puzzling world

Vítejte ve světě klamů a iluzí

Cestování / 13.4.2014

Pokud na Novém Zélandu navštívíte Puzzling World, nebudete se stačit divit – všechno je jako postavené na hlavu. Ale nebojte, je to jen iluze.

Nový Zéland je obvykle navštěvovaný pro svou přírodu a prostředí, kde se natáčel Pán prstenů. Co ale dělat, pokud už jste se přírodou pokochali? Možností je více, avšak v následujícím článku vám doporučíme navštívit svět, kde nic není takové, jak to vypadá. Zavítejte do světa, kde nahoru může být dolů, nebo malý znamená velký.

Vše začalo postavením bludiště v roce 1973 poblíž městečka Wanaka. Později k bludišti přibyly další mosty a vzniklo světově unikátní 3D bludiště. Areál Puzzling World se postupně rozrůstal, až dosáhl současných rozměrů. Stuart Landsborough, majitel Puzzling World, tak vytvořil zcela jedinečný excentrický svět plný záhad, který již čtyřicet let baví malé i velké návštěvníky.

hologram, sochy, busty, wanaka, puzzling world, šikmá věž

Pod dohledem například Alberta Einsteina můžete sledovat jednak podivuhodnou architekturu, jednak hologramy v Puzzling World. Zdroj: foter.com, eliduke, MattW, Rnd!

Když přijedete do Puzzling World, hned vás zaujme Šikmá věž Wanaka, která stojí jen na jednom rohu a je zešikmená o neuvěřitelných 53 stupňů, navíc hodiny na její věži mají obrácený ciferník. Jen pro porovnání – známá šikmá věž v Pise je zešikmená jen o 6 stupňů. Nejrozsáhlejší atrakcí areálu je labyrint, který je dlouhý 1,5 km a k tomu, abyste se z něj vymotali, budete potřebovat nejméně půl hodiny, avšak může se stát, že budete bloudit i hodinu, nebo déle. V prostoru Landsboroughova světa můžete dále navštívit pokoje plné iluzí a klamů. Pokud tak učiníte, první, do kterého vkročíte, bude pokoj plný 3D hologramů. V druhé místnosti se ocitnete ve společnosti slavných hlav. Pokoj je totiž tvořen bustami známých osobností, které díky hře světla a stínu budou vypadat, že vás neustále sledují. Následováni pohledy desítek očí můžete zamířit do dalšího pokoje Nucené perspektivy, který na první pohled vypadá zcela obyčejně; tedy podíváte-li se do pokoje z venku oknem, bude se vám zdát, že je vše, jak má být. Nicméně až do něj vejdete, pochopíte, jak se vytvářejí filmové triky, kdy vedle sebe stojí obr a trpaslík.

puzzling world pokoj nucené perspektivy

Stejný princip jako v místnosti Nucené perpektivy byl použit například při natáčení Pána prstenů. Zdroj: foter.com, JIGGS IMAGES

V roce 2012 byla otevřena galerie soch novozélandských umělců. Také zde jde především o sochy a sousoší, které vytvářejí optické klamy a iluze. Dále můžete zavítat do nakloněného domu – celý dům je nakloněn o 15 stupňů, ovšem veškeré obrazy na zdech jsou správně. Iluze je tak silná, že lidský mozek obvykle není schopen pojmout fakt, že našikmen je celý dům, místo toho lidé podléhají dojmu, že všechny obrazy jsou zavěšené nakřivo. Na závěr návštěvy ještě můžete navštívit třeba toalety v římském stylu, nebo kavárnu, kde kromě kávy máte možnost vyzkoušet i několik menších hlavolamů.

Zajímavé je, že zatímco děti si návštěvu Puzzling World užívají a všechny iluze vnímají jako zábavu, dospělí občas mívají problém se vstřebáním světa, který neodpovídá tomu, nač jsou zvyklí. Není neobvyklé, že se nejednomu návštěvníkovi ze všech klamů zatočila hlava, nebo ho začalo bolet břicho. Vždyť sledovat vodu, jak teče nahoru, přece není normální.

Otvírací doba:

Každý den od 8:30 do 17:30

Ceny vstupného:

Dospělí Děti (5–15 let)
Pokoje iluzí 14 NZD 10 NZD
Velké bludiště 14 NZD 10 NZD
Pokoje iluzí + bludiště 17,5 NZD 12 NZD

Zdroj perexové fotografie: foter.com, gemb1

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář