Džus z krabice? Už nikdy!

Na talíři / 14.4.2014

Tipy na džusy, které vám zachutnají. A odšťavňovač? Není vždycky potřeba.

Je to ještě vůbec ovoce?

Takto pravý pomerančový džus nevypadá!

Takto pravý pomerančový džus nevypadá!
Zdroj obrázku: Agricultural Research Service, Wikimedia Commons

Po minulém povídání o smoothies tady máme další nápoj, který vás zaručeně nakopne a zaplaví vitamíny. Není ale džus jako džus. To, co kupujeme v krabicích s nápisem 100 %, je sice pravý stoprocentní, ale koncentrát. Je to v podstatě na kaši rozemleté a poté vylisované ovoce, které prochází několika stádii zahřívání, aby se odpařila přebytečná voda, která znesnadňuje skladování a následnou distribuci. Koncentrátům se také často přidávají cukry, glukózové sirupy nebo jiná sladidla, aby džusy měly delší trvanlivost. Jsou taky obohacené o různá aditiva, aby si udržely vůni, nebo o barviva, aby lahodily našemu oku. Nejabsurdnější je umělé přidávání vitaminů, kterých měly před celým tímto procesem dost.

Jaké džusy kupovat?

Pokud už tedy kupujete džus, sáhněte po těch za studena lisovaných a nepasterizovaných, jelikož ty mají v sobě zachovány všechny vůně, chutě a vitamíny a hlavně jsou velmi šetrně zpracovávané. Žádná barviva ani uměle přidané vitaminy. Nebuďte ale překvapení trochu jinou konzistencí. Džusy jsou nezahušťované, a proto trochu řidší a také méně sladké a koncentrované. Můžete si ale vychutnat čerstvou chuť pravého ovoce.

Proč jsou čerstvé džusy lepší

Jablečná šťáva s goji

Jablečná šťáva ze 3 menších jablek a hrsti namočených goji.
Foto: Barbora Němečková, Generace21

Ještě lepší variantou je udělat si džus doma a užít si jeho příznivé účinky na zdraví, dokud je čerstvý. Výhodou džusů je jejich skupenství. Těžko bychom snědli tolik ovoce a zeleniny najednou a díky vláknině v něm obsažené ani nedokážeme strávit a plně využít všechno, co nám čerstvé ovoce a zelenina nabízí. Je to záplava vitaminů a antioxidantů, které revitalizují buňky našeho těla a v případě ovocných džusů také okamžitý příval energie v podobě jednoduchých cukrů.

Zařaďte zeleň do jídelníčku

U zeleniny přichází na scénu i minerály jako draslík, hořčík nebo železo spolu s fytonutrienty a chlorofylem. Já sama piji hlavně zeleninové džusy, jelikož můžu do stravy zakomponovat i druhy zeleniny, které normálně moc nejím. Při volbě výrazného ovoce se chuť schová – příkladem může být kapusta, kterou lze schovat za sladkou chuť manga nebo ananasu, zelí přebité mrkví a pomeranči, nebo pampeliškové listy s hrozny a granátovým jablkem.

Hořká chuť grepu se sladkou mrkví

Hořká chuť grepu se sladkou mrkví.
Foto: Barbora Němečková, Generace 21

Odšťavňovač není vždy potřeba

Grepfruit a mrkev

  • 4 mrkve a jeden velký šťavnatý grep

S odšťavňovačem je „džusování“ hned lehčí, ale můžeme si vystačit i s nožovým mixérem a plátnem, přes které lze rozmixovanou dužninu scedit. Problém je v tom, že džus už není 100%, jelikož k rozbití struktury zeleniny se musí přidat voda, aby se ovoce rozemlelo na kaši.  Můžeme však zvolit ovoce, které má vysoký podíl vody, nebo džusový základ z předem vymačkané jablečné nebo pomerančové šťávy. Pokud budete kombinovat tvrdé ovoce s vodnatým, džus by měl být akorát hustý i sladký.

