Jaké jsou Přízraky Henrika Ibsena?

Divadlo Kultura / 8.4.2014

Ve své době skandál, který divadla odmítala uvádět. Přízraky nyní ve své exkluzivní premiéře předvedla Komorní scéna Aréna v Ostravě.

Přízraky od Henrika Ibsena patří ke klíčovým hrám. Ve své době vyvolaly opravdu skandální ohlasy, jelikož autor poukazuje na rozpad manželských vztahů, který byl samozřejmě morálně a společensky naprosto nepřípustný. Dnes je však situace jiná a autor, který byl považován za naprostého odpadlíka, je nyní obdivovaným klasikem, který určoval dějinný vývoj umění.

Víte o tom, že: Komorní scéna Aréna, která mimo jiné získala titul Divadlo roku, cenu Alfréda Radoka, pojmenovala po této hře celou svou sezónu? Rok něčím přízračný. 

Co se stane, když žena, která celý život prožívá v síti lží, odhalí svému okolí pravdu?  Jaké přízraky se v této tragédii zjevují?

Paní Alvingová (Alena Sasínová-Polarczyk) je stárnoucí žena, kterou tíží minulost upředená z pavučin lží. Z povinnosti se v mládí vdala za zhýralce, který po čase zemřel na syfilis. Jednu dobu měla všech jeho aférek dost a chtěla od něj utéct. Marnou útěchu, a zřejmě nejen ji, hledala u falešného moralisty, pastora Manderse (Jan Fišar j.h), který byl rodinným přítelem a přiměl ji k tomu, aby se vrátila ke svému muži. Paní Aalvingová ani po letech nemůže na křivdy zapomenout, neustále se jí zjevují přízraky a tíží ji svědomí.

Osvald Alving s  Reginou Engstrandovou.

Osvald Alving s Reginou Engstrandovou.

Paní Alvingová u umírajícího syna.

Paní Alvingová u umírajícího syna.

Hra začíná tak, že se po letech vrací zpět  domů z Paříže syn paní Alvingové Osvald Alving (Albert Čuba). Vyhořelý umělec s psychickou nemocí. Bylo mu údajně řečeno, že potomci nesou viny svých předků. Což mu nebylo jasné. Jeho otec se přece ničím neprovinil, nebo o tom snad neví? Potkává se se služebnou Reginou (Zuzana Truplová) a zřejmě přeskakuje něco jako pomyslná jiskra.

Když si jeho matka všímá toho, že se její syn začíná upínat právě na Reginu a má dojem, že jen ona ho může zachránit, musí jít s pravdou ven. Nejprve se snaží dostat Reginu pryč z vesnice, ale nakonec na povrch vyplyne, co byl Osvaldův otec zač a že Regina je vlastně Osvaldova sestra, protože pan Alving měl poměr se služebnou. Je to pro všechny velký šok.

Regina okamžitě balí kufry a odchází. Nechápe, jak je možné, že o tom všem celá ta léta věděl i pan pastor Manders i její nevlastní otec pan Engstrand (Vladislav Georgiev), který si tenkrát vzal její matku a za úplatu, kterou obdrželi za mlčenlivost, vydával Reginu za svou. Přemlouval Reginu už dříve, aby odešla s ním do města. Ona nechtěla, ale po tom, co se dozvěděla, ji v domě u Alvingů nic nedrží.

Závěr hry je psychodrama. Osvalda ovládá jeho nemoc, prosí matku, aby mu dala morfium. Ta samozřejmě odmítá. Nechce asistovat smrti svého jediného, milovaného syna.  Smrt se však neprosí a přichází bez vyzvání!

Pastor

Pastor Manders, paní Alvingová, Osvald a Regina

Vyzdvihnout si zaslouží skvělý herecký výkon paní Alvingové, již ztvárnila Alena Sasínová-Polarczyk, která zvládla bravurně předvést roli sebevědomé ženy, která chce urovnat minulost, a zároveň starostlivé matky, která má obavy o svého syna.

Hra působí vcelku dost ponuře, mně se však tato inscenace líbila. Přízraky se divákům dostanou pod kůži jako ten červotoč, o kterém se zmiňuje psychicky nemocný hlavní hrdina Osvald Alving. Přízračně působí také prostředí scény, které je dosti strohé, přesto efektní! Černé igelitové plachty, fotografie, které jsou rozvěšeny na šňůře na prádlo. Efekty světla, blesků a reflektorů, to vše přidávalo dramatu patřičné grády.

Představení: Přízraky
Autor:  Henrik Ibsen
Divadlo: Komorní scéna Aréna
Premiéra: 22. března 2014
Režie: Peter Gábor
Herecké obsazení: Alena Sasínová-Polarczyk,  Albert Čuba, Jan Fišar j.h., Vladislav Georgiev, Zuzana Truplová
Cena: 180 Kč, se slevou pro studenty 120 Kč

Zdroj všech fotografií: Komorní scéna Aréna

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář