Duben láká na Hodné chlapce a tajemného Golema

Divadlo / 4.4.2014

Díky jaru a hezkému počasí se probouzí nejen příroda, ale i divadla pulzují životem a zvou na další premiéry. Přečtete si, co nás zaujalo.

Kam se tento měsíc chystáme my?

Veronika Svobodová: U Bezručů má v dubnu premiéru Taky fajny synek, zase jedna inscenace o Ostravě nejen pro Ostraváky, kterou si nenechám ujít. A určitě se zajdu podívat i na nové baletní představení La Sylphide v Divadle Antonína Dvořáka.

Barbora Švarcová: Hned první den nového měsíce jsem zavítala do divadla. Nemohla jsem si nechat ujít premiéru tanečního představení Informátoři souboru Farma v jeskyni. Zlákalo mě i Divadlo Disk, takže se vydám na jejich nové představení Hodní chlapci.

Hana Bulejová: V dubnu se těším na Padesátku v Rubínu a asi vyslyším přání svého kamaráda a nastuduju Archu a Divadlo v Celetné.

Jana Šajtarová: Příští měsíc se těším do ostravské Arény na Penzion pro svobodné pány. Hraje už se sice několik sezón, ale taková klasika se nikdy neohraje – a navíc, Aréna je moje srdcová záležitost!

Eliška Řeháková: Duben je pro nás muzikálové nadšence krásným měsícem. Do hlavního města se chystají dva nové české muzikály Adam a Eva a Antoinetta – královna Francie. Na oba se moc těším, protože už náměty vypadají přinejmenším zajímavě.

Dubnové premiéry

Taky fajny synek

Divadlo Petra Bezruče

Elektrochemická balada zpod vysokých pecí. Činohra se zpěvy. Utrpení mladého písničkáře. Vodka a metanol. Padající meteority. Noemova archa 30 metrů pod zemí. Ostrava!!! Ostrava???

Premiéra: 4. dubna 2014

Režie: Filip Nuckolls

Obsazení: Michal Sedláček, Pavla Gajdošíková, Kateřina Krejčí, Dušan Urban, Lukáš Melník, Ondřej Brett a další

Mnoho povyku pro nic

Divadlo v Dlouhé

Ženit se, či neženit? To je, oč tu běží.

Mnoho povyku pro nic je první Shakespearovou komedií, kterou nastudoval tvůrčí tým režisérky Hany Burešové a dramaturga Štěpána Otčenáška se svými stálými spolupracovníky.

Premiéra: 5. dubna

Režie: Hana Burešová

Obsazení:  M. Hanuš, J. Vondráček, T. Turek, M. Němec, J. Meduna, J. Wohanka, Č. Koliáš, F. Cíl, M. Veliký, V. Zavřel, K. Sedláčková-Oltová, H. Dvořáková, M. Turková, M. Pachlová / D. Pfauserová ad.

Udělejte si obrázek o inscenaci Hodní chlapci. Zdroj: divadlodisk.cz

Udělejte si obrázek o inscenaci Hodní chlapci. Zdroj: divadlodisk.cz

Hodní chlapci

Divadlo Disk

Kolik agrese a puzení k násilnému chování v sobě musíme potlačit, abychom se stali „kultivovanými“ lidmi? A je to násilné v nás lidské, nebo nelidské? Je přirozené, když se chováme „přirozeně“?

Premiéra: 6. dubna 2014

Režie: Jan Mikulášek

Obsazení: Michal Bednář, Jan Čtvrtník, Martin Dědoch, Patrik Holubář, Bořek Joura, Petra Majerčíková, Johana Matoušková, Vladimír Polívka, David Ryska, Pavlína Skružná, Daniela Šišková, Tereza Volánková

Padesátka

A studio Rubín

Pavka je nejstarším žijícím členem tradiční běžkařské rodiny Bulánů. Bojí se, že syn Jura nedokáže naplnit jeho odkaz. Místo Jizerské padesátky ho totiž zajímají manželky rolbařů a členů horské služby. Pavka kvůli tomu nemůže jet rolbou, jak se před rolbaři stydí, a každý druhý den nosí zásoby do své horské chaty až z Bedřichova v krosně. Krosna, kterou vláčí na svých bedrech, je čím dál tím těžší. Ne proto, že by horalek, rumu na grog nebo párků bylo víc. Ale proto, že na Pavku stále více a více doléhá tíha těžkého osudu Bulánových. Osudu, který je stejně mrazivý jako zmrzlé sliny vyčerpaných běžkařů.

Premiéra: 8. dubna 2014

Režie: Vojtěch Kotek

Obsazení: Ondřej Pavelka, Jakub Prachař a Marek Taclík

Akce měsíce dubna

Další šance vidět Golema

V září 2013 měli diváci poprvé možnost vstoupit do světa Gustava Meyrinka a v domě č. 858 na pražské Štvanici prožít příběh z jeho mystického detektivního románu Golem. Neobyčejné divadelní představení, během kterého je divák přímou součástí děje, můžete navštívit během pouhých deseti dní, a to v rozmezí 11.-20. dubna.

Diváci se po domě mohou volně pohybovat a sami si skládat příběh. Zdroj: golemstvanice.cz

Diváci se po domě mohou volně pohybovat a sami si skládat příběh. Zdroj: golemstvanice.cz

„Meyrinkův román se vyznačuje spletitostí dějových linií, skoky v čase, balancováním na hraně reality, snu, transu, je úzce vázán na prostředí pražského židovského ghetta a celý vesmír se vším nízkým i vysokým jako by se koncentroval v těch úzkých uličkách a stísněných pokojích. Román Golem se dle mého názoru nedá adaptovat konvenčním způsobem. To vše nás vedlo ke zvolení metody imerzního divadla a inscenování románu v celé jeho šíři ve vile na Štvanici,“ říká dramaturgyně projektu Marie Nováková.

Derniéra představení Dynamo

V pátek 4. dubna se Cirkus Mlejn rozloučí s představením Dynamo. Nenechte si ujít poslední příležitost spatřit podívanou, na které se podílela mezinárodní skupina akrobatů a finská režisérka Ilona Jäntti. „Inscenace zachycuje momenty příprav, nekonečné zkoušky, ale i samotné sportovní výkony sedmi akrobatů. Právě ti musí během představení vytvořit jeden tým, aby dokázali víc, než svede každý z nich sám,“ zvou z Cirkusu Mlejn.

Co nás zaujalo v březnu?

Veronika Svobodová: V březnu jsem navštívila inscenaci románu Petrolejové lampy v Divadle Petra Bezruče a s určitostí se na tuto krásnou hru budu muset vypravit ještě jednou. Tento měsíc jsem také dala po dlouhé době šanci opeře a na Anně Boleně v NDM jsem byla opravdu překvapena.

Barbora Švarcová: Nový cirkus se pomalu, ale jistě stal mou srdeční záležitostí, takže jsem si jednoduše nemohla nechat ujít Fun Fatale. A jakožto milovnice Čechova jsem neodolala a šla jsem se podívat na Višnový sad do Divadla v Celetné. Nezklamalo mě ani jedno, závěr března byl vskutku pestrý a zábavný. Kéž by takových týdnů bylo víc!

Hana Bulejová: V březnu jsem byla na Šamanovi ve Švandově divadle a na Zahradě Jane Austenové ve Viole – obojí jsem absolvovala s kamarádem a oba jsme byli velmi spokojeni, v případě Šamana (protože jsme fandové Bondyho) dokonce nadšeni.

Jana Šajtarová: Naposledy jsem byla na představení Šedá sedmdesátá v Divadle Na zábradlí. První polovina byla výborná, měla šmrnc, znázornila šeď všedního života i nesmyslnost byrokracie. Méně už jsem ovšem ocenila patetický závěr.

Eliška Řeháková: V březnu jsem navštívila obnovenou premiéru muzikálu Rent v originálním anglickém jazyce, což byl pro mne znovu obrovský a silný zážitek. Dále jsem měla možnost zhlédnout one woman show Evy Holubové Hvězda v Divadle Studio DVA, která mě naprosto nadchla. Eva Holubová je skutečně hvězda.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář