Pravidlo popelářského vozu aneb pryč s odpadky

Osobní rozvoj Vztahy / 16.4.2014

Vyhazujeme odpadky na sebe, na lidi kolem nebo se jen tak koukáme, jak to dělají jiní. Proč?

Každý z nás má své negativní myšlenky, věci, které nás trápí, nebo nedořešené věci, kterými jsme neustále ovlivňováni. Ale kam s nimi?

Pravidlo popelářského vozu

Tento princip spočívá v tom, že člověk každý den nevědomě, ale občas i vědomě, hází pytel plný negativních odpadků na lidi kolem nebo i na sebe. To je samozřejmě nesprávné. Nikdo by nechtěl, aby se odpadky válely všude možně po městě, proto i popeláři se svými vozy jezdí na určená místa, kde odpadky vysypávají. A v tom tkví to tajemství – člověk by si takové místo měl najít, aby se i on mohl svých odpadků zbavit tou správnou cestou.

Rozmyslete si, kam své odpadky vyhodíte! Zdroj: foter.com

Rozmyslete si, kam své odpadky vyhodíte! Zdroj: foter.com

Neházejte své odpadky na lidi kolem!

Nikdo není dokonalý, proto se i člověku stává, že svou negativitou a špatnou náladou zkazí den někomu dalšímu. Přijdete na poštu, kde čekáte ve frontě hodně dlouho, a nakonec vám protivná paní za přepážkou řekne velmi nepříjemně, že ona rozhodně nedělá to, co po ní žádáte, a pošle vás vystát si další dlouhou řadu. To vám samozřejmě na náladě nepřidá a už začínáte být taky nepříjemní a samozřejmě to všechno schytá slečna, která je za přepážkou, na kterou jste čekali druhou řadu.

A to je to, tato slečna za nic nemůže, ale i přesto na ni všechno svalíte a tím si i ulevíte. Ale to není dobře. Zkuste se zamyslet nad tím, jak jednáte a proč tak jednáte. Zkuste své odpadky roztřídit a nechat je recyklovat. Svou špatnou náladu hoďte hodně daleko. A zkuste se usmívat. Uvidíte, že jediný úsměv může dělat zázraky. Nejlepší samozřejmě je, když se naučíte, aby vás protivná paní na poště nerozladila vůbec – tedy jí nedovolíte, aby své odpadky nemohla hodit na vás.

Neházejte své odpadky na sebe!

Říkáte si, když nehodím odpadky na jiné, tak kam? Třeba na sebe? Ne. Pokud si necháte všechno v hlavě, nic tím nevyřešíte. Prostředí kolem vás se bude tím jen zhoršovat. A vy začnete logicky kolem sebe vířit prach a vaše odpadky se rozletí kolem vás. Snažte se s nimi pracovat. Dívejte se na svou špatnou náladu jako na kus popsaného papíru, který už není potřeba, a tím pádem jej můžete vyhodit. Takto to udělejte i s každou negativní věcí, která se vám snaží zničit den. Nedovolte ničemu, aby zničilo váš úsměv. Pracujte s přítomným okamžikem a sílou pozitivního myšlení.

Nedopusťte, aby vás vlastní odpadky zasypávaly! Zdroj: foter.com

Nedopusťte, aby vás vlastní odpadky zasypávaly! Zdroj: foter.com

8 závazků: Pravidla popelářského vozu

– Nedovolte ostatním, aby na vás vyklápěli své odpadky.

– Nevyklápějte odpadky sami na sebe.

– Nevyklápějte odpadky na ostatní.

– Pomozte ostatním, aby přestali vyklápět odpadky.

– Ctěte svůj závazek – nemusíte přijímat cizí odpadky a nemusíte šířit ty své!

– Opusťte odpadkový cyklus – investujte energii do účelného a dobrého života.

– Žijte v bezodpadkové zóně.

– Pracujte v bezodpadkové zóně.

Každý člověk má svou skládku, kde dává své odpadky. A co vy? Zdroj: foter.com

Každý člověk má svou skládku, kam dává své odpadky. A co vy? Zdroj: foter.com

Nenechte ostatní, aby na vás vyhazovali odpadky!

Každé vyhození odpadku souvisí s někým dalším. Pokud vyhodíte svůj odpadek pryč od sebe, zákonitě spadne někomu na hlavu (nebo jste se ho zbavili správnou cestou – to je ta druhá a přijatelná možnost). Proto když vidíte někoho, kdo se ve svých odpadcích nedokáže orientovat a raději je hází kolem sebe (nepříjemný šéf, arogantní prodavačka, hrubý řidič), dívejte se na ně jako na lidi, kteří potřebují vaší pomoc. Nebuďte na ně naštvaní, jsou to taky lidé jako vy, ale zkuste je navést na tu lepší cestu. Nenechte jejich ego, aby s nimi manipulovalo a tím pádem bylo nečistotným popelářem, který kolem sebe dělá nepořádek.

Jak na to?

Prvním krokem je cvik. Není to lehká záležitost – pracovat s vlastní hlavou – proto je důležité, abyste jednali s rozvahou a zastavili se v tu chvíli, kdy byste jindy vybuchli. Pokud po vás někdo začne při hádce řvát (hází tím na vás odpadky), neházejte je také. Vyslechněte slušně a s pokorou, co vám daný člověk chce říct, pak se zamyslete nad svými pocity, které to ve vás vyvolalo, a odpovězte s nádechem pozitivní energie. Uvedu vám příklad:

Jedete autem do práce. Předjíždí vás vcelku rychle jiné vozidlo. Velmi se leknete, ale situaci zvládnete. Na to konto řidič druhého vozidla začne řvát, nadávat vám a vulgárně na vás pokřikovat. V situaci, kdy posloucháte vlastní ego a nedokážete nevysypávat své odpadky, byste začali po řidiči také řvát a vracet mu vulgární nadávky. Ale když nenecháte své ego jednat, pak situaci můžete zakončit úplně jinak: můžete řidiči zamávat, usmát se, popřát mu pěkný den a říct, aby dával po cestě pozor. Je to velmi těžké. Ale když tohle zvládnete, pak zvládnete cokoli – a tohle budete také přenášet na další lidi.

Inspirováno:

Některé myšlenky převzaty z knihy Jak si nenechat zkazit náladu aneb pravidlo popelářského vozu od Davida J. Pollaye.

Zamyslete se – víte, jak krásný by byl svět, kdyby se lidé nehádali, ale komunikovali na takové úrovni, kdy by si vše vysvětlili v klidu?

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentářVaše názory

  • Třídění odpadů

    Dobrý den,
    doma pravidelně třídíme odpad a docela by mě zajímalo jak se takový tříděný odpad odváží. Protože koluje spousta dohadů o tom, že daný odpad popeláři stejně přihodí k normálnímu a třídění je tedy zbytečné.