Když se spánek stává překážkou

V obraze / 21.4.2014

Je to zvyk. Probudím se a místo na hodinky se nejdřív podívám na Facebook. Co kdyby mi někdo okomentoval nebo lajknul status, zatímco jsem spala?

Spousta lidí si to neuvědomuje, ale ať už vědomě či nevědomě, stává se společnost 21. století závislou na moderních technologiích a především na sociálních sítích. Je jedno, jestli se jedná o Facebook, Twitter nebo Instagram. Někteří se už ani nedokážou najíst, aniž by sdíleli fotku toho, co si právě dopřávají. Jedná se o potřebu ukázat se, předvést se a možná také připadat si oblíbený. Ve virtuálním světě neexistují překážky.

Je třeba se zamyslet. Nenalháváme si něco? Dva tisíce přátel na Facebooku, to je něco! Kolik jich ale máme v reálném životě? S kolika opravdovými lidmi se stýkáme? S pěti? Deseti? Odpověď každý hledejme sám u sebe.

Nejsme náhodou osamělí? Zdroj: commons.wikimedia.org

Nejsme náhodou osamělí?
Zdroj: commons.wikimedia.org

Sociální sítě jako závislost

Kouření, alkoholismus, drogová závislost – to považujeme za vážný problém. Proč ale ne sociální sítě? Podle psychologů se mnohdy jedná o poruchu, kterou je třeba řešit. Je totiž stejně vážná jako výše uvedené závislosti. Dvacetičtyřhodinový kontakt s okolním světem, který nejenom ruinuje osobní život, požírá čas, ale především nás okrádá o život jako takový. Může člověk zažít na sociální síti fesťák nebo večírek? Cítit objetí, vyvolávat skutečné emoce?

Fenomén „Selfie“

Děláte to taky? Našpulit rty, vyhodit mobil do vzduchu a blýsknout si selfie? Pro některé denní chleba, pro jiné něco naprosto nepochopitelného. Proč se sami fotíte? Jednoduché. Není tu nikdo, kdo by to udělal za vás. A teď popřemýšlejte, jestli to není náhodou způsobené tím, že vás pohltila závislost a nezbyl nikdo, s kým byste přišli do kontaktu.

A heleme se! Selfie už má taky svůj selfie song, selfie video… Co nás čeká příště?

Všichni to ví, ale nikdo to nedělá

Je čas se sebrat! Přestat žít jen ve virtuálním světě a vyrazit ven. Život je moc krátký na to, abyste se zavrtali u monitoru a odvařili si prsty na klávesnici. Žijte a užívejte si!

Zdroj perexové fotografie: commons.wikimedia.org

Petra Sedláčková

Petra Sedláčková

Zanechte komentář