Většina předsudků o životě bohatých lidí je mylná, tvrdí autor magazínu First Class

V obraze / 9.4.2014

Petr Casanova se věnuje tvorbě magazínu o světě a myšlení bohatých lidí. Jaké předsudky je nutné vyvrátit? A jak s penězi hospodaří on sám?

Petr Casanova se po roce 2011 rozhodl opustit své místo lifestylového novináře ve velkém vydavatelství a spolu s několika přáteli založil magazín First Class. „Píšu o tom, co mi přijde zajímavé, bavím se s lidmi, kteří mi přijdou inspirativní, a chci kritizovat to, co mi vadí,“ sám uvádí na webových stránkách. Odmítal psát o firmách, které si za jeho služby platily, ale naopak o lidech, kteří za to zkrátka stáli.

Jak jste se k tématu smýšlení bohatých lidí a jejich úspěšnosti dostal?

Na přání čtenářů. Vyskytla se jistá poptávka a my jim dáváme to, co chtějí. Na tom je založena celá platforma FirstClass.cz.

Často publikujete příběhy lidí, kteří se k bohatství dostali opravdu obdivuhodnou cestou. Dokázal byste vybrat jeden z nich, který vás nejvíce inspiroval?

Ingvar Kamprad. Jeho příběh publikujeme v novém vydání časopisu. Člověk, který neměl ničeho dosáhnout, se stal druhým nejbohatším Evropanem, aniž by si kdy půjčil peníze nebo vydal akcie. Klasický příběh úspěchu malého člověka. Příklad současnosti – doby malého člověka.

Jaké předsudky o světě bohatých si lidé nejčastěji vytváří? Které je podle vás nutno vyvrátit?

Téměř všechno je přesně opačně, než si to nebohatí myslí. Především že se bohatí topí ve zlatě. Všichni opravdu bohatí lidé žijí velmi skromně, obracejí každou korunu, proto jich mají tolik. Ve srovnání s nimi si chudí žijí nad poměry. Půjčovat si na vlastní spotřebu je opravdu vrchol, který u bohatých nenajdete. Když si oni půjčí, tak jedině na to, co obrátí v x-násobek, tedy co investují.

 Spořivý byl už můj dědeček. Ten chodil v botách jen v zimě, v létě si je šetřil.

Jak hospodaříte s penězi vy? Zařadil byste se do kategorie věčných šetřilů, či se naopak musíte hlídat před rozhazováním? 

Utrácím za cestování. To je investice do sebe sama, která se vyplatí. Jednak si odpočinete, jednak vidíte svět z jiného úhlu a také spoustu příležitostí, které by vás doma nenapadly. A za druhé investuji sám za sebe. Do zdraví, pohybu a svých nejbližších. To všechno se člověku bohatě vrátí. A z hmotných věcí ulétávám na nemovitostech, to je pravda.

Potkal vás v životě okamžik, který vám nějakým způsobem značně změnil úhel pohledu na finance? Setkal jste se s vlastní chybou, která vás poučila do budoucna?

Nic takového si nevybavuji. Chybami v oblasti financí se člověk učí. Obchoduji s akciemi, tam člověk stále prohrává, aby se naučil vítězit. V podnikání občas narazíte na hochštaplery, ale to je normální. Určitě si dávám pozor, s kým spolupracuji. Ale spořivý byl už můj dědeček. Ten chodil v botách jen v zimě, v létě si je šetřil. Snížit výdaje je alfa a omega úspěchu. Každý drobáček může vynášet v budoucnu velké peníze.

casanova

Časopis First Class je díky svému obsahu a zaměření v České republice unikátní.
Zdroj: firstclass.cz

Ve svých článcích se též zaobíráte školstvím. Pokud byste měl možnost učinit tři základní kroky pro jeho zlepšení, které by to byly?

Kladl bych důraz na 1) rozvoj předností dětí, tedy individuální přístup, ne paušální, 2) veřejné vystupování dětí, tedy podporu sebevědomí a prezentace, 3) rozvoj podnikatelských a finančních zručností. Učit děti samostatně a kreativně přemýšlet, hospodařit, učit je znát hodnotu peněz a učit je nebát se být jiný a poučovat se z chyb.

Obdivuhodným projektem magazínu je též tzv. Zeď cílů, do které se zapojilo 57 čtenářů se závazkem dosáhnout určitého cíle za jeden rok. Máte i vy obdobný osobní motivační plán?

Samozřejmě mám cíle, kterých chci dosáhnout v horizontu jednoho roku. Ty cíle si rozdělím na měsíční plány a měsíční plány na denní plány. Je úplně jedno, co si přejete, tímto systémem dosáhnete čehokoli. Obecně si přeji, aby neustále přibývalo lidí, kteří začnou věřit ve své schopnosti, výjimečnost a možnost přispět svou unikátností k lepšímu světu. Podnikatelé to dělají, protože řeší problémy lidí. Problémů na světě je stále více, uplatnění tedy může najít stále více lidí. Jen musejí chtít a vykročit, nic zázračného v tom není.

Zdroj perexové fotografie: photl. com

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář