Jako v síti: končím s tebou a s šéfém taky!

Vztahy / 29.3.2014

Co má společné pracovní pohovor a rande? Rozvázání pracovního poměru a rozchod? Výše platu s uznáním?

Máte fungující vztah a skvělou perspektivní práci? Pokud ano, gratulujeme! Pracovní život, i ten partnerský, skýtají mnohá překvapení a situace, které se takřka kopírují. Práce i partner nás může bavit a naplňovat, nebo naopak nudit a ubíjet.

Práce a vztahy toho mají společného možná více, než si připouštíme.

Kolik je třeba políbit žabáků? Pohovor vs. rande

Když hledáme práci a uplatnění, chceme, aby to byla práce, která nás bude naplňovat, bude mít nějaký smysl, vyděláme v ní dost peněz a budou si nás vážit. Vždy se to nemusí podařit, je to pouhá souhra schopností, trpělivosti a v neposlední řadě štěstí. V práci stejně jako ve vztazích jde ve fázi hledání o to dobře se prodat.

Kolik žabáku ještě? zdroj:foter.com

Kolik žabáku ještě? Zdroj: foter.com

V obou dvou případech se  jednoduše nabízíme, v práci své schopnosti a znalosti, v lásce to, jací jsme. Znáte tento citát? ‚Abys našla prince, musíš políbit hodně žabáků.‘ Musíme se párkrát spálit, absolvovat pár trapných schůzek a nevydařených pracovních pohovorů, aby přišlo něco lepšího.

Nové koště dobře mete

Uspěli jste na pracovním pohovoru a na schůzce to zajiskřilo? Skvělé! Ale máte v tomto okamžiku vyhráno? Zdaleka ne, koloběh otázek se teprve rozbíhá. Cítíte se spolu dobře, baví vás to, nehádáte se, máte podobné smýšlení? A co budoucnost, vidíte to stejně? V nové práci se můžeme přetrhnout, chceme si vše vyzkoušet a kmitáme.

Kolegové prací otlučení pouze popichují: No jo no, nové koště dobře mete!

Ve vztahu se snažíme předvést v tom nejlepším světle, krásně vypadáme, jsme náruživí, i když má náš partner rád extrémní sporty a my je nesnášíme, od teď je prostě zbožňujeme. I když se nám něco nelíbí, klidně to přejdeme, hlavní je to v prvopočátcích nezkazit.

Kostlivci ve skříni i v kanceláři

Kdy je čas prásknout do bot jistě poznáte.zdroj:photl.com

Kdy je čas prásknout do bot, jistě poznáte. Zdroj: photl.com

Otravní kolegové, nedorozumění, drby, špatná komunikace a nevyřešené spory. Pokud máte vážnější konflikt na pracovišti, dokáže takřka zruinovat radost z každého dne.

Do práce chodíte s odporem, třesete se radostí, když máte dovolenou, a milujete pátky. Stejně jako v pracovním vztahu, tak i v tom milostném se mohou naskytnout narušitelé vaší dosavadní vztahové pohody.

Bývalí milenci, nepřející kamarádi, rodiče či manipulátoři, kteří mohou, pokud jim to dovolíte, vaším vztahem pěkně otřást v základech.

Končím s tebou a s šéfem taky!

Kdy je čas odejít? Je také moment, kdy prásknout do bot, stejný v lásce i v práci? Přece pokud cítíme neshody, náš zájem opadne, nevidíme žádnou perspektivu a nejsme oceněni, přemýšlíme o odchodu, i když není vždy jednoduchý.

Ano, zase zcela stejně láska kopíruje náš profesní život, jen s tím rozdílem, že v pracovním světě je úcta a uznání vyjadřena mimojiné v korunách.  

Nebo jednoduše čekáme, až se něco stane, až pohár trpělivosti přeteče a nebude jiné varianty? Může přijít jiná pracovní nabídka nebo nový partner, který nám toho nabídne mnohem víc.

Jediným rozdílem je to, jakým způsobem jsme oceněni. V práci je míra ocenění naší spolupráce více hmatatelná.

Nová láska může život obrátit vzhůru nohama. zdroj:foter.com

Nová láska může život obrátit vzhůru nohama. Zdroj: foter.com

Jak vytlouct klín, zase klínem?

Práci si taky často hledáme, ještě když v té staré jsme. Chceme mít jistotu, že když se jedny dveře nadobro zavřou, hned vstoupíme do druhých, bez čekání a neodmyslitelného strachu, že zůstaneme stát a čekat před zamčenými dveřmi, za kterými nevíme, co nás vlastně čeká. Vztahy jsou pro mnohé z nás stejné, strach ze samoty může způsobit, že si hledáme náhradu ještě v trvajícím vztahu, jen odejdete z jedné náruče do druhé, bez čekání, která náruč se vám otevře, a bez strachu, jak dlouho to může trvat.

Vidíte? Opravdu pracovní svět s tím partnerských souvisí, a to jsem ani nezmínila neodmyslitelnou otázku takřka všech pracovních pohovorů: Proč jste opustil své poslední zaměstnání? Ruku na srdce, nezeptali jste taky někdy svého partnera, proč skončil jeho či její minulý vztah?

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Lucie Hudcovičová

Lucie Hudcovičová

„Člověk musí mít vždycky cíl, ale nemusí se vždycky trefit.“ - Jan Werich. Já pevně věřím, že se trefím. Jsem věčný optimista a tak trochu malý zmatkář, mám ráda smích, dobrou společnost a nové výzvy, což psaní zcela určitě je.

Zanechte komentář