Za vodou, tam na Hlučínsku…

Divadlo Kultura / 17.4.2014

V Ostravě uvedli světovou premiéru hry o osudech lidí na Hlučínsku za války, ale také o životní lásce, která je to jediné, co nás drží nad vodou. 

Po Smrtihlavovi uvedli v  Národním divadle moravskoslezském další část volné trilogie o ztrátě kolektivní paměti.

Příběh, který se mohl stát a možná se i stal. Bolest, zklamaní, ztráta, láska i přátelství, to vše můžeme cítit ve hře Za Vodou (Dokud nás smrt…), jejímž autorem je David Jařab. Režie se ujal hostující režisér Štěpán Pácl. Hra byla inspirována Hlučínskem a jeho nelehkou úlohou v dějinách. Na základě Mnichovské dohody bylo Hlučínsko připojeno k Třetí říši. Nebyli Němci, nehlásili se k Německu, ale přesto šli do války umírat za Hitlera.

Gerhard (Ivan Dejmal) se zamiluje do Agnes (Veronika Lazorčáková). Vezmou se a čekají dítě, avšak Gerhard je odvelen do wehrmachtu, aby bojoval ve válce. A neuposlechnutí povolávacího rozkazu se trestá smrtí. Později je Gerhard přiřazen k jednotkám SS.

Tuto hru můžeme pojmout jako vnitřní dialog hlavního hrdiny, který bojuje o život v zákopu společně s kamarádem Wilim, ten to nakonec nepřežije. Gerhard se vrací zpět domů, kde nalézá válkou poznamenanou krajinu, ovšem ne to jediné, co mu dávalo sílu přežít. Svou milou a malou dcerku. Jeho žena se v domnění, že je mrtev, znovu vdala a přestěhovala do Německa. Rozhodne se ji vyhledat. Ta je jeho přítomností vyděšena a začne křičet. Její nový manžel obviní Gerharda z pokusu o znásilnění, a tak se náš hlavní hrdina dostává na policii, kde se z něj pokouší vytáhnout, kdo vlastně je a odkud přišel. On však na nic nereaguje. Vše ztratilo svůj smysl. Už je jen jedna věc, kterou může Agnes dát, a to svůj život.

Gerhard (Ivan Dejmal) u výslechu s odborníkem na válečné zločiny (František Večeřa). Zdroj: NDM, Radovan Šťastný

Gerhard (Ivan Dejmal) u výslechu s odborníkem na válečné zločiny (František Večeřa).
Zdroj: NDM, Martin Popelář

Prostředí jednotlivých obrazů se střídá. V jednom momentě je Gerhard na policii, kde je ve společnosti vyšetřujících policistů, v druhém je zpět ve své domovině s milovanou Agnes. Proto se můžeme domnívat, že Gerhard vzpomíná na chvíle v zákopech a na svou ženu během výslechu.

V posledním obrazu se setkává opět s kamarádem Wilim. Tentokrát však v nebi. „Zůstal jsem v té jámě s tebou, Wili. Zůstal jsem tam s tebou a domů jsem se nikdy nevrátil,” tak zní poslední Gerhardova věta. Divák si tak může vybrat. Vrátil se Gerhard zpět? Absolvoval cestu plnou zklamání? Nebo zemřel společně s kamarádem v zákopu, domů nikdy nezavítal a to všechno byly jen halucinace před smrtí?

Herecké výkony jsou velmi dobré. Ať už dvou hlavních postav Gerharda a Agnes v podání Ivana Dejmala a Veroniky Lazorčákové, které můžeme sledovat během jejich láskyplných vyznání (Dokud nás smrt nerozdělí, slibují si.), nebo Gerhardovy tetky v podání skvělé Anny Cónové.  Zahrál si zde i režisér. Štěpán Pácl ztvárnil roli Wiliho.

Zdroj: NDM, Radovan šťastný

Zdroj: NDM, Martin Popelář

Scéna Andreje Ďuríka připomíná archiv. Velké zásuvky přeplněné složkami válečných zločinců. Jednotlivé obrazy se odehrávají v tichosti, bez jakékoliv hudby v pozadí. Pouze v prostoru mezi nimi hraje čtyřčlenný orchestr v uniformách v malém orchestřišti na kraji jeviště. Ostatně to není poprvé, co jsme mohli vidět živou kapelu přímo na jevišti ve hře režírované Štěpánem Páclem.

Hra není o válce, ale o tom, jak tato válka změnila lidské životy. Poznamenala je natolik, že potrvá generace, než se z toho všichni otřepou. David Jařab stvořil dílo, které nás donutí zamyslet se nad osudy lidí, jimž válka zničila život.

Název: Za vodou (Dokud nás smrt…)
Autor: David Jařab
Divadlo: Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Antonína Dvořáka)
Premiéra: 27. března 2014
Režie: Štěpán Pácl
Herecké obsazení: Ivan Dejmal, Veronika Lazorčáková/Tereza Richtrová, Petr Houska/Štěpán Pácl, Anna Cónová, Marie Logojdová, František Večeřa
Cena vstupenek:

Zdroj perexové fotografie: ndm.cz, Martin Popelář

Veronika Svobodová

Zanechte komentář