Mistrovská šifra z Prahy 10 stojí za rozluštění

Divadlo Kultura / 18.4.2014

Představte se – mladé, svěží, netradiční, a přesto výsostně profesionální divadlo X10!

Soubor letos v březnu oslavil rok od svého založení. Projekt, u jehož zrodu stály dramaturgyně Lenka Kolihová Havlíková, režisérka Ewa Zembok a herečka Anna Císařovská, zakotvil na Praze 10 a sídlí ve Strašnickém divadle. Vyplnil tak hluché místo v divadelní mapě Prahy.

Ani jedna ze zakladatelek však není ve svém oboru začátečnicí. Lenka Kolihová Havlíková působila například v Činoherním studiu v Ústí nad Labem (kterému nyní radní města přichystali neslavný konec) a v Národním divadle. Angažmá na naší nejprestižnější scéně však dobrovolně ukončila a vrhla se na vlastní projekt, jehož ambicí je reflektovat naši dobu se všemi jejími obtížemi, bolestmi, příběhy každodennosti i velkými dramaty.

X10 je výrazně profilovaný soubor, který se zaměřuje na současnou dramatickou tvorbu a uvádí výhradně české či světové premiéry. Nicméně nejen drama je v hledáčku tvůrců, X10 se snaží kulturně začlenit do života Prahy 10, vymezit se vůči tomuto prostoru, nabídnout obyvatelům celkové kulturní vyžití. V létě tak pořádá festival StrašNICE, který určitě nikoho nestraší, ale právě naopak je nejkrásnějším festivalem této čtvrti. Účastnit se bude také akcí Zažít město jinak či celoevropské Noci divadel. Vlastní projekt Parkour se odehraje v externích lokalitách a v dubnu, červnu a září nabídne divákům divadelní zážitky spojené s poznáním historie Prahy 10.

Další známá tvář hereckého ansámblu Jitka Smutná. Zdroj: strasnickedivadlo.cz

Další známá tvář hereckého ansámblu Jitka Smutná. Zdroj: strasnickedivadlo.cz

Dalším netradičním počinem souboru je Platforma Xkrát mladých názorů, která dává prostor mladým tvůrcům. Jedná se o scénická čtení současných her za doprovodu živé hudby, skloubená s výtvarným uměním, pohybovým divadlem, projekcemi a nedílnou součástí je i diskuze na dané téma. Nadcházející Platforma X nese název Střet civilizací a tématem jí bude otázka víry a náboženských extrémů.

Kromě těchto řekněme alternativních programů se soubor X10 věnuje i tradiční činohře. Repertoár má poměrně široký a přibudou k němu i další premiéry. Za všechny zmiňme drama Tonyho Kushnera Andělé v Americe, které si na svou českou premiéru počkalo dvacet let. Přitom je oceněno (mimo jiné) Pulitzerovou cenou a dostalo se mu i filmového zpracování. Nejbližší premiéru pak ještě stihnete – a to 28. dubna. Těšit se můžete na hru Scratch! německého dramatika Lutze Hübnera.

Z inscenace Světa plný zuby. Foto: Jiří N. Jelínek

Z inscenace Světa plný zuby. Foto: Jiří N. Jelínek

X10 spolupracuje s mnoha herci, z nichž někteří patří mezi velmi známé osobnosti. Já osobně jsem měla tu čest zhlédnout hru z pera Nis-Momme Stockmanna Světa plný zuby, v níž září Tomáš Krejčíř a Miloslav Mejzlík. Drama, jež plně dostálo tohoto označení, bylo drsnou sondou do světa lidí vyspělého světa dnešní doby. Herci měli k dispozici štědrý jevištní prostor, v němž se neztratili a dokázali diváka udržet v pozornosti a napětí až do konce.

Z výsledné práce souboru X10 lze cítit výbornou a vyspělou režii i dramaturgii. Snad není příliš troufalé říci, že tato malá scéna nechá spoustu těch velikých a opěvovaných daleko za sebou. Kompletní program divadla naleznete na stránkách Strašnického divadla. Nezbývá než držet palce do dalších a dalších sezón!

Zdroj perexové fotografie: strasnickedivadlo.cz

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář