Plastové bankovky otevírají nové možnosti ochrany před zneužitím

V obraze / 16.4.2014

Platidlo z polymeru pomalu nahrazuje tradici papírových bankovek.

Novinkou posledních let je speciální polymer (plast), který nahrazuje bankovky vyrobené z tradičního papíru. Plast se v posledních dvaceti letech stal velmi oblíbeným i v oblasti placení.

Důvodů přechodu k polymerovým bankovkám je několik. Jedním z nich je nesnadná padělatelnost a mnohem vyšší životnost. Plastová bankovka vydrží vyšší teploty, může zmoknout, ale lze ji i umýt. Bankovka přežije i vyprání v pračce. Také ji nelze snadno roztrhnout, což je velká výhoda oproti papírovým bankovkám.

Navíc plast nabízí nové způsoby ochrany před paděláním. Výrobci nebudou moci využít tradiční ochranné prvky, například vodoznak. Bankovky jsou otevřené novým možnostem ochrany před paděláním, například pomocí průhledného políčka či hologramu.

Australská pětidolarovka z plastu | Zdroj: www.polymernotes.org

Australská pětidolarovka z plastu | Zdroj: www.polymernotes.org

Plastové bankovky jsou vyrobeny z tenké a pružné polypropylenové folie. Životnost plastových bankovek je přibližně 2,5 krát větší než u bankovek papírových.

Co se týče výrobní ceny, tak ta je o něco vyšší než u výroby papírových bankovek. Vzhledem k jejich životnosti musíme podotknout, že ani náklady na výrobu nejsou tak velkou překážkou, jak bychom si mohli představovat. Ve skutečnosti budou díky jejich delší životnosti levnější než papírové. Rozměrově budou bankovky menší, proto jim bude potřeba přizpůsobit bankomaty.

Úplně první země, která s plastovými bankovkami přišla, byla Austrálie, a to již v roce 1988. Od roku 1996 má z plastu všechny nominální hodnoty. Dalšími zeměmi, kde je používají, jsou Nový Zéland, Vietnam, Mexiko, Nikaragua, Haity a další. První evropskou zemí, která začala používat polymerové bankovky, bylo Rumunsko a v současné době už využívá jejich druhou generaci.

Australská desetidolarovka z plastu | Zdroj: www.polymernotes.org

Australská desetidolarovka z plastu | Zdroj: www.polymernotes.org

Několik dalších zemí kombinuje plastové a papírové bankovky. Z plastu jsou převážně bankovky vyšších hodnot a na bankovky o nižší hodnotě se používají ty papírové.

Poslední zemí, která začala plastové bankovky vydávat, je Kanada, kde bylo padělání peněz velkým problémem. V současné době víme, že od roku 2016 začne vydávat plastové bankovky Britská centrální banka. Jako první by měla být vyrobena z plastu nová bankovka v hodnotě pěti liber (165 Kč) s podobou Winstona Churchilla. Následovat by pak měla desetilibrová bankovka.

Od roku 2017 by jednolibrová mince měla mít hranatou podobu. Jedná se o další možnost ochrany před paděláním. Britská královská mincovna věří, že nová jednolibrová mince bude nejbezpečnější mincí v oběhu.

A co vy? Co říkáte na plastové bankovky? Uvítali byste je i vy?

Zdroj perexové fotografie: davidreport.com

Vladimír Hurta

Vladimír Hurta

Na portálu Generace 21 zastávám pozici editora sekce Technologie. Pokud se zajímáte o hry, software, hardware a nové technologie, tak mi neváhejte napsat na vladimir.hurta@generace21.cz. Nebojte se rozšířit naše řady. Samozřejmě přijímáme i dámy, takže se hlaste! :-)

Zanechte komentář