Kdo bude další Harry Potter?

Film Literatura / 7.4.2014

Jaké zfilmované knižní příběhy se derou na místo slavné ságy o obrýleném kouzelníkovi? 

Možná se to nezdá, ale od premiéry posledního dílu série o  Harrym Potterovi uplynuly už 4 roky. Zarytí fanoušci na své kouzelnické oblíbence nezapomínají a připomínají si je opětovným čtením knih, své naděje upínají i k připravovanému spin-offu o Mloku Scamanderovi. Ve světě se však na jeho místo derou i jiná zfilmovaná díla. Uvést si jich můžeme hned několik.

Olymp že sídlí na Empire State Building? A Mínotaurus existuje?!

Prvním adeptem, který by mohl zaujmout místo pozlacené slávou, je Percy Jackson. Knižní předlohu napsal Rick Riordan – z jeho hlavy pochází nápad vzkřísit starověkou řeckou mytologii a zasadit ji do novodobého amerického New Yorku. Někdo to považuje za znesvěcení řecké kultury, jiní však uvítají svěží závan originality. Kniha si svým nenáročným a vtipným jazykem okamžitě získala miliony fanoušků po celém světě, a tak není divu, že se režisér Chris Columbus chopil této příležitosti a zfilmoval první díl s názvem Zloděj blesku. V srpnu 2013 měl v ČR premiéru druhý díl s názvem Moře nestvůr, který režíroval Thor Freudenthal. Ani jeden z nich se nestal filmovým trhákem, ale získal si fanoušky a už se připravuje pokračování s přízviskem Prokletí titánů, které spatří světlo světa v roce 2015.

Pětice hrdinů čelí kyklopovi Polyfémovi. Zdoj: CinemArt

Pětice hrdinů čelí kyklopovi Polyfémovi. Zdoj: CinemArt

Tajemná země Edéfie? Pojďte ji navštívit spolu s Oksou

„Nový Harry Potter“ nazývají i Oksu Pollockovou, hrdinku stejnojmenné knihy. Autorky Anne PlichotaCendrine Wolf jsou původem z Francie, jejich Oksa se však z Paříže přestěhuje do Londýna a zde ji čekají nevídané věci. Po tom, co se jí na břiše objeví záhadné znamení, zjistí, že její rodina není tak úplně obyčejná – její babička je bývalou královnou Edéfie a objevení znamení předpovídá, že Oksa se má stát následnicí trůnu. Vzápětí získává speciální schopnosti, poznává další ztracené obyvatele Edéfie i podivuhodná zvířata z ní pocházející.

V současnosti je ve Francii a dalších zemích vydáno 6 knih, v ČR zatím 3, i přesto však po celém světě vyvolaly rozruch. Chystá se i filmové zpracování, filmová práva odkoupila společnost, která se podílela například na filmu Stmívání nebo Underworld 3. Na to, zda se tato série opravdu stane oblíbenou tak jako Harry Potter, si budeme muset ještě chvíli počkat.

Nesmrtelné cestování časem, tentokrát s Gwendolyn

Třetí knihou, která má nakročeno k úspěchu, je Rudá jako rubín. Tématika cestování časem láká čtenáře už odnepaměti. Hlavní hrdinka Gwendolyn se po zjištění, že má gen cestování časem, ocitá ve víru podivných událostí, se kterými se musí vypořádat. Trilogie pojmenovaná podle diamantů rubín, safír a smaragd se dočkala svého filmové zpracování v Německu. První díl Rubínově červená byl promítán jen v rámci filmového festivalu a u velké části fanoušků nesplnil očekávání, protože si tvůrci vesele kombinovali děj z první i druhé knihy. Těžko říct, co se tedy objeví ve druhém díle, který se právě natáčí – nejspíš si budeme muset počkat, a kdoví, třeba nás to překvapí.

Nechť vás provází štěstěna

Filmová adaptace Hunger Games je v dnešním světě velice oblíbenou. Hlavní hrdinka Katniss je nucena soutěžit v Hladových hrách, aby zachránila svou sestru, která byla vylosována. Komerční televizní soutěž není tak neškodná, jak by se mohlo zdát – Katniss brzy musí bojovat o holý život, svůj i své rodiny. Trilogie Hunger Games uchvátila spoustu čtenářů, a proto není divu, že i filmová zpracování mají spoustu fanoušků. Ti nyní napjatě čekají na poslední díl ságy, který po vzoru Harryho PotteraHobita bude rozdělen na dvě části – první nás čeká v tomto roce, druhá pak v roce dalším. O tom, zda má rozdělení nějaké opodstatnění nebo jde jen o tah tvůrců k získání více peněz, by se dalo diskutovat. Osloví poslední díl i diváky, kteří knihu nečetli, nebo se do paměti zaryje jen skalním fanouškům?

Hladové hry jsou bojem o přežití. Zdroj: H. C. E.

Hladové hry jsou bojem o přežití. Zdroj: H. C. E.

Čarodějnice, upíři, andělé či víly? Račte si vybrat

Nástroje smrti kombinují všechny možné nadpřirozené bytosti. Upíři jsou tady opravdu zlí a netřpytí se, zombie jsou postrachem všech lidí. Existuje tajná společnost, která si říká Lovci stínů – má za úkol chránit lidský svět před nadpřirozenem. Sami lovci jsou potomci lidí a andělů, nemůže je proto vidět každý. Hlavní hrdinka Clary je doslova vržena do tohoto prapodivného světa po tom, co byla unesena její matka. Dozvídá se, že její matka i ona jsou Lovkyně a od té chvíle je její život vzhůru nohama. První díl s názvem Město z kostí byl natočen v roce 2013 pod taktovkou režiséra Haralda Zwalta, kterého můžeme znát například jako režiséra snímku Karate Kid. Po úspěchu prvního filmu se točí i druhý díl – zda se však natočí všech 6 knižních pokračování, můžeme jen hádat. A zda budou mít úspěch? To je taktéž ve hvězdách.

Na skok do budoucnosti

Poslední ságou, kterou vám představíme, je Divergence. V České republice už byly publikovány dva ze tří knižních dílů, třetí by měl vyjít co nevidět. Ve světě se zatím už těší z prvního filmu režírovaném Neilem Burgerem, ve kterém si mimo jiné zahrála i Kate Winslet, Ray Stevenson nebo Miles Teller. Ať už jsou tito herci mezi vašimi oblíbenými nebo ne, můžete se přichystat na premiéru v ČR – 1. 5. 2014. A o čem že tento příběh pojednává? Hlavní hrdinka Beatrice žije ve futuristickém Chicagu. Společnost není pospolitá, ale rozdělena do 5 frakcí, z nichž každá má ve znaku jinou ctnost. Jedná se o Odevzdanost, Sečtělost, Neohroženost, Upřímnost a Mírumilovnost. V 16 letech si pak každý vybírá frakci, ve které by chtěl žít a která je mu nejbližší. Soužití frakcí bylo klidné, dokud si Beatrice nevybrala.

Existuje ještě spousta dalších úspěšných knih, které by se mohly stát novým Harrym Potterem. Například sága Nádherné bytosti nebo The Maze Runner… Faktem ale je, že svět Harryho Pottera je jedinečný a to, zda někdy opustí své místo na výsluní, není vůbec jisté.

Zdroj perexové fotografie: Bontonfilm

Ketrin Jochecová

Zanechte komentář