Jak udělat dobrý dojem na okolí?

10 rad, jak udělat dobrý dojem na lidi

Osobní rozvoj Vztahy / 9.4.2014

Známe tajemství oblíbených lidí. Pojďte s námi nahlédnout pod jejich pokličku a staňte se miláčky davu!

Kdo by nechtěl vědět, jak udělat dobrý dojem na ostatní. Existuje spoustu zaručených rad, jejichž praktickým použitím se prý stanete oblíbení široko daleko. Jenže ono to vlastně není vůbec nic těžkého. Důležité je být přirozený, naslouchat a zajímat se. A to ostatní, to přijde tak nějak samo.

Připravili jsme pro vás deset zlatých pravidel, díky kterým si vás oblíbí každý, na koho narazíte. Jak udělat dobrý dojem na lidi? Inspirujte se!

1. Zajímejte se o ně

Ať se vám to líbí nebo ne, lidé se zajímají hlavně sami o sebe. „Skutečnost je taková, že všechno, co v životě děláme, je motivováno zájmem o vlastní osobu,“ tvrdí autoři knihy Rady do života (Ikar, 2014). Abyste udělali dobrý dojem na lidi, měli byste mluvit hlavně o nich. O jejich pocitech, názorech, postojích, o jejich životě a blízkých. Zajímejte se o ně a povzbuzujte je, ať  mluví o sobě. Získáte si je na svou stranu.

2. Dopřejte jim pocit důležitosti

Lidé milují pocit uznání. Potřeba cítit se důležitý je zakořeněná v každém z nás a je daleko silnější než potřeba lásky či bezpečí. Dopřejte proto každému pocit důležitosti, kdykoliv to bude možné. Pokud se budou cítit ve vaší společnosti výjimečně, budou s vámi rádi trávit svůj čas.

Dvě ženy na louce.

Zajímejte se o druhé. Budete oblíbeným společníkem.
Zdroj: pixmac

3. Chvalte je

Skládejte upřímné poklony svému protějšku, přátelům, kolegům i rodičům. Jakmile totiž někoho pochválíte, stoupnete na jeho žebříčku. Jen si vzpomeňte, kdy pochválil někdo vás. Jak jste se u toho cítili? Oplácejte stejnou mincí a zkuste na každém, s kým se setkáte, najít něco hezkého, co stojí za pochvalu. Zvyšujte svému okolí sebevědomí. Je to radost, která vás nic nestojí!

4. Oslovujte je jménem

Při rozhovoru se svým protějškem ho oslovujte jménem, vyvoláte v něm větší zájem o rozhovor. „Člověk bude pozorně naslouchat každému sdělení, které následuje po vyslovení jeho jména,“ říká Allan Peas, spoluautor knihy Rady pro život. Soustřeďte se na jméno člověka ve chvíli, kdy se vám představuje. To totiž paradoxně mnoho lidí nedělá, raději se zaměřují sami na sebe a na dojem, který zanechávají. K zapamatování jména vám pomůže, když ihned po představení danou osobu oslovíte.

5. Naslouchejte

Lidé rádi tráví svůj čas s těmi, kteří je skutečně poslouchají. Buďte i vy tím nejlepším společníkem a soustředěně naslouchejte, když ostatní hovoří. Zanecháte daleko lepší dojem, než když se budete ihned hlásit ke slovu. Abyste se stali opravdu výjimečnými společníky, neskákejte druhému do řeči a dívejte se při hovoru do očí. Získáte si jejich přízeň.

Jak mít dobré mezilidské vztahy?

Buďte trpělivý posluchač. Lidé se občas potřebují vypovídat.
Zdroj: photl.com

6. Usmívejte se na ně

Úsměv. Často dokáže mnohem víc než tisíc slov. Zkuste se na lidi okolo smát a uvidíte, že jejich tvář se za chvíli rozzáří také. Je totiž dokázáno, že kopírujeme výraz osoby, se kterou komunikujeme. Směje se někdo na vás? Možná se bezděčně usmějete i vy na něj. Úsměvem dáváme najevo náklonnost, vyvoláváme u druhých pocit bezpečí a navozujeme příjemnou atmosféru. Proto jsou usměvaví lidé ve společnosti tak oblíbení.

7. Buďte pozitivní

Lidé mají rádi pozitivní lidi, kteří si život užívají. Pokud se s někým setkáváte poprvé, mluvte o věcech, které vám přináší radost. Věčně nespokojení lidé berou ostatním akorát energii a psychicky je unavují. Snažte se i o sobě smýšlet a mluvit s úctou a nikdy sami sebe ani své schopnosti nesrážejte před ostatními lidmi. Kdo jiný by měl mít o vás dobré mínění, když ho nemáte vy sami?

Žena na louce s bublifukem.

Buďte pozitivní. Lidé vás budou zbožňovat!
Zdroj: pixmac.cz

8. Nekritizujte ostatní

„Nesnažte se zvýšit vlastní hodnotu tím, že budete snižovat někoho jiného,“ radí manželé Peasovi v knize Rady pro život. Pomluvy ostatních totiž hází špatné jméno hlavně na vás samotné – ukazují nedostatečnou sebeúctu a nespokojenost s vlastním životem. Pomluvy vyčerpávají, vnášejí do rozhovoru zášť a nepřináší nic dobrého. Pokud máte potřebu o někom mluvit, snažte se být objektivní a spravedliví.

9. Buďte laskaví

Chovejte se k lidem tak, jak byste chtěli, aby se chovali i oni k vám. Pokud jim můžete vyjít vstříc a pomoci, udělejte to. Neočekávejte, že za to něco dostanete nazpět. Učiňte tak pouze ze své dobré vůle a touhy pomoci. Vaše vstřícnost, laskavost a ochota se vám vrátí – někdy, někde. Jak se totiž do lesa vola, tak se z lesa ozývá.

10. Povzbuďte je

Nekritizujte, motivujte. Nepodařilo se někomu splnit úkol? Neanalyzujte, proč nebyl úspěšný, ale povzbuďte ho, že příště to určitě vyjde. Lidé totiž nepotřebují slyšet, že se jim něco nepovedlo, ale naopak chtějí dodat odvahu, že příště už to vyjde. Zkuste to a uvidíte, jak se s vámi budou lidé cítit dobře.

Obálky knihy Rady pro životVíce tipů, jak udělat příznivý dojem na lidi a umět s nimi jednat, se dozvíte v knize Rady pro život. Zjistíte v ní i to, jaké rozdíly jsou mezi ženami a muži a jak s nimi mluvit, aby vám naslouchali. Kromě psychologických témat se dočtete i praktické rady, jak zaujmout na obchodních prezentacích.

Rady pro život (v orginále Easy Peasy)
Allan a Barbara Peasovi
Ikar, 2014, více ZDE

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentář