Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu?

V obraze / 12.4.2014

Michal Petrov přišel se skvělou knihou, která připomíná, co patřilo do domácností našich rodičů. Schválně kolik věcí byste našli doma i vy.

Obálka knihy

Obálka knihy

Kniha Retro ČS je jedním slovem úžasná. Už odmala si ráda s rodiči povídám o Tuzexu, frontách na ovoce a vánočních dárcích, které dostávali všichni stejné. Prohlížíme si fotky, z krabic vyndáváme umělá jablka a plechové krabičky od čajů a bonbonů. Proto když se mi dostala do rukou tahle kniha, věděla jsem, že nejlepší bude si ji prohlédnout právě s nimi.

A s každou stránkou se ozývalo maminčino nadšené:  „Jé, tenhle obal na mléko si pamatuji, tyhle bonbony byly dobré a šuměnky! Ty jsem milovala.“ A to jsme byli teprve u jídla. Kromě toho totiž v knize najdete i tabákové výrobky,  hračky a něco málo z kosmetiky a cestování.

Kniha zaujme především obrazovým doprovodem

Ilustrace tvoří především dobové reklamní fotografie, často s velice poutavým sloganem, a jednotlivé kapitoly oddělují celostránkové ilustrace připomínající retro tapety. Většinu z nich jsem si představovala, jak by nádherně jednou vypadaly v mém obýváku.

Předěly kapitol jsou pěkným doplněním knihy.

Předěly kapitol jsou pěkným doplněním knihy.

Kromě toho, že kniha je ideálním dárkem pro vaše rodiče či prarodiče, kteří tak zavzpomínají na socialistický konzum, se v ní i dočtete tolik zajímavostí, že vám vystačí na několik večerů. Autor Michal Petrov shromáždil spoustu informací o potravinách i ostatním spotřebním zboží.

A chcete-li si knihu schovat i pro vaše děti, nezapomeňte album na konci knihy, které láká k prohledání šuplíků a sestavení vlastních vzpomínek.

Michal Petrov se narodil v roce 1965 v Praze a po vystudování VŠE (1989) pracoval v zahraniční rubrice Československé televize. V 90. letech zažíval jako zpravodaj v Německu přeměnu střední a východní Evropy a po návratu do Čech se rozhodl splnit si svůj sen – zmapovat československý socialistický konzum. Povedlo se mu to nejprve na obrazovkách prostřednictvím magazínu Retro, který vysílá Česká televize už od roku 2008, a v loňském roce i knižně.

Pramen zdraví z Posázaví

V žádném z českých měst dnes nenarazí člověk na mlékárnu. Teď je řeč o obchodech, ne o továrnách na zpracování mléka. Až do roku 1989 patřily k „základnímu vybavení“ prodejní sítě a jejich obvykle bleděmodro-bílé vývěsní štíty byly součástí obrazu takřka všech náměstí.

Petrov, M.: Retro ČS. Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu, Brno: Jota, 2013, str. 10

Začátek kapitoly o mléku mi hned připomněl, jak maminka mluví o tom, že něco koupila „dole na náměstí v mlékárně“ a my se rozčilujeme, že to žádná mlékárna už dvacet pět let není. A takových úsměvných (někdy i hořce) historek se mi vybavovalo se čtením knihy stále více.

Kromě tradičních českých potraviny najdete v knize i nabídku Tuzexů. Str. 58

Kromě tradičních českých potraviny najdete v knize i nabídku Tuzexů. Str. 58

Jako editorku sekce Na talíři mě samozřejmě kapitoly o jídle zajímaly nejvíce. Vždycky jsem si myslela, že sice nebyl žádný valný výběr potravin, ale zato jsem měla pocit, že byly celkem kvalitní.  No vždycky tomu tak nebylo, ale přece jen některé továrny se pyšní svou kvalitou výroby dodnes. Chcete vědět, jestli se snižoval obsah masa ve výrobcích nebo jak kvalitní byla za socialismu čokoláda?

Reklama na kosmetiku rozhodně nebyla cílena jen na ženy. Str. 150

Reklama na kosmetiku rozhodně nebyla cílena jen na ženy. Str. 150

Vždy a v každém čase slouží vaší kráse

Rozhodně se ale nebudete nudit ani v kapitole o kráse, která je zaměřená na kosmetické výrobky. V zajímavém úvodu se dozvíte, jak a kdy se podařilo skloubit půvab krásné ženy a dělnice jakožto ideálu socialistického Československa. Nemyslete si ale, že je tato kapitola jen o ženách, i když tedy výrobky pro ně jsou v převaze, najdete tu i deodoranty či kolínské pro muže.

Stavebnice, která je snad stále v každé domácnosti. Str. 192

Stavebnice, která je snad stále v každé domácnosti. Str. 192

Igráček a nebo Merkur?

A nakonec si zavzpomínáte i vy. Já se v kapitole o hračkách vrátila do dětství a dělala ách stejně jako maminka nad potravinami. I když jsem do školky chodila v počátcích 90. let, stejně si pamatuji, jak jsme si hráli s plyšáky, jídelními servisy, kočárky a stavebnicemi, jako jsou na obrázcích v knize. A kdo by neměl doma panáčky „igráčky“ nebo parníky do vany? A zdali pak vydrží ty hračky z Číny taky takhle dlouho?

Autor: Michal Petrov

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2013

Ať už tedy zrovna přemýšlíte nad vhodným dárkem, nebo si jen chcete přečíst více informací z doby, kdy všechno bylo domácí a přitom to neznamenalo dostatek ve všech domácnostech, pak vás kniha Retro ČS s podtitulem Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu uchvátí stejně jako mě.

Zdroj fotografií: Alice Pazderová, Generace 21 z knihy Retro ČS Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu, vydané nakladatelstvím Jota v Brně roku 2013

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář