100 nejlepších věcí, které nám dalo HIMYM

Film / 31.3.2014

1. dubna ve dvě hodiny ráno našeho času začíná poslední dvojepizoda legendárního seriálu How I Met Your Mother s příznačným názvem Last Forever.

Po 208 epizodách, 9 sériích a necelých 9 letech na televizních obrazovkách přichází čas rozloučit se s Tedem, Marshallem, Lily, Robin, Barneym a jejich úžasně šíleným životem v New Yorku – a přitom si pomalu začít hledat nový seriál, který by alespoň částečně vyplnil prázdnotu v našich úterních ránech a srdcích.

Dříve než se ale pustíme do sborového pláče nad ztrátou oblíbeného seriálu a následného nostalgického maratonu první série, připomeňme si některé zásadní okamžiky, nejdůležitější vedlejší postavy a nejlegen-wait for it-dárnější hlášky. (To byla první.)

Nejlegendárnější věci

 1. Ananas – Ted se po jednom dosti vydařeném večeru probudil a našel ve své posteli cizí dívku a na stolku cizí ananas. A ačkoli býval Ted v dětství „tak trochu detektiv“, na kloub ananasové záhady nikdy nepřišel.
 2. Přezdívky – Kdo by mohl zapomenout na dobu, kdy kvůli chybě baristky všichni říkali Barneymu Swarley, nebo kdy na vysoké škole neznámý hrdina (byl to Ted) pod tajemnou přezdívkou Doctor X (byl to Ted) burcoval ostatní studenty k protestům proti jídlu v jídelně (byl to Ted a bylo to pěkně trapný).
 3. Červené kovbojské boty – Tedův oblíbený módní doplněk. Jediný, kdo si kdy myslel, že Tedovi seknou, byl Ted a jedna náhodná gay dvojice.
 4. Tantrum – Energetický nápoj, později zakázaný v několika státech, který Marshall a Ted popíjeli před svými roadtripy.
 5. Telepatické konverzace
 6. Modrý lesní roh – Dekorace vyvěšená v restauraci Carmichaels, kam šel Ted s Robin na první rande. Ted později pro Robin lesní roh ukradl, vrátil a ukradl znovu. Když vidíme modrý lesní roh naposledy, je řetězy přidělaný ke zdi v Carmichaels.
 7. Tradiční sedmipatrový salát rodiny Eriksonových – Slavnostní jídlo rodiny Eriksonových podávané na Díkůvzdání. Tvořilo ho 7 vrstev majonézy a všemožných nezdravých pochutin (gumových medvídků, chipsů, slaniny…).
 8. Magické triky
 9. Lily a její bisexualita – Lily vždy byla tak trochu sexuálně přitahována k Robin. A často se o tom i nahlas zmiňovala. Ale bylo to hloupé. Prostě hloupé. Tak hloupé…
 10. Bar Puzzles – Bar, který spolu na jednu noc otevřeli Barney a Ted. Barney ho pojmenoval Hádanka, protože chtěl, aby lidé přemýšleli, proč se bar jmenuje Hádanka. Ledaže to je právě ta hádanka…
 11. Laser Tag
 12. Marshallovo Fierro – Staré Marshallovo auto. Marshall a Ted v něm vyráželi na své výroční roadtripy a Barney se v něm naučil řídit. V přehrávači je už několik let zaseklá páska, a proto dokola hraje jediná píseň – I Wanna Be (500 miles) od The Proclaimers.
 13. The Slap Bet – Marshall a Barney se vsadili o to, co je pravý důvod Robinina strachu z obchodních domů. Ani jeden sázku nevyhrál, ale jelikož Barney předčasně vlepil facku Marshallovi, dostal Marshall pět facek, které může Barneymu vlepit kdykoli v budoucnosti. Nakonec byl počet facek rozšířen na finálních osm.
 14. Barneyho příručky – V průběhu let bylo představeno několik Barneyho příruček (později vydaných i knižně), k těm nejznámějším a nejvíce samotným Barneym citovaným bude ale vždy patřit The PlaybookThe Bro Code. Do první ze zmiňovaných si Barney zapisoval převleky/postavy/triky, které vyzkoušel na ženách ve snaze dostat je do postele (př. „On/Ona už nepřijde“, „Potápěč“, „Můj penis umí plnit přání“, „SNASA“, „Cestovatel v čase“ či „Ted Mosby“). Druhá kniha shrnovala pravidla, kterými by se měl každý chlap řídit. (Ve zkratce to, že kámoši mají vždy přednost před buchtama.)
 15. Životní lekce – HIMYM nám za 9 let dalo i několik cenných rad do života. Jako například: nic dobrého se neděje po druhé hodině ranní; neodkládejte radost; zázraky se dějí; některé vztahy mají expirační dobu; dobří přátelé se poznají tak, že si je můžeš představit, jak s tebou ve stáří sedí na verandě; věci se dějí z nějakého důvodu.
 16. SVEN – Švédská skupina architektů Svena Jorgensena, Svena Pilsena a Svena Johannsena. Úhlavní nepřátelé Teda, kterého nejednou připravili o zakázku, ačkoli jejich výtvorem, jak se zdálo, byla ocelová konstrukce ve tvaru tyrannosaura rexe plivajícího oheň.
 17. Vtípky o Kanadě
 18. Odpočítávání – V epizodě s názvem Bad News (Špatné zprávy) si mohli ti pozornější z nás všimnout čísel na různých místech v pozadí. Šlo o starou metodu odpočítávání k nečekanému vyvrcholení epizody. V tomto případě jsme se dozvěděli, že Marshallův otec dostal infarkt a nepřežil.
 19. Interventions – Tzv. zákroky, které gang prováděl vždy, když se někdo z nich chystal udělat špatné životní rozhodnutí nebo se stal na něčem závislým.
 20. Barneyho japonské hazardní hry, kterým nikdo nerozumí
 21. Salutování – Soukromý vtípek Teda a Robin. Vždy, když slyší názvy různých vojenských hodností, ironicky zasalutují.
 22. Původní trilogie Hvězdných válek – Tradice, kterou začali Marshall s Tedem na vysoké. Každé tři roky pravidelně sledovali původní trilogii Hvězdných válek (jinak by zlo zvítězilo) a plánovali, jak ideálně budou vypadat jejich životy za tři roky.
 23. Marshpillow – Velký polštář, který Lily navlékala do Marshallova oblečení, když její miláček nebyl doma.
 24. High Five – V seriálu se plácalo ze spousty důvodů – protože Lily a Marshall jsou nejlepší pár, protože Barney ulovil další holku, protože je Barney skvělý… Kromě oslavných plácnutí ale vzniklo i tzv. solemn low five (slavnostní nízké plácnutí), které sloužilo ke kondolenci nebo vyjádření lítosti.
 25. Barneyho Get Psyched Mix – Barneyho mix písní, které dokáží zaručeně dostat do nálady.
 26. Lilyin vražedný pohled – Pohled, který Lily věnovala lidem, které doopravdy nenáviděla – jako například svému otci, čínskému prodavači v obchodě nebo Tedově přítelkyni, která Lily popletla nápis na narozeninovém dortu.
 27. Tedův nejlepší kamarád – Ted vždy tvrdil, že Marshall je jeho nejlepším přítelem, k čemuž měl Barney vždy připomínky. Tento vtípek se objevoval neustále, například když Ted z pomsty napsal dívce, za kterou se vydávali Marshall s Barneym, že někdy mívá gay sny o svém nejlepším kamarádovi, nebo když Barney vyslal Teda do baru, kde měl sbalit dívku na to, že zítra jde darovat ledvinu svému nejlepšímu kamarádovi – „Barneymu, ne Marshallovi, protože Marshall je trapnej“.
 28. Barneyho práce – Please…
 29. The Naked Man – Naháč je trik, který má přimět toho člověka, na kterého Naháče směřujete, k tomu, aby se s vámi vyspal. Tímto trikem se podařilo jistému Mitchovi sbalit Robin. Když o úspěchu Naháče slyšel Barney, rozhodl se ho vyzkoušet. Vyjde ale jen ve dvou ze tří případů.
 30. The „But Um“ Drinking Game – Pijácká hra založená na slovní vatě, kterou Robin nevědomky vkládá do většiny svých televizních projevů. Nejoblíbenější hra univerzitních studentů.
 31. Pořad Space Teens – Kanadský dětský pořad, ve kterém vystupovala Robin Sparkles a její v té době nejlepší kamarádka Jessica Glitter. Vyprávěl o dvou náctiletých dívkách, které ve vesmíru řešily zločiny pomocí matematických úkonů. A také v mnohém připomínal porno.
 32. The Cockamouse – Švábomyš, napůl šváb a napůl myš, bylo stvoření, které se jednoho dne objevilo v bytě Teda a Marshalla. Když se Marshallovi podařilo vyhodit švábomyš z okna, objevil, že dokáže také létat.
 33.  „Jíst sendvič“ – Metafora pro kouření marihuany.
 34. The Naked Lady Noise – Název pro chechtavý zvuk, který Ted vydával, když viděl (nebo si alespoň myslel, že vidí) nahou ženu.
 35. Marshgammon – Marshallova stolní hra s neskutečně komplikovanými pravidly, která ve skutečnosti sloužila jako záminka pro to, aby mohli s Lily vyzpovídat Tedovu novou přítelkyni Victorii.
 36. Kravata s kachničkami – Marshallova kravata, kterou po prohrané sázce musí po celý jeden rok nosit Barney.
 37. TurTurkeykey – Tedův kulinářský vynález, krocan nadívaný menším krocanem. Velká lahůdka, která nikomu následující Díkuvzdání nechyběla.
 38. tedmosbyisajerk.com – Ted Mosby je hňup tečka com je webová stránka založená jednou z Barneyho zhrzených milenek, které řekl, že se jmenuje Ted Mosby.
V sérii se objevilo mnoho legendárních předmětů, vybavíte si historku ke každému z nich?

V sérii se objevilo mnoho legendárních předmětů, vybavíte si historku ke každému z nich?

Nejlegendárnější hlášky

 1. You Son of a… – Lilyina oblíbená nadávka, která se postupem let objevila i v několika mládeži přístupnějších modifikacích.
 2. Nobody asked you Patrice (Nikdo se tě neptal, Patrice) – Jediná reakce Robin na v podstatě cokoliv, co její kolegyně Patrice řekne nebo udělá.
 3. Suit up (Nahoď oblek) – Barneyho fráze odkazující na jeho tvrzení, že nošení obleků je hlavním krokem k tomu, abys sbalil nějakou ženu.
 4. Have you met Ted/Marshall/Barney/me? (Už jste se poznali s Tedem/Marshallem/Barneym/mnou?) – Nejúčinnější metoda, jak někoho dohodit svému kamarádovi – nebo sobě.
 5. Lawyered (Přeprávničen) – Marshallovo vítězné zvolání poté, co někoho utluče argumenty.
 6. Please don’t (Prosím ne) – Jedna z Tedových nejčastějších reakcí na věci, co se kolem něj dějí – jako když si třeba Lily a Marshall dělají sexuální návrhy… anebo ty návrhy už vykonávají.
 7. Andiamo fratello, non Mastroianni tutti i funyuns (No tak, kámo, nejez mi moje cibulové křupky.) – Jediná italská věta, kterou Marshall umí.
 8. Thank you, Linus (Díky, Linusi) – Lilyino poděkování za pravidelnou a včasnou donášku drinků.
Nic nám nesluší tolik jako oblek...

Nic nám nesluší tolik jako oblek…

Nejlegendárnější hudební čísla

 1. Úvodní píseň v podání gangu
 2. You Just Got Slapped Song (Právě jsi dostal nafackováno) – Píseň složená Marshallem k naplánovanému udělení facky.
 3. Nothing Suits Me Like A Suit (Nic mi nesedí jako oblek) – Oslavná píseň na to, jak jsou obleky lepší než holky.
 4. Marshall vs. The Machines (Marshall versus stroje) – Píseň, kterou si Marshall zpívá, když má pocit, že ho jeho tělo zrazuje a potřebuje si dokázat, že je lepší než stroje (auta, autobusy, vlaky). Většinou následuje výrok „I can walk that far.“ („To dokážu ujít.“)
 5. Let’s Go To the Mall (Pojďme do obchoďáku) – První hit teenagerovské kanadské popové senzace Robin Sparkles.
 6. Barneyho předělávka dětských písní
 7. Píseň pro Lily na dobrou noc
 8. Ukolébavka pro Marvina
 9. Best Night Ever (Nejlepší večer ze všech) – Jedna z Marshallových video prezentací, které entuziasticky rozesílal všem kamarádům a kolegům z práce v emailu. Další známé video prezentace: Jak si Marshall objednal čínské jídlo a pokecal gauč, Jak Marshall hlídal kočku své tchyně a Jak pro kočku své tchyně pořádali pohřeb.
 10. Barneyho úžasné CV
 11. Sandcastles in the Sand (Hrady z písku v písku) – Druhý singl Robin Sparkles, v němž hostuje i její velká láska Simon.
 12. Stand By Me – Barneyho bratr James a jeho nově nalezený otec si u piana dopřávají chvíle kvalitní rodinné pohody. Tak trochu.
 13. Píseň budoucích já Teda a Barneyho
 14. Barneyho předělávka vánočních koled
 15. Matčino La Vie en Rose
 16. Bang Bang SongPíseň o tom, jak Barney spí se spoustou žen.
 17. Marshallova píseň o studování práva
 18. Classic SchmosbyRemix ubrečených svatebních proslovů Teda Mosbyho, sestříhaných jeho kamarádem ze střední Punchym.
 19. Murder on the Murder Train (Vražda ve vražedném vlaku) – Velký hit skupiny Simona, bývalého přítele Robin, který hraje v pozadí jedné roztomilé reportáže o pejscích z útulku.
 20. Barneyho úvodní titulky – Pozměněné úvodní titulky z epizody, v níž se Barney prohlásí za šéfa gangu.
 21. Shame On You (Hanba vám)- Píseň, kterou podle Barneyho a Robin zpívali na večírkové plavbě, poté co spolu podvedli své tehdejší partnery.
 22. Barneyho zvoněníVyzvánění mobilu, na který Barneymu volají dívky, když s ním chtějí mít sex.
Ted má často hlavu v oblacích.

Ted má často hlavu v oblacích.

Nejlegendárnější vedlejší postavy

 1. Ranjit – Původně taxikář, později řidič limuzíny a neodmyslitelná součást gangu, která se vždy objeví při důležitých okamžicích.
 2. Carl – Barman v baru u McLarenů. V pilotní epizodě chodil s Libanonkou a Barneyho to hrozně štvalo. To je asi tak vše, co o něm víme.
 3. Scooter – Lilyin přítel ze střední školy, který o ni i po mnoha letech (svým způsobem) bojuje.
 4. Sandy Rivers – Robinin kolega z Metro News One a další z Tedových úhlavních nepřátel. Mezi jeho zájmy patří sexuální harašení na pracovišti… a to bude tak asi všechno.
 5. Doppelgangeři – Dvojníci gangu, které se jim všechny podařilo postupně v průběhu jejich společného života v New Yorku potkat – kníratý Marshall z reklam na autobusech, striptérka Lily, lesbička Robin, mexický zápasník Ted a doktor testující plodnost Barney.
 6. Bla Bla (ale prosím, říkejte jí klidně jen Bla) – Tedova bývalá přítelkyně, která vyráběla kabelky a věřila, že její jméno bude jednou známé po celém světě. Asi nebylo, protože si její jméno budoucí Ted zaboha nemohl vybavit. Tedy až do 9. série, kdy jsme zjistili, že její jméno je Carol.
 7. The Slutty Pumpkin (Nestydatá dýně) – Dívka z jedné halloweenské oslavy, která Teda zaujala svým kostýmem nestydaté dýně. Ted ale ztratil její číslo, a tak ji každý rok na té samé oslavě hledal.
 8. Becky – Robinina spolumoderátorka z pořadu Come on, Get Up New York! Nejznámější se stala tím, že jistou chvíli chodila s Tedem a natočila reklamu.
 9. Steve „The Blitz“ Henry – Spolužák Marshalla a Teda z vysoké, kterému se přezdívalo Blitz, protože kdykoli odešel z místnosti, začaly se dít úžasné věci.
 10. Ted Mosby – Ne ten Ted Mosby, ale Ted Mosby, pornohvězda. Pravým jménem Steve Biel, o několik let mladší kluk z Tedovy základní školy. Poté, co ho Ted zachránil před staršími kluky, se Steve zařekl, že pokud se někdy stane slavným, bude vystupovat pod jménem Ted Mosby, aby se mu odvděčil.
 11. Curtis – Recepční hotelu Farhampton Inn, kterému je hrozně líto, že je Ted svobodný.
 12. The Captain (Kapitán) – George Van Smoot, bývalý manžel bývalé přítelkyně Teda. Je to milý, častokrát ale docela děsivý chlapík, který má opravdu velmi rád lodě.
Herci se od počátků seriálu dost změnili.

Herci se od počátku seriálu dost změnili.

Nejlegendárnější okamžiky

 1. Když Barney zažil nejdelší sekundu svého života.
 2. Když Lily odjela do San Francisca.
 3. Když Barney zapomněl na to, že říjen má 31 dní.
 4. Když Teda zbila koza se jménem Missy.
 5. Když si Barney a Robin ukradli příběh, jak se poznal Marshall s Lily.
 6. Když si Marshall s Lily ukradli na oplátku příběh, jak se poznal Barney s Robin.
 7. Když v jistém okamžiku Tedova dětství byl jeho nejlepším kamarádem balonek.
 8. Když se gang rozhodl na Halloween jít jako Breakfast Club, ale všichni přišli oblečení jako John Bender.
 9. Když byl Barney Patrickem Swayzem v Hříšném tanci.
 10. Když šel Ted se Stellou na tříminutové rande.
 11. Když jsme zjistili, že Barney je z jedné čtvrtiny Kanaďan.
 12. Když Ted řekl Robin, že je důvod, proč je její jméno Robin, a ne Batman.
 13. Když se Marshallovi vysypaly Skittles.
 14. Když si Barney myslel, že je jeho otec Bob Barker.
 15. Když si Ted obarvil vlasy na blond.
 16. Když Barney řekl Tedovi (a pak na něj zařval), že je jejich přátelství u konce, protože se rozešel s pornohvězdou.
 17. Když byla Robin (a Ted) jednou z Woo-Girls.
 18. Když Ted na své první přednášce zapomněl, jak se píše slovo „profesor“.
 19. Když se Marshall a Ted zhulili a místo fronty na nachos stáli frontu na dámské záchody.
 20. Když Ted poznal matku.

Zdroj všech fotografií: cbs.com

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář