Přispívám, přispíváš, přispíváme

V obraze / 5.1.2013

„Přispějte na…“ Na co, už je vlastně jedno, hlavně že máme plyšáka v ruce a dobrý pocit v duši. Nebo ne?

Je jich jako hub po dešti. Někteří si povídají, vysvětlují, jiní jen zatřesou kasičkou v košíku a zvolají onu větu. Přijde mi, že se jich kolem Vánoc vyrojilo mnohem více než obvykle. Přispět můžete dneska na psí útulek, na nemocné děti, na dětské domovy, možné je snad všechno. Útočí na vaši psychiku, solidárnost a soucit. Taktiku mají buď propracovanou méně, jsou-li to děti vypuštěné ze škol, nebo více, věnují-li se této záslužné činnosti často a pravidelně.

Přiznám se, že nepřispívám

Nekupuji si ani plyšáky, ani magnetky, ani propisky, ani svíčky, ani nic jiného. Před lety jsem na střední škole měla příležitost postavit se na vybírající stranu mince a s kasičkou a roztomilými magnetkami se zvířátky obcházet náměstí. Jak naivní to byly chvíle, než jsme dostali studenou sprchu v podobě zjištění, kam že to vlastně námi pracně vybrané peníze jdou. Čtyřicet procent, které dostala zadávající organizace (tedy ty „chudinky děti“), mi fakt nepřijde moc.

Prověřujeme nebo důvěřujeme?

Díky televizi víme, že některé sbírky jsou falešné, že bychom si měli kontrolovat dokumenty, které má vybírající v košíčku, že si máme ověřit fakta. Ale ruku na srdce, kdo to opravdu dělá. Když se před vás postaví osoba a smutným hlasem vás požádá o třicet korun na postižené děti, budete chtít vidět potvrzení? Navíc mi řada z nich přijde neodbytná. Nestačí se usmát a zavrtět hlavou, kolikrát se mi stalo, že jsem prostě musela od dotyčného odejít.

Pozor na falešnou sbírku! Zdroj: scoutsteve, sxc.hu

Pozor na falešnou sbírku! Zdroj: scoutsteve, sxc.hu

Pokud bych přece jen těch pár korun obětovala a magnetku koupila, kde vezmu jistotu, že je opravdu dostanou ti, pro které byly určeny? Mají vůbec šanci, že se k nim dostane aspoň něco z vybraných peněz? Vždyť vlastně u těchto malých sbírek ani neznáme název organizace, těžko si dohledáme bližší informace. Byla bych spíše ochotná přispívat pravidelně, klidně i vyšší částkou, ale renomované organizaci, o které vím, že skutečně její činnost nese výsledky, a za podmínky výroční zprávy nebo nějakého vyúčtování. A v případě různých útulků, myslím, že než nesmyslné věnování třiceti korun za miniaturního plyšového pejska, by bylo lepší složit se s přáteli nebo rodinou na pytel granulí, vyrazit do nejbližšího útulku a vzít i třeba pár psů na procházku.

A co vy? Přispíváte na ulici?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář