Dostojevského Hráč získává v Plzni moderní tvář

Divadlo Kultura / 6.4.2014

Otázkou však zůstává, jak se s tím vypořádá plzeňské publikum. Přečtěte si pohled jedné redaktorky.

Mladý režisér David Šiktanc, osloven a vyprovokován Dostojevského románem, se ho rozhodl převést na divadelní prkna. A činil tak opravdu současně, nechybí moderní kostýmy, provokativní hudba, trocha té nahoty a plno originálních nápadů, kterými je inscenace přesycena. Román Hráč dovolil Šiktancovi rozehrát na plzeňském jevišti partii plnou ničivých vášní a ještě ničivější moci peněz. V inscenaci ale nechybí ani vášeň, které má na lidské pokolení destruktivní účinky – láska. Není tu ale zobrazena s lehkostí a krásou, nýbrž jako spalující až posedlá.

Společnost lidí z Karlových Varů. Zdroj: djkt-plzen.cz

Společnost lidí z Karlových Varů. Zdroj: djkt-plzen.cz

Místo fiktivních lázní Karlovy Vary

Nová adaptace románu Hráč se snaží být současnou co nejvíce. Daří se jí tak i v případě, kdy je dějiště celého příběhu přeneseno do Karlových Varů. Do místa, které je Rusům přímo rájem a režisérovi se najednou naskýtá úžasná možnost rozehrát toto aktuální téma. Nastínění samotného vztahu Rusů k nám a naopak je výborným oživením příběhu.

Vztahy mezi postavami jsou opravdu vyhrocené. Zdroj: djkt-plzen.cz

Vztahy mezi postavami jsou opravdu vyhrocené. Zdroj: djkt-plzen.cz

Šiktanc ale nemění jen místo inscenace, vyostřil i vztahy hlavních aktérů. Sledujeme pestrou společnost lidí, která nepostrádá snad žádnou velkou osobnost, na začátku se diváci seznámí s nešťastníkem i padouchem. Na jedné straně muž, kterému, ač je součástí této vyšší třídy lidí, jeho dluhy začínají přerůstat přes hlavu. A na straně druhé vychytralý muž se zlým charakterem stojící na vrcholu. Již na začátku může být zřejmé, kdo z nich nakonec získá všechno a kdo všechno ztratí.

Po úvodu, kdy není zájmem všech postav nic jiného než nekalé obchody, peníze a ruleta, přichází mladý učitel toužící po lásce. Celá skupinka přítomných lidí je mu servírována přímo na stříbrném podnose. Všichni sedí v řadě před diváky ve svém specifickém postavení, učitel přichází a je mu během krátkého okamžiku jasné, že jejich pozornost si nezíská jinak než penězi. To se mu samozřejmě ihned daří. Příběh najednou skáče v různých rovinách a začíná působit neuspořádaně. Náš titulní hrdina je pohlcen společností a stává se hráčem, ničí ho ztráta lásky, hráčství i opilecké eskapády.

Hráč jen pro odvážné

Inscenace není bita jen na zmateném příběhu, korunu přímo nasazuje laciná scénografie. Pár smontovaných tyčí, které se mají vydávat za luxusní hotelové apartmá, není zrovna dobrou volbou v inscenaci, jejíž výtvarná složka přímo potřebuje působit skvostně. Váhat začínáme i v případě, kdy se honosný lustr spustí dolů a představuje ruletu. Nejrušivějším dojmem však působí balancující Petr Konáš na velké kouli, to je přesně ten okamžik, kdy si začínáme připadat jako v cirkuse.

Herecky inscenaci drží zejména plzeňské stálice Martin Stránský, Jakub Zindulka a Andrea Černá. Výrazně dobře si počínají i nováčci. Markéta Frösslová se na postavu Blanche hodí nejen typově, ale i ji dokázala se vší tou nevraživostí vyjádřit, navíc si  svou zrádností dokonale pohrává se všemi ostatními. Petr Konáš zase dokázal vystihnout proměnu své postavy. Z učitele, který má své zásady a sny, se stává lidská troska. K malým plusům inscenace patří i hudba, jejímž autorem je Filip Míšek.

Petr Konáš jako Hráč balancující na obří kouli. Zdroj: djkt-plzen.cz

Petr Konáš jako Hráč balancující na obří kouli. Zdroj: djkt-plzen.cz

Můžeme se jen domnívat, jak inscenaci přijmou plzeňští diváci. Plzni určitě chyběla v současném repertoáru inscenace s čistě moderním pojetím, režisér David Šiktanc ji však nedotáhl do plné propracovanosti. Chybí jí styl, vážnost i jasnost režijního vyjádření. Pokud máte odvahu, zajděte se na Hráče podívat, třeba jen ze zvědavosti.

Inscenace: Hráč
Autor: Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Divadlo: Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Premiéra: 15. února 2014
Režie: David Šiktanc
Herecké obsazení: Petr Konáš, Jakub Zindulka, Martin Stránský, Zdeněk Rohlíček, Andrea Černá, Markéta Frösslová, Monika Švábová, Josef Nechutný, Marek Adamczyk ad.
Cena: 100–350 Kč, na nevyprodaná představení půl hodiny před začátkem sleva 50 % pro studenty

Zdroj perexové fotografie: djkt-plzen.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář