23. kolo Gambrinus ligy

Sparta míří za titulem, Dočkal vyrovnal rekord Jiřího Štajnera

Sport / 9.4.2014

Fotbalisté pražské Sparty si ze Slovácka odvezli výhru 1:0 a sedm kol před koncem mají po čtyřech letech našlápnuto k titulu.

Hubenou výhru Letenských zařídil svojí šestnáctou gólovou přihrávkou Bořek Dočkal, který vybídl ke skórování Krejčího. Dočkal tím vyrovnal rekord počtu přihrávek v jednom ročníku Jiřího Štajnera a stačilo mu na to pouhých osmnáct zápasů, jelikož přišel do Sparty až v průběhu sezony. Slovácko bylo velmi blízko vyrovnání, když po přímém kopu Valenty zahrál ve vápně rukou Hušbauer, ale rozhodčí Jech penaltu nezapískal. Sparta tak v tabulce udržela osmibodový náskok před Plzní.

Olomouc – Bohemians 1905 2:1

Přímý souboj o záchranu zvládla lépe Olomouc a Klokani tak zůstávají na sestupové příčce. Trenér domácích, Zdeněk Psotka, udělal po výprasku v Jihlavě několik změn v sestavě, což v obraně evidentně pomohlo, ale směrem dopředu se aktivnější Olomouc dlouho nemohla prosadit. Až po změně stran přišlo gólové vysvobození z kopačky Pospíšila. Ke druhému gólu Sigmě pomohl vlastním gólem Krch, který nešťastně hlavou překonal vlastního gólmana. Bohemians se zmohli ještě na snížení díky Horovi v nastaveném čase, ale to už bylo na obrat příliš pozdě.

Jihlava – Ml. Boleslav 2:1

Zajímavý souboj mohli diváci zhlédnout v Jihlavě, která hostila o třetí místo bojující Mladou Boleslav. Jihlava prokázala výbornou formu z posledních zápasů a ve 33. minutě šla do vedení zásluhou Jungra. Ten se krátce po změně stran proměnil v nahrávače, posunul míč na jarní kometu Harise Harbu a ten jedenáctým gólem v sezoně zvýšil na 2:0. Po hodině hry sice vykřesal naději Boleslav Koreš, zbytek zápasu už ale Jihlava dokázala jednogólový náskok ubránit.

Znojmo – Brno 1:1

V zápase dvou domácích týmů hostilo Znojmo na vypůjčeném brněnském stadionu právě Brno. O co méně atraktivní fotbal nabízely oba týmy namočené v sestupových vodách v prvních sedmdesáti minutách, o to více byla zajímavá poslední dvacetiminutovka. V 70. minutě zatáhl za záchrannou brzdu brněnský Košťál a po faulu na Reljiće dostal červenou kartu. Mezitím domácí trenér Kalvoda poslal na hřiště Emira Zebu, který se ujal standardní situace a po pár vteřinách na hřišti krásnou střelou poslal Znojmo do vedení. Svůj gól oslavil sundáním dresu, za což inkasoval žlutou kartu. A jelikož po chvíli dostal další žlutou kartu za faul, zakončil svoji pětiminutovou etudu odchodem do sprch. A aby těch červených karet nebylo málo, nechal se vyloučit po druhé žluté čtyři minuty před koncem znojemský Hnaníček. Přesilovku tak najednou hrálo Brno a tu taky dokázalo po chvíli využít zásluhou Markoviče, který srovnal na konečných 1:1.

Pavel Horváth

Pavel Horváth se dostal na hřiště jen na čtyři minuty.

Dukla – Plzeň 0:3

Plzeň nastoupila opět bez Pavla Horvátha na hřišti Dukly, které se po dlouhé sérii bez výhry pomalu rozplývá pohárový sen. Viktorie šla do vedení v osmnácté minutě zásluhou Tecla po přiťuknutí Hrošovského, který si s každým zápasem říká o stálé místo v základní sestavě. A byl to opět on, kdo po změně stran vybídl ke skórování Koláře a Plzeň vedla o dva góly. Na rozdíl tří branek upravil krásným volejem Petržela. Podle většiny statistik byla Dukla sice Plzni minimálně vyrovnaným soupeřem, na góly ale prohrála 0:3.

Liberec – Ostrava 3:2

Slovan Liberec hostil poslední Ostravu a od začátku bylo jasné, že chce odčinit vysokou porážku 0:6 z Plzně. Po patnácti minutách vedl Slovan 2:0 po brankách Pavelky a Šurala. Baník se dokázal vrátit do hry gólem do šatny z kopačky Kukece. Ostravské nadšení však utlumil krátce po přestávce svým druhým gólem v zápase Pavelka. Po šesti minutách z přímého kopu střílel do tyče ostravský Štěpán, hned po něm do druhé tyče Frydrych a až na třetí pokus mířil přesně Baránek a snížil na rozdíl jediného gólu. Šťastný střelec se ale dvanáct minut před koncem nechal vyloučit a Liberec si již vedení pohlídal.

Teplice – Příbram 1:0

Teplice potřebovaly po třech zápasech bez výhry s Příbramí naplno bodovat, aby se opět přiblížily k vytoužené třetí příčce. Ovšem začátek se jim nevyvedl a po půl hodině hry mohla Příbram vést klidně o dva góly. Brankář Grygar ovšem šance hostů vychytal a iniciativu začaly postupně přebírat Teplice. Ve druhém poločase se jejich ofenzíva ještě zlepšila s nástupem Nivalda na hřiště, ale gól diváci stále neviděli. Když už zápas spěl k bezbrankové remíze, přišla 84. minuta a přímý kop příbramského Pilíka. Ten svůj pokus poslal do břevna, od kterého se míč odrazil zpátky do hřiště a Teplice běžely do nebezpečného protiútoku, na jehož konci byl střídající Bratanovič, který se štěstím naplnil fotbalové pravidlo nedáš – dostaneš. Domácí si pak už šťastnou výhru uhlídali.

Slavia – Jablonec 0:0

O záchranu bojující pražská Slavia hostila Jablonec. Diváci gól neviděli, což je ztráta spíše pro domácí Slavii, kterou v následujících kolech čekají Sparta a Plzeň.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons