Představme si deset nejlepších gólmanů NHL

Sport / 3.4.2014

Hrdinové i vyvrhelové. V případě proher jsou maskování muži zatracováni, v případě výher jsou vynášeni do nebes. Kdo letos září a stává se terčem obdivu?

Dostat se mezi tři tyče v NHL, to je kumšt, a když talentovaní brankáři dostanou svoji šanci se předvést,  jen ti nejlepší z nich si udrží stabilní formu a stanou se tak pilířem svých týmů. Zde je výčet těch nejlepších brankářů z nejlepší ligy světa, kteří odchytali letos alespoň 30 zápasů.

10 – Antti Niemi

finsko

Tým: San Jose Sharks
Věk: 30
Sv%: 91,3
GAA: 2,38

Člen finského olympijského týmu je jedničkou žraloků čtvrtou sezonu a drží si velké zápasové vytížení i vysoký herní standard. Doposud nastoupil už k 60 zápasům sezony, což z něj dělá jednoho z nejvytíženějších gólmanů NHL. Určitě ho mrzí fakt, že si nemohl zachytat na zmíněné olympiádě, jelikož byl označen dokonce až jako turnajová trojka za Raaskem a Kari Lehtonenem. Pokud přidáme fakt, že do Soči nebyli nominování další skvělí brankáři, jako Pekka Rinne (Nashville Predators), Niklas Backstrom (Minnesota Wild) či nově se probíjejí dvojice Karri Ramo (Calgary Flames) a Antti Raanta (Chicago Blackhawks) zjistíme důvod, proč se finská brankářská škola považuje za momentálně nejlepší na světě.

9 – Semyon Varlamov

vlajka ruska

Tým: Colorado Avalanche
Věk: 25
Sv%: 92,5
GAA: 2,48

Ruský brankář se letos rozhodně nenudí. Na začátku sezony dostali v Coloradu nového kouče, legendárního Patricka Roye, a je pochopitelné, že se tak brankářská jednička Lavin dostala ještě pod větší drobnohled. Navíc byl Semyon obžalován svojí ženou z domácího násilí. Údajně prý partnerku uhodil do obličeje, žena ránu neustála a dopadla pak špatně na kus nábytku a odnesla si větší odřeniny a otoky. Aféra však vyšuměla a Varlamov místo ve vězení tráví čas v bráně – a jde mu to tam tak dobře, že se Colorado po delší době podívá také do play-off.

8 – Marc-Andre Fleury

Kanada

Tým: Pittsburgh Penguins
Věk: 29
Sv%: 91,6
GAA: 2,36

Vyhrál Stanley Cup, má olympijské zlato, proto je s podivem, jak špatně snáší Marc-Andre Fleury zápasy v play-off. Tak špatně jako on chytal opravdu v posledních letech málokdo. Vypomáhat Tučňákům v brance musel český veterán Tomáš Vokoun, který letos neodchytal kvůli vážné nemoci ani jeden zápas. Vše teď leží tedy na již zkušeném Fleurym. Bude velmi zajímavé, jak si letos s play-off poradí, zda utne šance Crosbyho a spol. na Stanley Cup a nebo zazáří a pomůže v dlouhé cestě skrz play-off. Nutné je poznamenat, že strašák je hlavně právě v play-off, v základní části chytal Marc-Andre více než spolehlivě.

7 – Ryan Miller

USA

Tým: St. Louis Blues
Věk: 33
Sv%: 92,3
GAA: 2,54

Poslední den přestupů se v NHL vytradovalo více gólmanů, než kdokoliv očekával. Co se však očekávalo, byl odchod Ryana Miller z Buffala. Buffalo je letos možná nejzoufalejší klub z celé ligy a Millerovi pomalu došla trpělivost se špatnými výsledky svého týmu. Stejně jako třeba česká legenda Hašek se Miller po dlouhých (dvanácti) letech oddanosti klubu rozhodl jít bojovat o Stanley Cup do jiného, perspektivnějšího týmu. St. Louis letos předvádí opravdu kvalitní hokej a tato americká posila dělá z Blues jedny z favoritů zisku nejcennějšího poháru. Po skončení play-off budeme moudřejší, zda se ona výměna vyplatila, či ne.

6 – Carey Price

Kanada

Tým: Montral Canadiens
Věk: 26
Sv%: 92,5
GAA: 2,36

Především začátek sezony Careymu příliš nevycházel, poté se však dostal do takové formy, že se stal jedničkou olympijského výběru Kanady, vyhrál s ní v Soči a byl vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje. Takovýto výčet již něco znamená a stále mladý Kanaďan by jistě rád přidal i větší úspěch z play-off s Montrealem. Pokud si nalijeme čistého vína, musíme být ale trochu skeptičtí. Montreal momentálně na nejlepší příčky nemá a pokud to dotáhne daleko, bude to především díky týmové práci, dřině a hlavně díky brankáři, který, když mu všechno sedne, dokáže bránu dokonale zamknout.

5 – Jonathan Bernier

Kanada

Tým: Toronto Maple Leafs
Věk: 25
Sv%: 92,3
GAA: 2,69

Co tu dělá tenhle Jonatán? Nějaký opoždění aprílový žertík? Kdeže, Jonathan Bernier je největším brankářským překvapením této sezony. Zatímco vidíme další mladé talenty drát se na místa jedniček ve svých týmech, Bernierovi už se to povedlo. Toronto má již několik let problémy s brankáři a od výměny, kdy získalo z Los Angeles náhradníka Berniera, si asi neslibovali to, čeho se jim nakonec dostalo. Bernier při absenci dosavadní jedničky Reimera zářil a už ho do branky (krom pár zápasů na odpočinek) nepustil.

4 – Ben Bishop

USA

Tým: Tampy Bay Lightning
Věk: 27
Sv%: 92,7
GAA: 2,16

Když se tenhle dvoumetrový pořízek postaví nebo spíše přikrčí do brány, není zrovna jednoduché najít skulinu, kam trefit puk. Navíc tato výška Bishopovi neubírá ani na obratnosti, z čehož vzniká děsivá kombinace pro všechny útočníky. Do letošní sezony odchytal Bishop jen 45 zápasů, v letošní sezoně si jich naopak připsal už 60 a je základním kamenem Tampy, obzvlášť při neuspokojivých výkonech dvojky Lindbacka. Tým z Floridy je trochu překvapením a bude zajímavé sledovat, jak se netradiční tým z končin, kde led najdeme jen v koktejlech, popere s označením černého koně soutěže.

3 – Henrik Lundqvist

švédskoTým: New York Rangers
Věk: 32
Sv%: 91,9
GAA: 2,41

Přezdívka, která se opravdu zažila – King Henrik – mluví za vše. Kvalitní gólman, na kterého se můžete spolehnout jak mimo led, tak na kluzišti. Příkladný profesionál a celebrita z Manhattanu letos opět podává své stabilní výkon a pomohl tak Rangers k téměř jistému postupu do play-off. Zda tým z New Yorku dojde v pavouku dále, je otázkou, jelikož kromě Lundqvista nemá z individualit žádnou hvězdu a žádného top hráče. Zbývá tedy jen defenzivní, tvrdý styl, založený na kvalitním gólmanovi. Toho Rangers mají, takže by to zase mohlo fungovat…

2 – Jonathan Quick

USA

Tým: Los Angeles Kings
Věk: 28
Sv%: 91,5
GAA: 2,08

S tímhle jménem musíte mít rychlé reflexy, rychlé přemisťovaní, rychlý úsudek. Jonathan Quick tohle všechno má, a proto také získal v roce 2012 s Los Angeles Stanley Cup, a navíc byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem play-off a získal tak prestižní Conn Smythe Trophy. Loni i letos v průběhu sezon se potýkal se zraněními, ale když nastoupil k zápasu, byl opět Los Angeles oporou tak, jak ho známe. V Los Angeles ho nosí na rukou, přesto stále musí bojovat o místo jedničky. Dříve s Bernierem, který teď září v Torontu, teď pro změnu s mladíkem Martinem Jonesem, který byl mimo jiné vyhlášen nováčkem měsíce prosince. Vyzyvatelů je dost a velmi kvalitních, avšak jedničkou je stále Quick – a to svědčí o tom, že jednoduše patří k tomu nejlepšímu, co je vůbec možné v hokejových brankách vidět.

1 – Tuukka Rask

finsko

Tým: Boston Bruins
Věk: 27
Sv%: 93,1
GAA: 2,02

Wow! Tak přesně tohle slovo zní velmi často, když někdo vystřelí na branku Bostonu. Tuuka Rask totiž předvede něco fantastického a útočníkům zbudou pouze oči pro pláč. Zase. Rask se jednou nechal slyšet, že pokud puk vidí, chytí ho. Možná to zní sebevědomě, jenže tenhle Fin má pravdu. Rask se dá překonat hlavně tím, že mu budete blokovat výhled a pak se puk nějak šťastně odrazí za jeho záda. Jinak to prostě nejde. Letošní úspěšnost 93,1 % úspěšných zákroků hovoří za vše. Finská jednička, která se o výluce představila i v dresu Plzně, je momentálně nejlepším gólmanem světa a v Bostonu doufají, že toho domácí Bruins využijí a bude se po krátké pauze zase slavit s pohárem.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Miroslav Jirásek

Miroslav Jirásek

Sportovně založený student VŠE, který si rád hraje - jak s balonem, tak s počítači, tak s přítelkyní. Hltá každý zápas Arsenalu, kvůli kterému by zmeškal i vlastní pohřeb, rád čte, dívá se na anglické filmy, užívá volného času s kamarády. Má chuť se neustále něco užitečného dozvídat, kromě drbů, které považuje za největší zbytečnost na světě.

Zanechte komentář