Pražský Lev se bije o finále s Jaroslavlí

Sport / 11.4.2014

Ruský celek dokázal v úterním zápase vyhrát a snížit stav série na 1:3. Další mečbol mají Lvi ve čtvrtek v 02 areně.

Souboj dvou celků, na které by si před dvěma lety jen tak někdo nevsadil, má pořádný náboj. Ve vyrovnaných zápasech se štěstěna smála především na pražský tým, dokáže sérii dotáhnout do vítězného konce a postoupit do finále o Gagarinův pohár?

Letecká havárie

Datum 7. 9. 2011 je zapsán v archivech černým písmem. Možná si pamatujete na událost, která otřásla celým, nejen sportovním, světem. Letoun Jak-42, na jehož palubě byl celý tým Lokomotivu Jaroslavl, havaroval při pokusu o vzlétnutí z letiště u Jaroslavli. Havárii přežili pouze dva lidé. Mechanik Alexandr Sizov a hokejista Alexander Glimov, který poté čtyři dny bojoval v nemocnici o život. Svůj největší zápas však prohrál. Stal se tak 44. obětí této tragické havárie. Nehoda měla také české oběti, a to trojlístek reprezentantů Karla Rachůnka, Jana MarkaJosefa Vašíčka.

Smutná událost logicky zapříčinila neúčast Lokomotivu v celé sezoně 2011-2012. Jaroslavl se vrátila do soutěže od sezony 2012-2013 a o rok později se dostala až mezi čtyři nejlepší celky KHL. Toto znovuzrození si žádá velký respekt a obdiv směrem jak ke všem zaměstnancům, tak k fanouškům klubu.

Vstup do nové éry

Hokejový restart tak Jaroslavl prožila v roce 2012, tedy v roce, kdy byl její soupeř založen. HC Lev Praha tudíž má pouze dvouletou historii a je unikátní, že takovýto klub se dostal v play-off až tak daleko. V souboji s Jaroslavlí se tak střetávají dva nově nastartované kluby, pro které by postup do finále KHL byl obrovským úspěchem.

Hlavní devízou pražského celku je vyrovnanost a šířka kádru. Rozhodnout může jak první, tak čtvrtá lajna, v čemž tkví obrovská přednost Lva. Jaroslavl má svou hlavní přednost v důrazu a agresivitě. Je logické, že tyto vlastnosti se ve vyhrocených situacích ještě násobí a není divu, že počty trestných minut se vymykají běžným číslům.

Fanoušci, polovina úspěchu

Důležitým faktorem dalších zápasů budou rozhodně fanoušci. Zatímco Jaroslavl svoji fanouškovskou základnu má, Lev musí o nové fanoušky hodně bojovat. Výkony v play-off jsou ale tou nejlepší pozvánkou pro nové diváky, a tak je nasnadě, že návštěvnost na domácích zápasech Lva roste. Motivačním faktorem pro návštěvu hokeje je i fakt, že série s Jaroslavlí se odehrává pouze v moderní O2 areně, do které se diváci vrací raději než do postarší holešovické Tipsport areny. Na první zápas proti Lokomotivu přišlo necelých šest tisíc diváků, na druhý zápas to bylo už deset tisíc. Proto všichni v klubu věří, že na rozhodující zápasy bude O2 arena praskat ve švech a že návštěva deseti tisíců diváků bude ještě překonána. Konec konců, hokej se hraje pro radost a taky pro diváky a fanoušky.

Zdroj perexové fotografie: archiv Zdeněk Weis

Miroslav Jirásek

Miroslav Jirásek

Sportovně založený student VŠE, který si rád hraje - jak s balonem, tak s počítači, tak s přítelkyní. Hltá každý zápas Arsenalu, kvůli kterému by zmeškal i vlastní pohřeb, rád čte, dívá se na anglické filmy, užívá volného času s kamarády. Má chuť se neustále něco užitečného dozvídat, kromě drbů, které považuje za největší zbytečnost na světě.

Zanechte komentář