Komedie s kapkou černého humoru, to je Taky fajny synek

Divadlo / 14.4.2014

Ostravské Divadlo Petra Bezruče v pátek 4. dubna uvedlo premiéru inscenace Taky fajny synek. 

Ačkoliv se Bezruči v letošní sezóně věnují spíše vážným hrám, pro jednou se rozhodli uvolnit atmosféru v hledišti i na jevišti. Nabízí nám inscenaci Taky fajny synek, která bude zajímavá hlavně pro Ostraváky, protože zbytku republiky by zřejmě nemusely dojít některé souvislosti. Hra však nabízí jakýsi pohled do duše Ostraváka.

Jejím autorem je Petr Kolečko a celou hru zrežíroval Filip Nuckolls. Námětem je lehce nadnesené hornické město. Nechybí Baník, Baroš, horníci, Nohavica a metanolová aféra s pančovanou vodkou.

Hlavním hrdinou příběhu je Felix (Michal Sedláček), začínající muzikant, který sní o své budoucí slávě a úspěchu. Podle své teorie, která hlásá, že „cesta ke spasení vede přes utrpení“, má k oné spáse celkem slušně nakročeno. Nejen že ho opustila jeho láska Karina (Pavla Gajdošíková), ale řeší i poměrně složitou situaci v rodině.

,,Jsem šťastný, jen když jsem nešťastný," říká Felix Karině.

,,Jsem šťastný, jen když jsem nešťastný,“ říká Felix Karině.

Se svou matkou Lenkou (Kateřina Krejčí), která je závislá na alkoholu a jen stěží dokáže udržet své myšlenky, žije v typickém ostravském panelákovém bytě. Po letech zjistí, že má otce, ale místo radosti přijde zklamání. Vždyť je to Pražák a ještě ke všemu Slávista! Pro Ostraváka naprosto neakceptovatelný fakt, se kterým se nelze smířit. Může snad být pro začínajícího písničkáře, který se chce proslavit ostravskými písničkami, něco horšího než pražský původ?

„Čerstvý“ otec rodiny farář Vladimír (Dušan Urban) se rozhodne skončit se svým posláním, protože se domnívá, že Bůh na lidi kašle. Chce navíc napravit své dřívější chyby a začít živit rodinu. Vybere si ale dosti svérázný způsob. Felixova matka umí rozeznat metyl od etylu, a tak si začnou pohrávat s pančováním alkoholu.

Felix se svou matkou a nově navráceným otcem.

Felix se svou matkou a nově navráceným otcem.

Jako v každém správném příběhu z Ostravska, ani zde nesmí chybět prostředí dolů. Felix je velký příznivec všech horníků, ale bohužel ho do dolu nevzali, protože je astmatik. Strašně se však touží dostat alespoň do zavřeného dolu, aby si mohl prohlédnout pravé prostředí všech havířů.

Důlní společnost se rozhodla uzavřít jeden z dolů, čímž udělala čáru přes rozpočet skupině svých zaměstnanců. Horníci (Lukáš Melník, Ondřej Brett, Josef Jelínek), kteří náhle přišli o práci, zůstávají i nadále v zavřeném dole, se kterým byla spojena většina jejich života a ze kterého si udělají svůj druhý domov. Vedou zde bezmyšlenkovité dialogy a snad čekají na spásu či probuzení. To jim poskytne Felix, který jim přijde vzdát hold. Začnou se vzdělávat, číst Freuda a Hegela a jejich život náhle nabere nový rozměr.

Závěrem padá meteorit na Ostravu, který ve svých písních zmiňuje Felix, ačkoliv mu všichni říkají, že meteority padají jen nad významnými městy jako je New York. Všichni naštěstí přežijí, sejdou se v dole a radostně společně zpívají. Zazní  jak jinak než proslavená píseň Jaromíra Nohavici – Ostravo!

Osleplí horníci, kteří vypili pančovanou vodku spolu s Karinou.

Karina a osleplí horníci, kteří vypili pančovanou vodku.

Pro někoho možná zklamání, já jsem se skvěle pobavila a nasmála. Řekla bych, že o samotný příběh až tak nejde, cílem tvůrců bylo především pobavit. Ač možná kapku nepřiměřeným černým humorem na kraj, kde během metanolové aféry zemřelo nemálo lidí. Kde jinde uvidíme horníky citující Freuda, jak si chodí číst do zavřeného dolu? Nechyběla řada vtipných scén a promyšlených detailů a pravý ostravský přízvuk. Líbila se mi nápaditá scéna fungující na principu propojení podzemí s nadzemím, kde se nachází již zmiňovaný byt Felixovy matky. Pochválit musím výkon horníků v hereckém podání Lukáše Melníka, Ondřej Bretta a Josefa Jelínka.

Někoho z diváků žijících v Ostravě může odradit způsob, jakým se na naše ocelové město pohlíží, ale účelem autora jistě nebylo toto krásné bydliště shodit.

Představení: Taky fajny synek
Autor:  Petr Kolečko
Divadlo: Divadlo Petra Bezruče Ostrava
Premiéra: 4. dubna 2014
Režie: Filip Nuckolls
Herecké obsazení: Michal Sedláček, Pavla Gajdošíková,Kateřina Krejčí, Dušan Urban, Lukáš Melník, Ondřej Brett, Josef Jelínek.
Cena: 180 Kč

Zdroj všech fotografií: bezruci.cz

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář