Fotbal: Rosický vstal z mrtvých

Sport / 13.4.2014

Autor:

Z Tomáše Rosického se stal nejdůležitější hráč Arsenalu Londýn, i když v minulých letech tomu tak nebylo. Jak to dokázal?

Tomáš Rosický má v této sezoně neskutečnou formu. Ještě před rokem byl jednou nohou na odchodu z Arsenalu Londýn, ale teď dokazuje svému manažerovi, že by byla velká škoda, kdyby ho nechal odejít. Před měsícem prodloužil smlouvu o další dva roky a Arsenal dal jasně najevo, že s ním nadále počítá. Aby taky ne. Rosický patří k nejlepším hráčům týmu.

Rosický se nečekaně stal oporou Arsenalu.

Hodně fanoušků ho zatracovalo. Měl neustále zdravotní problémy, které se vlekly dlouhé měsíce. V sezoně 2008/2009 dokonce nehrál ani jeden zápas a hrozilo mu, že bude muset skončit se sportovní kariérou. Neodehrál v reprezentačním dresu ani evropský šampionát v Rakousku a Švýcarsku a celkově působil jako hráč s obrovským talentem, kterého brzdí jeho neustálé zdravotní komplikace.

Byla Anglie správná volba?

Proběhlo nespočet spekulací, proč je neustále zraněný a proč, když nastoupí, ihned se znovu zraní. Někdo to dával za vinu jeho špatným tělesným proporcím (180 cm, 69 kg), někdo zase anglické lize, která je velmi tvrdá a pro typ hráče, jakým je Rosický, není ideální. Je pravda, že se v Anglii hraje tvrdě a rozhodčí kolikrát pouští zákroky, které by jinde byly považovány za faul, ale už to také není zcela pravda. Metr na posuzování zákroků se každým rokem zpřísňuje.

Emirates Stadium je domov Arsenalu Londýn.

Před angažmá na britských ostrovech hrál za Borussii Dortmund a tolik zdravotních problémů neměl. Byl kapitánem týmu, vyhrál jednou německou ligu a Evropskou ligu (dříve Pohár UEFA) a v týmu měl nedotknutelnou pozici. Možná kdyby tenkrát v roce 2006 neodešel do Anglie, ale do nějaké „techničtější“ ligy, máme z něho druhého Pavla Nedvěda nebo Josefa Masopusta. Na „kdyby“ se ale nehraje.

Zmrtvýchvstání

Kdyby někdo před rokem řekl, že Rosický bude plnit roli nejdůležitější hráče Arsenalu a ještě k tomu s ním prodlouží další dva roky smlouvu, musel by to být buď jasnovidec, nebo blázen. Pro český fotbal je jedině dobře, že máme takového hráče, a pokud mu vydrží zdraví, trenér Vrba si může mnout ruce, že bude mít k dispozici hráče jeho kvalit. Rosický bude tím, kdo rozhoduje o úspěchu či nikoliv.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons; Ronnie MacDonald, Wonker

Jakub Novák

Jakub Novák

Sportovec tělem i duší. Studuji politologii, aktivně hraji golf a občas si kopnu do míče. Řídím se heslem: „Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“

Zanechte komentář