Debutová deska Jamese Arthura zaujme hlavně díky své rozmanitosti

Hudba Kultura / 10.4.2014

Autor:

Pop, soul, R&B i rap míchá ve své první desce britský zpěvák a vítěz IX. ročníku X Factor James Arthur (26). Přes drobné zádrhely mu to jde skvěle.

přebal alba James Arthur

Svou první desku nazval britský zpěvák jednoduše svým jménem – James Arthur. zdroj: jamesarthurofficial.com

Každý rok chrlí pěvecké a talentové soutěže desítky nových zpěváků a zpěvaček. Ti se poté snaží prorazit nebo alespoň udržet na nevyzpytatelné hudební scéně, avšak většina z nich po několika málo letech zmizí v propadlišti hudebních dějin. Příčin může být hned několik – od upadnutí do šedi a stereotypu až po neustálý přísun nových a neokoukaných tváří. Jak se k tomuto „trendu” postavil vítěz devátého ročníku britské X Factor James Arthur? Jeho debutová eponymní deska (album pojmenované pouze jménem kapely nebo interpreta, pozn. red.), kterou vydal loni v listopadu, leccos napoví.

Hned při prvním poslechu je jasné, že Arthur nehodlá sázet na jednu kartu, což se odráží ve velké rozmanitosti skladeb.  Jasným příkladem je na jedné straně výborný romantický duet Roses, který sází na klasické akustické nástroje, a na straně druhé například úvodní song You’re Nobody ‚til Somebody Loves You plující na vlnách soulu. Ani zbytek alba však nijak nezaostává a jsou tak slyšet prvky popu, R&B nebo i rapu, což dělá desku velmi zajímavou a brzy se tak neoposlouchá.

Jasnou peckou je pak cover Impossible od zpěvačky Shontelle, který se stal hitem ihned poté, co s ním Arthur vyhrál finále X Factoru. Nezaostává ani citově vypjatá Recovery, skvělé Is This Love? nebo nejnovější singl Get Down. Zmínit lze i skladby Smoke CloudsFlyin‘, ve kterých se zpěvák pouští do rapových pasáží, což sice není špatný nápad, ale na CD to nijak zvlášť nevyčnívá a krom odlišně zaměřených textů tyto pasáže spíše klopýtají za výborným zpěvem ostatních skladeb.

Charakteristickým a neodmyslitelným prvkem je naopak Arthurův velmi charismatický a emocemi nasáklý hlas, kterým už v soutěži učaroval publikum i porotu. Na desce skvěle dokazuje, že není pouze zpěvákem jedné polohy, ale dokáže pracovat s celým hlasovým rozsahem a svou interpretací dokáže vystihnout a skvěle dokreslit atmosféru a emoce písní.

A jsou to právě emoce, které prochází celým albem tak, jak se mění nálada a žánrové zaměření skladeb. Ve většině z nich se zpěvák zabývá láskou, vztahy nebo i setkáním na jednu noc, ale zazní i texty, které pojednávají o jeho vlastním vzestupu, chybách a naději, kterou je potřeba stále udržovat. Každá z písní operuje s vlastní paletou pocitů, což je pro album tak specifické.

Vše nasvědčuje tomu, že Arthur se svojí debutovou deskou nezapadne do šedého průměru pop music. Do budoucna však bude důležité, aby si ve své tvorbě zachoval pestrost, specifický projev a emoce, což jsou hlavní plusy alba, a vyvaroval se pádu do prosté komerce. Když se navíc zaměří na zpěv a nebude se pokoušet o rapování (o excesech z osobního života nemluvě), může mladého zpěváka čekat vskutku hvězdná kariéra.

James Arthur se narodil v anglickém Middlesbrough a od mala vyrůstal v neúplné rodině, což ho emočně poznamenalo. Jako malý se se svou matkou a nevlastním otcem přestěhoval do Bahrajnu, kde žil čtyři roky. Od patnácti let začal skládat a nahrávat písničky. V roce 2013, po výhře v X Factoru, vyhrál James několik ocenění ve Španělsku či ve Francii a jeho cover Impossible byl nominovaný na Nejlepší britský singl roku. Jeho rozvedení rodiče se sešli poprvé po dvaceti letech až na prvním castingu X Factoru.

Zdroj perexové fotografie: jamesarthurofficial.com

Zdroj videí: youtube.com

Libor Mališ

Libor Mališ

Student žurnalistiky a anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, klávesák ve skupině Neutral, milovník dobré literatury, filmu, hudby všeho druhu a fanoušek Arsenal FC.

Zanechte komentář