Nejmenší stát světa najdeme v Kodani

Cestování / 9.4.2014

Vydejte se při návštěvě dánské metropole do nejmenší země světa, jejíž rozloha je ještě menší než Vatikán.

Kodaň si většina lidí spojuje se sochou malé mořské víly či s malebným přístavem Nyhavn. Avšak už méně lidí slyšelo o Christiánii, jedné z posledních světových komunit hnutí hippies, která se v šedesátých letech minulého století prohlásila za samostatný stát.

Christiánie se nachází v městské části Christianshavn v prostorách bývalých kasáren. Poté, co došlo na konci šedesátých let ke zrušení kasáren, byl areál obsazen skupinou squatterů, kteří jej 26. září 1971 prohlásili za samosprávné území. Už za doby svého založení se tento nejslavnější evropský squat stal terčem kritiky.

graffiti v Christiánii

Graffiti v Christiánii najdete takřka na každém kroku. Zdroj: foter.com, ilmungo

Christiánie má dokonce svoji vlastní vlajku – tři žluté terče odkazující na tři tečky v názvu umístěné v červeném poli.

Hlavním zdrojem příjmů této země nezemě je prodej suvenýrůpořádání koncertů a jiných kulturních akcí. Dříve zde byla legální i marihuanahašiš, což bylo trnem v oku dánské vládě, a tak v roce 2004 provedla proti Christiánii tvrdé kroky. Dnes zde žije něco kolem 800 obyvatel, ale stěhuje se sem stále více lidí, kteří chtějí žít nespoutaným život nebo prostě jen nemají kam jinam jít.

Jakýmsi centrem squatu je Pusher Street a jak již název napovídá („pusher“ znamená dealer), toto místo je vyhlášeno prodejem drog. Aby nedošlo k problémům s policií, platí zde zákaz fotografování. Na všech ostatních místech se ale fotit může. Christiánie ale není jen drogovým doupětem. Nachází se zde řada obchodů, několik koncertních sálů, galerie nebo kino.

Christiánie

Christiánie je nejznámějším squatem na světě. Zdroj: foter.com, ocodia

V roce 2011 se Christiánie dožila 40 let své existence, ale její budoucnost zůstává nejistá. V posledních letech se dramaticky zvýšil počet policejních zásahů. Například kavárna Moonfisher která má přízvisko „nejnebezpečnější kavárna světa“, zažila od roku 2004 šest tisíc policejních kontrol.

Chcete-li se vydat za hranice všedních dnů a vlastně i za hranice samotné Kodaně, může pro vás být Christiánie zajímavým cílem. Podobnou raritu jinde na světě najdete jen stěží.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, elsamu

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář