Měli bychom zavřít knihu jménem Facebook?

Technologie / 19.11.2012

Autor:

Fenomén, který k dnešnímu dni využívá více než jedna miliarda lidí, Facebook. Síť, na které najdete většinu svých přátel, oblíbených stránek, pozvánky na události a další služby, které už jsou pro nás samozřejmostí. Je vůbec možné se s touto službou rozloučit? Co udělá většina lidí při příchodu domů? Odložíte si své věci, uděláte si kávu a zapnete počítač, notebook nebo vezmete do ruky tablet. A první stránka, kterou zobrazíte? E-mail, Google, YouTube? Ne! Facebook je první zastávkou, na které se zastavíte.  Jak je to možné? Celé kouzlo je v tom, že Facebook plní vaši přátelé a jejich aktivity. Máte možnost si s nimi popovídat zcela zdarma, posílat jim fotky, videa, pozvat je na své události nebo jim poslat virtuální dárek. Všechny tyto funkce ztratíte, pokud Facebook nemáte nebo ho zrušíte (deaktivujete).

Mark Zuckerberg

Zakladatel Facebooku, který stojí za dalšími projekty. Umělá inteligence MP3 přehrávačů. Dále tu byl také Coursematch, který umožňuje studentům nahlédnout do seznamu všech kolegů přihlášených ve stejné třídě. V této době se objevil i v populárním americkém seriálu Simpsonovi. Jeho majetek k dnešnímu dni čítá 17.5 miliardy dolarů.

Život bez sítě?

Představte si život bez sítě. Museli byste opět psát SMS zprávy nebo lidem volat, abyste byli schopni se na nějaké věci domluvit s ostatními. Ale stojí to za to? Vystavovat své soukromé informace a fotky veřejně na webu? Proč to vlastně děláme? Důvod je zcela jasný – přátelé. Ale jsou to opravdoví přátelé? Argumentů pro a proti je spousta. Názor má každý svůj. Rozhodněte se sami, jestli je Facebook dobrým nástrojem a pomocníkem nebo je jen součástí internetové závislosti? Volba je na vás.

Photos by DWXdesign ; Elaine Chan and Priscilla Chan [CC-BY-2.] via Wikimedia Commons
Roman Straka

Roman Straka

Zanechte komentářVaše názory

 • Ondřej

  Psát o FB je jako přijít domů od milenky a spát se svou vlastní ženou. Nic nového už nenajdete a spíše vás to občas otravuje. Je to dnešní kultura, nejen fenomén nebo nějaký životní styl, je to kultura lidstva a pokud je v článku uvedeno, že na síti je „nás“ již přes jednu miliardu, tak poté stačí jen konstatovat, že kdo nemá FB vlastně neví, co se děje. Na druhou stranu nutno říci, že kdo nemá FB a žije tím „starým“ způsobem života, má to o hodně lehčí, neboť ho netrápí kdo si s kým píše nebo naopak nepíše, trápí ho, že se lidé dokáží zabavit pouze na základě virtuality. Jako se dříve hojně používalo „sejdeme se u Koně“ (alespoň v Praze), tak teď se používá „napiš mi to na FB“. Každá kultura má svoje vrcholy a pády, a pokud tento článek chtěl ukázat na to, že nejdříve je vrchol a pak následuje pád???…. Ano líbí se mi tento článek a rád bych uvedl že smazat (deaktivovat) si účet je otázka pár sekund, ale smazat vztahy a odstranit přátele (ty opravdové) trvá leckdy i celý život. Život nezačíná na FB…..

  • Roman Straka

   Díky za komentář. Článek má každému ukázat přesně to, co píšete v komentáři. Každý by se měl rozhodnout, kterým směrem se vydá. Realita nebo virtuální svět – otázka, která může být tématem na celovečerní film nebo se dá vyřešit během 5 minut.

 • Lukas

  podle mě nejde rozdělovat virtuální realitu (alespoň tu na FB) a realitu.. FB je nástroj, který umožňuje organizaci a přehled aktivit. Pokuď FB nebude, nepochybně jeho roli zaujme jiná služba byť třeba jiným způsobem. Píšete, že psát smsky je realita, mnozí starší ročníky by třeba nemuseli souhlasit.

 • Lukas

  myslím si také, že na začátku podobných článků je dobré definovat co si autor představuje pod pojmem realita a virtuálno to totiž může odpovědět na některé otázky dříve než si položíte otázku