V čem spočívá kouzlo Naam jógy?

Sport / 7.4.2014

Naam jóga naladí tělo i duši na tu správnou vlnu i během jediné lekce. A cvičit ji může každý!

To, že existuje nepočítaně druhů jógy, už dnes nepřekvapí téměř nikoho, jóga se stala velmi oblíbeným sportem i pro ty, kteří jinak pohybovým aktivitám příliš nefandí. Na vlastní kůži jsme vyzkoušeli power jógu i její létající sestru, dnes se podívejme na zoubek přemýšlivější a klidnější Naam józe. Ukázkovou lekci s lektorkou Katkou nám poskytlo centrum NAAM PRAHA.

Hned po vstupu do hlavních prostor centra na mě dýchne atmosféra poklidu a harmonie. „Tak jaký čaj si dneska dáme?“ ptá se lektorka Kateřina a připravuje několik hrnků. Na hodinu a půl dlouhou lekci se nás sešlo právě tolik, abychom měly dost prostoru. S kouřícím hrnkem čaje v rukou vstupuji do hlavního sálu. Prostorná místnost působí velmi čistě a útulně, vpředu za vyvýšeným schůdkem pro lektora je na zdi jednoduchý kruhový symbol připomínající slunce. Všude zní nevtíravá hudba. Když si všichni rozebereme karimatky, lekce může začít.

Už atmosféra sálu návštěvníka příjemně uklidní.

Už atmosféra sálu návštěvníka příjemně uklidní.

Co je to vlastně Naam jóga?

Naam jóga je směr vycházející z účinků duchovních věd a jógové praxe Východu a ze západního esoterického učení Univerzální Kabaly. Je velice unikátní v tom, že propojuje jednotlivé prvky i nad rámec fyzického pohybu, nad rámec jednotlivých ásan, které se nacházejí v tradičních formách jógy, a soustředí se hodně na práci s dechem a meditací. A její název? Co znamená magické slovo Naam?

„Naam je slovo – to prastaré slovo, které bylo na prvopočátku,“ říká lektorka Katka. „Má v sobě kreativní sílu a kreativní potenciál, a v rámci něho využíváme sílu posvátných manter, se kterými při cvičení pracujeme. Nejsilnější je jeho efekt na naši mysl. Specifikum Naam jógy je to, že často děláme tři věci najednou – pohyb, dech a zpěv. Jakmile totiž děláme tři věci naráz, naše mysl, která je jinak neuvěřitelně aktivní a dělá spoustu věcí najednou, nestíhá už nic jiného a tím se dokonale zrelaxujeme.“

Umění koordinace

Jóga nesmrtelnosti

Shakti Naam je směr, který vznikl ze stále se rozvíjející původní Naam jógy, která se více přiklonila k technice nazývané Sukshuma Vyama. To je technika praktikovaná v Himalájích mistry, kteří žijí přes 300 let, proto ji nazýváme jógou nesmrtelnosti. Shakti Naam tak má neuvěřitelnou regenerační sílu na celé naše tělo; působí efektivně a rychle a tělo pak funguje velmi dlouho. Náš organismus totiž má potenciál a kapacitu tady být 300, 500 let. My však energii, která je všude kolem nás k dispozici,  neužíváme. A Shakti Naam nás učí s ní pracovat.

A skutečně. Během celé lekce nestíhám pomyslet vlastně na nic. Pro mě jako nováčka je koordinace tří různých věcí ještě komplikovanější, protože se snažím zapamatovat si mantru, opakující se slabiky, které skupina celou hodinu společně zpívá. Po krátkém pomalejším protažení se cviky dostávají do rychlejšího tempa. Samozřejmě nejde o žádný aerobik, ale opakující se sestava protahuje i ty svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. Plynulé pohyby dostávají tělo i do takových pozic, o kterých jsem netušila, že je dokáže. A přitom ještě zpívat a soustředit se na dech, chvíli rychlejší a chvíli pomalejší, uf.

„Dnes si vyzkoušíme sérii, která je harmonizující díky tomu, že se budeme přesouvat z jednoho pohybu do druhého, budeme u toho dýchat a budeme do toho zpívat. Když se totiž jen pohybujeme a dýcháme, stihneme toho ještě spoustu vymyslet. Ale když k tomu začneme zpívat, už k tomu není prostor,“ zahajuje lektorka hodinu několika slovy s vysvětlením.

„Série je specificky nastavená tak, že protáhne celé tělo, které se kompletně zregeneruje a otevře tak, aby byly funkční tři přirozené linie obrany – trávicí trakt, krev a s ní nervový systém a endokrinní systém. Naše tělo je naším autem, prostředkem pro duši, aby mohla existovat tady na zemi. Tato série se snaží dokázat to, aby tři zmíněné systémy byly dokonale fungující a aby tak tělo bylo v takové harmonii, že duše může nad jeho rámec objevovat další světy, ty duchovní, neviditelné. Aby se nemusela stále zaobírat tím tělem – jestli ho něco nepíchá, netlačí a podobně. Tělesná schránka musí být funkční, abychom mohli pronikat do dalších sfér existence.“

Po několika zmatených minutách se však začínám chytat. Cvičení není nijak komplikované, série se několikrát opakují, takže stačí pozorně sledovat první kolo a vše je hned jasné. Navíc je nám neustále vysvětlováno, co a proč vlastně děláme, jak to působí a na co se soustředit. Cítím, jak se můj dech uklidňuje a nesměle se přidávám i ke sborovému zpěvu. Manter, které se během lekce vystřídají, je několik, některé jsou léčivé, jiné posilující, zpěv navíc znatelně ovlivňuje rozpínání mých plic.

Pozice v sedě se střídají s těmi v lehu, jako pomůcku a opěrku používáme i stěny, které napomáhají v udržování rovnováhy. Překvapuje mě, že tahle jóga není jen o protažení, ale i o skutečném posilování – poté, co strávím několik minut rychlými výdechy a pérováním v kolenou, je mi jasné, že vyjít zítra schody nebude nic jednoduchého. Do cvičení se zapojují i mudry, rituální gesta prováděná pomocí poskládání rukou do určité pozice – na každém prstu záleží. Proplétání rukou je do celé série zasazeno velmi přirozeně a i to se mi po několika okamžicích podaří.

Při závěrečném zklidnění mi dochází, jak uvolňující a relaxační to celé bylo. Skutečně jsem neměla ani okamžik na to, abych se zaobírala starostmi a problémy – všechny zůstaly před dveřmi sálu. Cítím se odpočatá a nabitá energií, což se mi po běžné józe nikdy nestalo – tam jsem naopak při konečné relaxaci vždy málem usnula.

Protažení je pro jógu základem.

Protažení je pro jógu základem.

Síla mysli

Lekce Naam jógy není jen zážitkem fyzickým, mnohem více zapůsobila i na mou psychiku a v hlavě se mi usídlilo mnoho námětů k přemýšlení. Dochází mi, co měla lektorka na mysli, když během cvičení mluvila o nutnosti soustředit se na přítomný okamžik a nenechat se rozptylovat tím minulým, ani tím budoucím.

Mysl je místo, kde vzniká úplně všechno, co potom sbíráme jako to ovoce v rámci našeho fyzického, materiálního světa. To znamená, že souvisí s naším zdravím, s našimi partnerskými vztahy, s prosperitou, prací, kterou máme. To všechno vzniká na základě naší mysli, kde jsou zasazena jednotlivá semínka, která pak klíčí a nesou ovoce. A říká se, že když nám nechutná to ovoce, které zrovna sklízíme, je třeba se obrátit k mysli a začít pracovat tam, aby to další ovoce, které naše mysl ponese do budoucna v rámci skutků, které budou přicházet, v rámci okolností, které se budou v našem životě vyskytovat, bylo chutnější. A je to právě práce s Naam, s posvátným slovem, která nás dostává na tu nejvyšší úroveň, o které se říká, že mění náš osud…“

Domů odcházím obohacená, zamyšlená a velmi odpočatá. Tak nějak si ideální lekci jógy, cvičení, které zaměstná tělo i mysl, představuji.

naam logoNAAM PRAHA je komunitní centrum pro péči o zdraví těla i duše. Kromě lekcí Shakti Naam a Naam jógy pro běžné návštěvníky, ale i nastávající maminky či děti, nabízí také zajímavé semináře o Univerzální Kabale, léčivé meditace, kurzy Shakti Naam i léčivou techniku Harmonyum. Bližší informace naleznete na webových stránkách.

Zdroj všech fotografií: facebokové stránky NAAM PRAHA

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář