CCF: Proč se každý den nepotěšit tím, že si oblečeme něco úžasného?

Krása a móda / 3.4.2014

Jak projekt Check Czech Fashion vznikl? Jaké jsou jeho největší úspěchy? A jak jsou na tom Češi s módou? Ptali jsme se týmu CCF!

Projekt Check Czech Fashion vznikl na podzim roku 2010 s prvotním cílem mapovat módu v českých ulicích. Po vzoru zahraničních blogů CCF tým začal fotit outfity lidí, které následně umísťoval na svůj street style blog. Za tři roky existence se však celý projekt posunul mnohem dál. CCF spolupracoval s několika fotografy, redaktory i módními návrháři.

Pokud se nemýlím, tak jádro Vašeho týmu tvoří především Aneta, Marieta a Bárb – jak jste se Vy tři daly dohromady a co bylo impulsem pro založení blogu?

A: S Mari se známe již od časů, kdy jediný kousek oblečení, který jsme nosily, byly plínky. Pocházíme ze stejného města a naši rodiče byli přátelé dávno před tím, než jsme my dvě přišly na svět. Zhruba po dvaceti letech odloučení, kdy jsme žily každá v jiném městě, jsme se sešly v Praze na studiích VŠE. Společné chvilky nad knihami vyústily až ve vznik CCF. Zhruba po roce fungování se k nám přidala Bárb, která projekt nakopla, předělala naše webové stránky, napsala o CCF vědeckou práci, zavedla přísná pravidla a jednoduše nás posunula o level výš.

Za tři roky se celý projekt poměrně rozrostl, kromě focení outfitů jste stihly uspořádat i tři přehlídky. Co bylo jejich hlavním cílem?

A: Cílem přehlídek bylo přitáhnout na jedno místo šikovné módní návrháře a veřejnost, kterou móda baví. Dostat tyto módní tvůrce do povědomí návštěvníků akce, do médií, uspořádat kvalitní akci, na kterou budeme všichni rádi vzpomínat.

Fashion Confession s návrhářkou Petrou Balvínovou. Zdroj: Archiv CCF

Fashion Confession s návrhářkou Petrou Balvínovou. Zdroj: Archiv CCF

Snažíte se podporovat začínající návrháře, například i novým pořadem Fashion Confession. Proč je podle Vás taková podpora pro českou scénu důležitá?

M: Lidé často neví, co za takovými kousky od návrhářů stojí. Každý z nich má svůj příběh, svou cestu, a to je to, co je odlišuje od běžných módních řetězců. Pro mladé lidi je samozřejmě většinou finančně nemožné naplnit svou skříň pouze kousky od návrhářů, ale o to více si pak váží toho, když si na nějaký takový „unikát“ našetří. Fashion Confession má být náhledem pod pokličku práce návrháře a osobnějším seznámením s jeho prací. Věřím, že po každém zhlédnutém dílu Fashion Confession někdo zatouží mít kvalitní šaty či kabát od návrháře jako highlight svého šatníku.

Velmi populární je také Váš pořad „Otevíráme vaše skříně“, kde čtenářům nabídnete možnost nakouknout do šatníků známých osobností naší módní scény. Slouží tedy focení street style a uskutečňování podobných projektů především k inspiraci v oblasti módy pro Vaše čtenáře?

B: Seriál „Otevíráme vaše skříně“ neslouží pouze jako módní inspirace pro naše čtenáře, ačkoliv je to jistě jeden z jeho nezanedbatelných benefitů. Naší vizí bylo přiblížení různých stylů našemu čtenáři. Chceme ukázat, že není in jen jeden jediný módní styl. Že není jedno dobře a ostatní úplně špatně. Tímto heslem jsem se já sama řídila už od studií na střední škole. Přestože mi nebyl blízký třeba skate styl, dokázala jsem ho ocenit na kamarádce, které prostě padl jako hrnec na…:) A myslím, že se nám to zatím vede celkem dobře.

 I když něco není mým šálkem čaje, hledám na tom to, co dělá tento styl jedinečným a osobitým. A to ocením.

A buďme upřímní – lidé velmi rádi šmírují. A „Skříně“, jak projektu v CCF říkáme, jsou na to prostě perfektní! S novým rokem navíc přicházíme s novým prvkem – kromě daleko rozsáhlejší galerie obsahuje každý díl i krátké outfitové video, za kterým stojí talentovaný Lubomír Krupka a já za jeho zády. Tím dostává seriál nový rozměr.

Celý tým CCF i s fotografem. Zdroj: Archiv CCF

Celý tým CCF i s fotografem. Zdroj: Archiv CCF

Jak jsou na tom Češi s oblékáním? Skutečně je to tak špatné, jak občas slýcháme?

B: Upřímně – ano. Ale ono je to špatné všude. I v Paříži můžete potkat absolutně nevkusně a nelichotivě oblečené lidi – stejně tak jako u nás. Za těch několik let, co sleduji českou i zahraniční módu, jsem přišla na dva hlavní poznatky:

  • Lidi bychom měli posuzovat podle toho, na jaké jsou události. Potkáte paní v tramvaji s třemi taškami v obyčejných jeanách a mikině? Třeba je tahle paní zrovna nemocná nebo se jí přihodilo něco nemilého a prostě neměla náladu na to vyrazit do obyčejného obchoďáku jako na molo. Takové lidi bychom neměli soudit. A neměli bychom se jim smát. Potkáte ale stejnou paní ve stejném oblečení třeba v restauraci nebo v divadle? Pak už je něco špatně a měla by se nad ní rozsvítit varovná kontrolka.
  • Přijde mi, že v Čechách si široká veřejnost vždycky vybere ty nejhorší trendy, které módní řetězce nabízejí. Třeba volné topy bez rukávů s flitrovanou části přes prsa. Přezdobené jeany. Legíny místo kalhot. Jeanová saka. Neonové všechno. Také neumí příliš kombinovat. Mám pocit, že heslo „čím více, tím lépe“ se u nás zaběhlo ve všech disciplínách. Pořád se u nás drží trend „ukaž značku za každou cenu“. Uvést do praxe rčení „v jednoduchosti je krása“ je zatím nadlidský úkol.

Co byste doporučily ženě, která by se chtěla hezky oblékat, ale neví jak na to? Kde by měla začít?

M: Vytřídit šatník a zbavit se nekompromisně kousků, které si na sebe nevzala víc než rok. Vyvarovat se oblečení „na procházku se psem dobrý“. Ujasnit si, jakou opravdu nosí velikost a neslibovat sama sobě, že za půl roku „to už opravdu bude Sko“. A pak si našetřit na univerzální, ale kvalitní kusy oblečení v použitelných klasických barvách, které pak může hravě doplňovat něčím specifickým a originálním.

B: Souhlasím s Mari. Mimo jiné by ale rozhodně měla začít sledovat zahraniční street style blogy jako http://le-21eme.com/, http://www.garancedore.fr/en/ či http://www.thesartorialist.com/ a mimo jiné i CCF. Módu zde uvidí na reálných ženách a mnohdy i ze všech možných úhlů. Může se tak přiučit, co pro ni bude také fungovat a co ne.

CCF nesmí chybět na žádné akci! Zdroj: Archiv CCF

CCF nesmí chybět na žádné akci! Zdroj: Archiv CCF

Vaše motto „With heart and passion“ celkem jasně vystihuje Váš až citový vztah k módě. Co pro Vás všechno znamená a proč je podle Vás tak důležitá?

M: Móda je zcela unikátní možnost jak podtrhnout svou přirozenou krásu a navenek projevit svou osobnost. Je to druh komunikace s okolím a ovlivňuje nás více, než si možná občas dokážeme připustit. Kdo říká, že mu nezáleží na tom, co má na sobě, si sám sebe dostatečně neváží. Proto je třeba brát módu „with heart and passion“.

B: Protože je spoustu vážných věcí, ale móda – ta je přece krásná, marnivá a hravá. Tak proč se každý den nepotěšit tím, že si na sebe oblečeme něco úžasného?

A otázka na závěr – jaký je Váš nejoblíbenější kousek ve Vašem šatníku?

A: Krátkodobě vždy ten poslední, který si koupím a ze kterého mám přirozeně největší radost. Dlouhodobě moje Balenciaga a kožený křivák ze Zary.

M: Asi nikdy se nevzdám pouzdrových sukní do pasu a mého univerzálního skvěle padnoucího černého kabátu, který nosím už asi šestou sezónu, ale stejně mi jej každý rok někdo pochválí a ptá se, zda je nový.

B: U mě to bude také černý kabát! A rozhodně latexová bílá áčková sukně. A do třetice všeho dobrého vyberu třeba mikinu v zebřím potisku.

Zaujal vás projekt Check Czech Fashion? Tak rozhodně nezapomeňte mrknout na oficiální stránky zde.

Zdroj perexové fotografie: Archiv CCF

Aneta Kuchařová

Aneta Kuchařová

Milovnice módy, kavárenský povaleč, studentka práv, nadšená cestovatelka, nenapravitelný labužník, obdivovatelka krásy všeho druhu a věčná naivka...

Zanechte komentář