu a PSV Eindhoven.

Kdo může překvapit?

Francie, Portugalsko, Itálie a možná i Belgie. První tři státy patří k dalším favoritům, kterým se sice moc nevěří, ale rozhodně nejsou bez šance. Na rozdíl od Belgie, která na MS chyběla od roku 2002. Z ničeho nic se jim potichu zrodila generace takových jmen, jako jsou Hazard, Fellaini, Courtois, Kompany, Witsel nebo Lukaku. A disponují dalšími hráči, kteří hrají v top klubech Evropy. Bude hodně záležet, jak trenér mužstvo poskládá, ale pokud se mu to povede, Belgie bude hodně vysoko.

Belgie černý kůň šampionátu?

Belgie jako černý kůň šampionátu?

A co vy? Kdo je podle vás největší favorit mistrovství světa a kdo naopak zůstane před branami vyřazovacích částí? A co říkáte na českou reprezentaci? Rozhodně je škoda, že českou národní hymnu neuslyšíme na tak prestižním turnaji. Musíme si zkrátka další čtyři roky počkat.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons; Ricardo Stuckert, Alpha du centaure, Илья Хохлов, Ludovic Péron, rayand, Steindy

Jakub Novák

Jakub Novák

Sportovec tělem i duší. Studuji politologii, aktivně hraji golf a občas si kopnu do míče. Řídím se heslem: „Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“

Zanechte komentářVaše názory