Neměly by se samostatně odšťavňovat banány, hrušky, švestky, broskve nebo kiwi, pouze v kombinaci s něčím vodnatým nebo tvrdým. Tyto druhy je naopak skvělé přidávat do zeleninových smoothie, jelikož zamaskují zeleninovou chuť a dodají sladkost.

Zelenina hraje prim

Červená řepa a mandarinka

  • 6 malých červených řep, 2 velké mandarinky
Červená řepa s mandarinkou

Červená řepa s mandarinkou
Foto: Barbora Němečková, Generace 21

Přidáním zeleniny ještě zvyšujeme příznivý účinek džusů na zdraví a nebudou to jenom čisté sacharidy z ovoce. Kombinace jako mrkev+mango jsou skvělé a roky osvědčené, nebo červená klasika jablko + červená řepa nikdy nezklame. Čistě zelený džus vytvoříme směsí listové zeleniny, okurky, řapíkatého celeru s citronem nebo limetou. Pro sladkost můžeme přidat jablko nebo jiné ovoce, ale chceme zachovat tu krásně zelenou barvu. Populární jsou také džusy z mladého ječmene nebo pšenice, které jsou zdrojem chlorofylu napomáhajícímu k regeneraci buněk a nakopnutí přirozené obranyschopnosti našeho organismu.

Pozor na kalorie

Je třeba si uvědomit, že odstraněním dužniny ztrácí ovoce vlákninu, takže nás šťáva moc nezasytí. Má ale vysoké množství kalorií, jelikož se jedná o tekuté cukry (ty dobré přírodní). Jeden litr džusu je přirovnatelný k menšímu obědu! Zeleninové džusy naopak obsahují kalorií málo, a proto jsou vhodné při redukci hmotnosti k nahrazování jednoho až dvou jídel denně.

Jak na to bez odšťavňovače?

Pokud nemáme doma odšťavňovač, bude nám stačit dobrý mixér, čtverec jemného plátna (nebo pytlík na cezení oříškového mléka) a dostatek času. Pokud odšťavňujeme barevnou zeleninu, můžeme to taky zkusit v gumových rukavicích, abychom předešli barevným skvrnám. Dužninu přemístíme do plátna, zatočíme, aby nám nevypadávala a vytvořený měšec stlačujeme, až je úplně bez šťávy. Dužninu, která nám zbude, buď můžeme vyhodit do koše (kompostu), nebo zředit trochou vody, přidat koření a sůl (v případě zeleninových džusů) a spojit mletým lněným semínkem. Tuto směs můžeme usušit v sušičce a pochutnávat si na zeleninových krekrech, které budeme chroupat místo brambůrků.

Zelený džus

Zelený džus pro revitalizaci buněk.
Foto: Barbora Němečková, Generace 21

Zelený džus pro silné povahy

1 salátová okurka
1 hrnek salátu
1 limeta
3 cm kousek zázvoru
2 malá jablka

Nejprve odšťavníme salát se zázvorem a poté to spláchneme jablkem a okurkou. Pro odvážlivce doporučuji přidat hrst mladých pampeliškových lístků nebo polníček.

Ať už si vybereme džus nebo smoothie, obojí nám dodá spoustu vitamínů a hlavně množství zeleniny a ovoce, které bychom asi v celém stavu nesnědli. Je ale třeba myslet i na to, že pití jen džusů taky není to nejlepší. Měli bychom dodávat svému tělu dostatek vlákniny kvůli správné funkci střev a zažívání.

Zdroj perexové fotografie: Barbora Němečková, Generace 21

Barbora Němečková

Barbora Němečková

Miluju všechno, co se týká jídla, a obzvlášť, když je to bez masa a zdravé. Mám svůj vlastní blog varenislecnyb.blogspot.cz kde zveřejňuju zdravé recepty na mňamky, po kterých se netloustne. Chci se stát dietoložkou a potom doma po večerech experimentovat v kuchyni.

Zanechte komentář